En ole hiiri vaan pässi(npää)

Anonyymi

Ostin tänään langattoman hiiren läppäriin. Toimii 2.4 GHz taajudella USB-portin palikkaan. Asentelin sen pikkupäissäni, mutta ei alkanut toimia. Oli vähän ongelmia, kun asetin läppärin käyttämään langatonta hiirtä. Tämän jälkeen kumpikaan hiiri ei toiminut. Tästä kuitenkin toivuin ja katsoin hiiren pohjaa, jossa LEDistä ei näkynyt valoa. Avasin paristokotelon ja huomasin, että pariston "–"-napa näytti " "-navalta, joten joku oli laittanut toisen pariston väärin päin. Vaihdettuani (pariston) napaisuuden alkoi soida.

Opetus: Tietotekniikkaa sisältäviä laitteita kuten PC, sykemittari, atomivoimala tai avaruusraketti ei kannata päivittää kovinkaan paljon alkoholin vaikutuksen alaisena, jos näössä on vähänkin vikaa.

7

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla on puhkiraiskattu 10 vuotta vanha langaton hiiri, ja siinä on myös patterit (2 kpl) samoin päin. Yleensä parin patterin järjestelmissä, kuten Kaukon säätimessä ne on eri päin.

      Minä en uskalla ajaa autollakaan selvin päin.

      • Anonyymi

        Sinoliko se arkijuoma ja jouluna marinolia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinoliko se arkijuoma ja jouluna marinolia.

        Peter nähtiin juovan salen käsidesiä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinoliko se arkijuoma ja jouluna marinolia.

        Kaljaa ja viinaa lähinnä juon. Juhlapyhinä otan pari siivua calvadosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaljaa ja viinaa lähinnä juon. Juhlapyhinä otan pari siivua calvadosta.

        pari siivua calvadosta ei saa pattereitä väärin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        pari siivua calvadosta ei saa pattereitä väärin!

        No ne siis nappaillaan muiden tärpättien lisäksi. Yritin vaan hienostella tuolla calvadoksella.


    • Mitä vaikeampi vika, sen ilmeisempi ratkaisu.

      Näin yleisesti. Pikkuiset piiloviat, jäynät, ovat niitä kirotuimpia hahmotettavia, löydettäviä ja eliminoitavia. Ovelia pirulaisia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      214
      5307
    2. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      38
      5232
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      26
      4209
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      51
      4068
    5. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      31
      3776
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3746
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      74
      3655
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      38
      2932
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2430
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2366
    Aihe