Mustesuihkutulostimet - ovatko yhtään parantuneet

Anonyymi

Hei.
Joskus mustesuihkaria käyttäneenä kyllästyin siihen että muste oli kuivunut/käyttökelvoton kun sitä kaytettiin vain muutaman kerran vuodessa. Ovatko mustesuihkutulostimien ominaisuudet yhtään parantuneet vai onko syytä katsella laser tulostinta? Käyttö on siis satunaista.

5

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos ei ole tarvetta tulostaa valokuvia niin suosittelisin kyllä ehdottomasti lasertulostinta satunnaiseen käyttöön. Minulla on nyt ollut sama värilasertulostin käytössä 7 vuotta samoilla värikaseteilla ilman mitään ongelmia.

      Tekstin ja viivapiirrosten (graafit yms.) laatu on laserilla paljon parempi, mutta valokuvat sitten tulostuvat aika surkeina kun laserin värien sekoitus ei toimi yhtä hyvin kuin musteilla.

    • Anonyymi

      Ne ekotank - tai miksei myös jälkiasennus ciss- systeemit on parempia mutta vaatii silti ajoittain järjestelmän puhdistamista "eläinlääkäri" - pruutilla ainakin esponeissa, hp:t on parempia kun niissä vaihtuu kasetin mukana myös koko tulostuspää

    • Anonyymi

      Hp officejetti on ollut suht luotettava ja isot tuhat sivua tulostavat kasetit

    • Anonyymi

      Tavallinen pallinaama selviää vähäisistä ja sporadisista valokuvatulostuksistaan halvimmalla kun käy valokuvaliikkeessä tulostuttamassa. Laatu on myös hyvä näin.

      Mustavalkotulostukset hoituvat mv-laserilla kyllä, käytettyinä näitä saa kirppareilta yms. paikoista nauruhintaan. Jos kasetti on huono niin ostaapa uuden, se ei paljon maksa.

    • Anonyymi

      Samanlaista mälliä ne musteet ovat kuin aina ovat olleet, ja kehittyvät samaa rataa.

      Paras ja vähiten kallis on oikea laseri, ei vahatulostin. Riippuen dokumentointitarpeesta joko mv tai väri. Ja sitten valokuvat sellaisesta online tilauspalvelusta joka valottaa ne oikealle värivalokuvapaperille. Pikatulostimet alan kaupoissa ovat musteruikkareita, sellaiset kuvat haalistuvat vuodessa parissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9423
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4591
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1901
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1620
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1381
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1297
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe