Herran lauma on turvapaikka

Anonyymi

Mikä se tur­va oi­kein on? Tätä kol­me­vuo­ti­as ky­se­li ai­koi­naan use­am­pa­na il­ta­na, kun lau­loin hä­nel­le il­ta­lau­lun. Se päät­tyi sa­noi­hin: ”Siel­lä mä olen tur­vas­sa.”

Mikä se tur­va oi­kein on? Kuin­ka sen voi­si se­lit­tää kol­me­vuo­ti­aal­le? Yri­tin ker­toa, et­tä tur­va on paik­ka, jos­sa ei tar­vit­se pe­lä­tä. Kun esi­mer­kik­si hip­pa­lei­kis­sä me­nee tur­vaan, saa het­ken hen­gäh­tää, ei­kä tar­vit­se ol­la ali­tui­seen va­ruil­laan ja pe­lä­tä, mil­loin hip­pa saa kiin­ni.

Tun­ne tur­vas­ta on yk­si ih­mi­sen pe­rus­ko­ke­muk­sia, joka yleen­sä syn­tyy jo lap­suu­des­sa. Ai­kui­nen pyr­kii ra­ken­ta­maan elä­män­sä si­ten, et­tä hä­nel­lä on asi­oi­ta, joi­hin tur­va­ta ja joi­den va­raan pe­rus­taa elä­mä.

Kol­me­vuo­ti­aan on help­po tur­va­ta ja luot­taa, et­tä van­hem­pien li­säk­si pa­ras­ta suo­jaa an­taa tai­vaal­li­nen van­hem­pi, kaik­ki­val­ti­as Ju­ma­la. Ai­kui­sen ei ole yh­tä yk­sin­ker­tais­ta luot­taa Ju­ma­lan an­ta­maan tur­vaan.

Ny­ky­ään har­van suo­ma­lai­sen tar­vit­see pe­lä­tä, et­tei sai­si ruo­kaa tai ei oli­si paik­kaa, mis­sä asua. Hy­vin­voin­nin kas­vu ja so­si­aa­li­tur­van kor­kea taso voi­vat saa­da ih­mi­sen unoh­ta­maan Ju­ma­lan an­ta­man ikui­sen tur­van. En­sim­mäi­sen käs­kyn se­li­tyk­ses­sä ka­te­kis­muk­ses­sa sa­no­taan­kin mei­dän luu­le­van hel­pos­ti, et­tä ”raha, val­ta, kun­nia suo­jaa­vat mei­tä. Ra­ken­nam­me elä­mäm­me it­sem­me ja omien te­ko­jem­me va­raan.”

Jee­suk­sen ope­tus­las­ten elä­mä ei ajal­li­ses­ti ol­lut ko­vin­kaan tur­vat­tu. Toi­meen­tu­lo oli tiu­kas­sa. He jou­tui­vat usein ko­ke­maan näl­kää ja pel­kää­mään, riit­täi­si­kö ruo­ka. Kui­ten­kin Jee­sus oli heil­le tur­va en­nen kaik­kea ikui­sis­sa asi­ois­sa.

Kun Pie­ta­ri saa Jee­suk­sen neu­voil­la suu­ren ka­lan­saa­liin, hän ei ajat­te­le hyö­ty­vän­sä Jee­suk­ses­ta ka­las­tus­bis­nek­sis­sään. Saa­lis saa Pie­ta­rin pi­kem­min­kin pel­kää­mään ja huo­maa­maan oman syn­ti­sen ti­lan­sa. Ka­lan­saa­liin näh­des­sään Si­mon Pie­ta­ri lan­ke­aa Jee­suk­sen jal­koi­hin ja sa­noo: ”Mene pois mi­nun luo­ta­ni, Her­ra! Minä olen syn­ti­nen mies.” Jee­sus ei kui­ten­kaan läh­de. Hän sa­noo Pie­ta­ril­le ”Älä pel­kää” ja kut­suu hä­net seu­raa­jak­seen. (Luuk. 5:1–11.)

Ju­ma­lan ih­mei­den ja ko­e­tus­ten edes­sä pe­rus­tuk­sia ko­e­tel­laan. Ju­ma­la jos­kus lem­pe­äs­ti, toi­si­naan kii­vaas­ti ky­se­lee, mis­sä mei­dän tur­vam­me on. Vir­res­sä pyy­de­tään Ju­ma­lal­ta: ”Sä tuet vää­rät ku­kis­ta” (VK 121:1). Tar­koi­te­taan­ko täs­sä juu­ri nii­tä elä­män tu­kia, jot­ka ei­vät ole ikui­ses­ti kes­tä­viä?

Vii­meis­tään elä­män ra­jal­li­suu­den edes­sä ajal­li­set tur­vat mur­tu­vat. Toi­ses­sa vir­res­sä lau­le­taan: ”Ei kun­ni­aa, ei val­taa ka­vah­da kuo­le­ma, ei het­ken vii­väs­tyk­seen se suos­tu mak­sus­ta. Jo­kai­nen meis­tä sil­le on sa­ma­nar­voi­nen. Ei ru­kous, ei viha tal­tu­ta voi­maa sen.” (VK 616:3.)

Kun vää­rät tuet on ku­kis­tet­tu, ei Ju­ma­la jätä tur­vat­to­mak­si tai yk­sin. Lap­sel­le lau­la­ma­ni il­ta­lau­lun vii­mei­nen säe kuu­luu ko­ko­nai­suu­des­saan: ”Var­je­le Her­ran lau­mas­sa, siel­lä mä olen tur­vas­sa.”

Tur­va löy­tyy Her­ran lau­mas­ta, Ju­ma­lan val­ta­kun­nas­ta. Ju­ma­lan val­ta­kun­ta taas tu­lee il­mi siel­lä, mis­sä Ju­ma­lan sa­nan ju­lis­tus saa puh­taa­na ja elä­vä­nä kuu­lua. Kris­tus on läs­nä Py­hän Hen­gen voi­mas­ta ju­lis­te­tus­sa sa­nas­sa ja lä­hes­tyy tur­vaa et­si­vää ih­mis­tä sa­no­en: ”Älä pel­kää.” Sana kut­suu seu­raa­jak­seen. Us­ko­va saa tur­va­ta Kris­tuk­sen so­vi­tus­kuo­le­maan ja ylös­nou­se­muk­seen. Us­ko an­taa myös toi­von ikui­ses­ta elä­mäs­tä tai­vaas­sa. ”Siel­lä mä olen tur­vas­sa” – ikui­ses­ti.

Antti Koivisto

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

        Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
        Maailman menoa
        154
        2505
      2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

        En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
        Maailman menoa
        146
        2352
      3. Kirje, PellePelottomalle.

        Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
        Ikävä
        97
        1009
      4. Meni kyllä aika solmuun

        Meidän tutustuminen 😐
        Ikävä
        64
        881
      5. Sinua oli kiihottavaa

        Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
        Ikävä
        61
        764
      6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

        Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
        Maailman menoa
        273
        701
      7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

        Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
        Kuhmo
        18
        697
      8. Voi teitä naisia

        Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
        Sinkut
        85
        680
      9. Martinan hevoset.

        Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
        Kotimaiset julkkisjuorut
        202
        658
      10. Hyvä meininki

        TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
        Haapavesi
        22
        648
      Aihe