En ole hiiri vaan pässi(npää)

Anonyymi

Ostin tänään langattoman hiiren läppäriin. Toimii 2.4 GHz taajudella USB-portin palikkaan. Asentelin sen pikkupäissäni, mutta ei alkanut toimia. Oli vähän ongelmia, kun asetin läppärin käyttämään langatonta hiirtä. Tämän jälkeen kumpikaan hiiri ei toiminut. Tästä kuitenkin toivuin ja katsoin hiiren pohjaa, jossa LEDistä ei näkynyt valoa. Avasin paristokotelon ja huomasin, että pariston "–"-napa näytti " "-navalta, joten joku oli laittanut toisen pariston väärin päin. Vaihdettuani (pariston) napaisuuden alkoi soida.

Opetus: Tietotekniikkaa sisältäviä laitteita kuten PC, sykemittari, atomivoimala tai avaruusraketti ei kannata päivittää kovinkaan paljon alkoholin vaikutuksen alaisena, jos näössä on vähänkin vikaa.

7

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla on puhkiraiskattu 10 vuotta vanha langaton hiiri, ja siinä on myös patterit (2 kpl) samoin päin. Yleensä parin patterin järjestelmissä, kuten Kaukon säätimessä ne on eri päin.

      Minä en uskalla ajaa autollakaan selvin päin.

      • Anonyymi

        Sinoliko se arkijuoma ja jouluna marinolia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinoliko se arkijuoma ja jouluna marinolia.

        Peter nähtiin juovan salen käsidesiä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinoliko se arkijuoma ja jouluna marinolia.

        Kaljaa ja viinaa lähinnä juon. Juhlapyhinä otan pari siivua calvadosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaljaa ja viinaa lähinnä juon. Juhlapyhinä otan pari siivua calvadosta.

        pari siivua calvadosta ei saa pattereitä väärin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        pari siivua calvadosta ei saa pattereitä väärin!

        No ne siis nappaillaan muiden tärpättien lisäksi. Yritin vaan hienostella tuolla calvadoksella.


    • Mitä vaikeampi vika, sen ilmeisempi ratkaisu.

      Näin yleisesti. Pikkuiset piiloviat, jäynät, ovat niitä kirotuimpia hahmotettavia, löydettäviä ja eliminoitavia. Ovelia pirulaisia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      151
      3995
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      39
      2617
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      73
      2033
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1874
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      204
      1742
    6. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1055
    7. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      21
      1052
    8. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      140
      752
    9. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      27
      749
    10. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      734
    Aihe