IS 25.11.20 "Tämä oli meidän arviomme tuon ikäisestä (rakennusvuosi 1963) ja tuonkokoisesta talosta, johon on vielä huomattavia remontteja tulossa. Ylipäätään markkinatilanne on täällä Pohjois-Savossa ihan erilainen kuin etelässä. Kauppaa tehdään kyllä koko ajan, mutta hitaasti. Jos hinta on kohdillaan, kauppa käy. Mutta jos pyydetään yhtään ylihintaa, kohde voi olla myynnissä pari vuotta, Tienpää kertoo.
– Tämä on muuttotappioaluetta. Tänne ei tule uusia työpaikkoja eikä teollisuutta. Täällä on Olvi ja tuossa lähellä Vieremällä Ponsse, mutta lisää kaivattaisiin, Tienpää tietää."
Tämän kaltaisia lupsakoita ja positiivisia "myyntipäällikköitä" Iisalmen alue kaipaakin!
En oikein voi ymmärtää tämänkaltaista viestintää, ettei mitään positiivista omalta myyntialueeltaan osannut kertoa. Ennen koronaa täällä oli monella alalla, ja on edelleenkin, osaavasta henkilöstöstä työvoimapulaa. Kaupunkimme on aika monessa tiedotusvälineessä ja -kanavassa ollut positiivisesti esillä ja tästäkin olisi voinut hieman kertoa. Kannustan tutustumaan lähialueen yritystoimintaan, julkisen- ja yksityisen yritystoiminnan rakennussuunnitelmiin ja urheilu-, harrastemahdollisuuksiin hieman laaja-alaisemmin ennen kuin "tietää" julkisessa mediassa vielä tulevaisuudestamme enemmän.
Onnea ostajalle, hieno talo!
Villa Rosberg
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Välittäjälle on tullut tuossa pikku moka "Tämä on muuttotappioaluetta......-
kappaleessa, muuten tarina on realistinen, Tavara kuin tavara menee
yleensä kaupaksi, jos hinta on kohdallaan.
"Tavara itse puhuu puolestaan, kauppias ehkä hieman auttelee" sanoi
rukkas-Antti aina Iisalmen markkinoilla ja kauppa kävi.
Ylä-Savon monet kunnat ovat muuttotappioalueita, Iisalmi on keskuspaikka
ja tänne muutta kuitenkin uusia asukkaita, joten ei tosiaan kannata lietsoa
tuollaista negatiivista asennetta, hännät pystyyn!!!!
Lehden mukaan talo on nyt mennyt kaupaksi, kun hinta oli asiallinen. - Anonyymi
En välittäjästä tiedä, mutta hänen intressinsä on tehdä kauppa nopeasti. Palkkio varmaan suurinpiirtein sama- hinnalla millä hyvänsä.
- Jokainen voin itse katsoa,minkä verran kaupungissa on asuntoja myynnissä ja millä hinnoilla. Sääliksi käy, varsinkin jos pakkoraossa on myyjiä. Eivätkä sijoittajienkaan markkinat taida häävit olla? Jos jonkun asumaan saa, voipi olla vaikka "kylänloppulainen". - Anonyymi
Jää minulta ostamatta,saati rakentamatta talo iisalmeen/iisalmesta.
Muuttotappiokunta, hinnat putoavat. Kuka teistä asuntovelallisista kuvittelee saavansa velkaluukusta joskus omansa pois? Minulle on tarjottu pientä omakotitaloa Iisalmesta alle 60 000€ hintaan,ihan kaupunkialueelta. En ostanut,kun näkemykseni mukaan siitä ei saa edes 40 000e viiden vuoden päästä... - Anonyymi
Tottahan tuo puhui. Joka sanan. Tämä on muuttotappioaluetta ja työpaikkoja ei kokonaisuudessaan tule lisää.
- Anonyymi
Kolmio täällä 39.000€, ei ostajaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kolmio täällä 39.000€, ei ostajaa.
Myyjissä on eroja. Tyttö pyytää satakaksikymppiä, äiti myy vastaavanlaisen tavaran kahdellakympillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myyjissä on eroja. Tyttö pyytää satakaksikymppiä, äiti myy vastaavanlaisen tavaran kahdellakympillä.
100.000 meni😉
- Anonyymi
Iisalmi kääntyy muuttovoitolliseksi kun Kiuruveen äveriäät vanhatpojat alkavat suuremmalla mittakaavalla muuttaa naapurikaupunkiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16712501
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454680Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1453670Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392768Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1081671Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1031524Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461