Taivaan Isä siunaa työmme

Anonyymi

Eri­lai­sin ar­mo­lah­join

”Oli­si­vat­ko An­ja ja Tee­mu vaik­ka pääs­seet?” pu­heen­joh­ta­ja ky­syy rau­ha­nyh­dis­tyk­sen joh­to­kun­nan ko­kouk­sen lo­pus­sa. Kes­kus­te­lem­me sii­tä, et­tä olem­me saa­mas­sa uu­den kirk­ko­her­ran ja oli­si mu­ka­va käy­dä toi­vot­ta­mas­sa hä­net ter­ve­tul­leek­si ju­ma­lan­pal­ve­luk­sen jäl­kei­ses­sä juh­las­sa. Em­me oi­kein tie­dä, mi­hin lu­pau­dum­me, mut­ta em­me oi­kein viit­si kiel­täy­ty­ä­kään.

Ju­ma­lan­pal­ve­luk­sen ja ter­ve­tu­lo­juh­lan ai­ka­na aja­tuk­sem­me kar­kaa­vat tuon tuos­ta­kin miet­ti­mään, mitä ja mi­ten uu­del­le kirk­ko­her­ral­le pi­täi­si sa­noa. Sy­dä­mem­me hak­kaa­vat, kun me­nem­me eteen ker­to­maan, ke­nen ter­vei­siä olem­me tuo­mas­sa.

Olom­me ei var­si­nai­ses­ti hel­po­tu, kun huo­maam­me, et­tä etu­pen­kis­sä is­tuu piis­po­ja, pap­pe­ja ja mui­ta seu­ra­kun­nan ja kir­kon työn­te­ki­jöi­tä. Toi­vo­tam­me kirk­ko­her­ran ter­ve­tul­leek­si an­ta­mal­la muun mu­as­sa Sii­o­nin lau­lu- ja vir­si­kir­jan.

Ai­na ei ole help­poa vas­ta­ta myön­tä­väs­ti, kun tu­lee pyyn­tö työ­vuo­roon rau­ha­nyh­dis­tyk­sel­le, Su­vi­seu­roi­hin, lei­reil­le tai muu­hun Ju­ma­lan val­ta­kun­nan työ­hön. Saat­taa tun­tua, et­tei osaa.

Roo­ma­lais­kir­jees­sään Paa­va­li muis­tut­taa mei­tä lah­jo­jem­me käy­tös­tä: "Meil­lä on saa­mam­me ar­mon mu­kaan eri­lai­sia ar­mo­lah­jo­ja. Se, jol­la on pro­fe­toi­mi­sen lah­ja, käyt­tä­köön sitä sen mu­kaan kuin hä­nel­lä on us­koa. Pal­ve­lu­teh­tä­vän saa­nut pal­vel­koon, ope­tus­teh­tä­vän saa­nut opet­ta­koon, roh­kai­se­mi­sen lah­jan saa­nut roh­kais­koon. Joka an­taa omas­taan, an­ta­koon pyy­teet­tö­mäs­ti; joka joh­taa, joh­ta­koon tar­mok­kaas­ti; joka aut­taa köy­hiä, aut­ta­koon iloi­sin mie­lin." (Room. 12:6–8.)

Su­vi­seu­ro­jen työ­vuo­rot ovat hyvä esi­merk­ki sii­tä, kuin­ka työs­tä saa enem­män kuin mitä voi an­taa. Kun yri­tän miet­tiä, olen­ko jos­kus läh­te­nyt Su­vi­seu­ro­jen tai rau­ha­nyh­dis­tyk­sen työ­vuo­ros­ta pa­hal­la tuu­lel­la, en muis­ta yh­tään ker­taa. Var­sin­kin lei­reil­lä koen voi­mak­kaas­ti us­ko­vais­ten vä­li­sen rak­kau­den.

Mo­nis­sa us­ko­vai­sis­sa per­heis­sä val­mis­tau­du­taan näi­nä päi­vi­nä kuu­mei­ses­ti Su­vi­seu­roi­hin. Su­vi­seu­rat ovat suu­ri lä­he­tys­ta­pah­tu­ma, mut­ta em­me eh­kä tule aja­tel­leek­si, mi­ten jo nii­den val­mis­te­lu ja suun­nit­te­lu ovat luul­ta­vas­ti lä­hes yh­tä suu­ria mer­ki­tyk­sel­tään kuin var­si­nai­set seu­rat. Seu­ra­val­mis­te­luis­sa tu­lee luo­tua kon­tak­te­ja tun­te­mat­to­miin ih­mi­siin, joi­den kans­sa on luon­te­vaa pu­hua Su­vi­seu­rois­ta ja sii­tä mik­si nii­tä jär­jes­te­tään.

Ju­ma­lan sa­nan ju­lis­ta­mi­nen on kes­kei­sin työ­muo­to rau­ha­nyh­dis­tyk­sis­sä. Ju­ma­lan rau­ha sy­dä­mes­sä he­rät­tää ha­lun ker­toa täs­tä aar­tees­ta muil­le­kin. Ih­mi­nen on vain usein tur­han ar­ka pu­hu­maan sii­tä, mi­ten us­koo. Oman us­kon heik­kous ja osaa­mat­to­muus tu­lee hel­pos­ti mie­leen, ei­kä us­ko­vai­sek­si tun­nus­tau­tu­mi­nen ole usein­kaan help­poa.

– Olet­te­ko te nii­tä rau­ha­nyh­dis­tyk­sen edus­ta­jia?

Tun­te­ma­ton nai­nen tu­lee pöy­tääm­me kirk­ko­her­ran ter­ve­tu­lo­juh­lan kah­vi­tau­ol­la. Hän ker­too omis­ta­van­sa su­vun kans­sa ää­ne­kos­kel­la pel­to­ja, ja heil­tä on pyy­det­ty mai­ta vuok­ral­le Su­vi­seu­roi­hin.

– Minä olen epä­röi­nyt sen vuok­rauk­sen kans­sa, mut­ta kun kuun­te­lin tei­dän pu­heen­vuo­ro­an­ne tuos­sa ai­em­min, niin mi­nul­le tuli sel­lai­nen olo, et­tä kyl­lä minä ha­lu­an ne pel­lot kui­ten­kin vuok­ra­ta. Täs­sä on yh­teys­tie­to­ni, vä­li­tät­te­kö ne oi­ke­al­le hen­ki­löl­le, niin voi­daan so­pia asi­as­ta.

”Oli­pa eri­koi­nen ti­lan­ne”, to­te­am­me ko­ti­mat­kal­la.

Tai­vaan Isäl­lä oli vara siu­na­ta tä­mä­kin työm­me.

Teks­ti: Tee­mu Kar­hu­maa

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

        Nimi esiin.....
        Oulu
        91
        5896
      2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        80
        4762
      3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        93
        3001
      4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        26
        2780
      5. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        25
        2036
      6. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        119
        1486
      7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

        ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
        Maailman menoa
        335
        1047
      8. Oletko tyytyväinen

        Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
        Ikävä
        85
        1018
      9. Jos oikeasti haluat vielä

        Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
        Ikävä
        125
        940
      10. Eihän se tietysti minulle kuulu

        Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
        Ikävä
        48
        754
      Aihe