Kai mä voisin kirjoittaa vähäsen... Vaikka olen aina tiedostanut teatterin mitä palstoilla harrastetaan niin silti tunnen aivan älytöntä syyllisyyttä, että kirjoitin n. pari kk sitten muutama viestiä sille naiselle internetin syövereihin. Tiedän ettei hänellä ole mitään hätää, mutta noin kuukauden ajan ajatus on syönyt sisältä, että joku herätti pitkästä aikaa kivoja tunteita niin vapaaehtoisesti jaoin tiedon tehden hänestä maalitaulun. Jonkun toisen tiesin selviävän mistä tahansa, mutta en hänen. Tyhmää, tiedän. Ja kun oon huomannut ettei mulla ole edes voimia avata palstaa arkisin niin hävettäähän se. Vähän noloa myöntää, että uupumus on vienyt voimat salakavalan hitaasti enkä edes juuri nyt taida pystyä mihinkään kenenkään kanssa. En tunne itseäni mieheksi jos en tunne olevani vakaa aina positiivinen rautakallio joten nyt pitää antaa aikaa itselle ladata akkuja kunnolla. Peilikuva näyttää nyt niin heikolta vaikka fyysisesti saatan olla parhaimmassa kunnossa missä olen viimeisen 10 vuoden aikana ollut. Henkisesti kuitenkin kävelykeppi kunnossa.
Avautumista
12
135
Vastaukset
- Anonyymi
Oisko sun tuntemukset sulle tulleet ansaitusti...,,,
- Anonyymi
En minä nimeä tai nimikirjainta ole koskaan kirjoittanut mihinkään, että ihan omat palstaseikkailut on syy jos on "tunnistettu" ja "yhdistetty". Sitä en suostu omalle tunnolleni ottamaan. No vielä paskempi fiilis tuli kommentistasi joten kiitos paljon. Sen verran omituisesti on aina joskus käyttäytynyt parin vuoden aikana, että jossain vaiheessa pelkäsin että jollain feikkitunnuksella oltaisiin viestitelty sille. Sellainen harha-ajatus häiritsi joskus kun ei me olla edes koskaan kunnolla juteltu.
- Anonyymi
Pitäisköhän sun työntää avautumisesi takaisin peräsuoleesi?
😁😂🤣😃😄😆😶🙄😏🤭💩- Anonyymi
Saa sitä joskus avautua jos siltä tuntuu. En edes ole aktiivinen kirjoittelija vaikka "täällä tapahtuu." Siksi tänne avautuminen. Jos joskus jotain kirjoittelin näille alustoille niin se oli naapuriin nimimerkillä Ilkimys. Ensimmäinen ja ainut kerta kun mainitsen ton nimimerkin täällä.
- Anonyymi
Ja tämä kommentti oli sieltä perseestä. Ämmät vouhaa että pitäisi käyttäytyä mutta ne itte on just tuota tasoa. Sitten ihmetellään kun ei suhteet onnistu, tuollaista kukaan halua
-sivusta- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja tämä kommentti oli sieltä perseestä. Ämmät vouhaa että pitäisi käyttäytyä mutta ne itte on just tuota tasoa. Sitten ihmetellään kun ei suhteet onnistu, tuollaista kukaan halua
-sivusta-Tuolle 10.41
- Anonyymi
Kukaan ei ole täydellinen eikä ilman mennaisyydestä saatuja arpia. Jokaisella on omat juttunsa ja jostain kohtaa rikkinäinen. Tämän on elämä ja ihmistenkohtaaminen opettanut.
- Anonyymi
Siinä oon sun kanssa samaa mieltä, että palstat ovat aika pitkälle suurinta kärsimysnäytelmää toisille, jos lähtee suurin tuntein uskomuksen tielle.
Muutaman viestin kirjoittamisesta oletetulle palstahenkilölle ei pitäisi vaikuttaa ratkaisevasti keneenkään. Maalittaminen jos mikä on typerää, harvinaisen pakkomielteistä tekijältä. Ota häneen yhteyttä jollain lailla viestittämällä, että osaat olla pahoillasi. Voitte saada yhteyden toisiinne, joka eheyttää teidät molemmat. Puhua täytyy, ylimielisyys tulee heittää romukoppaan. Henkisyyden palautuminen ottaa aikansa.
Sun ei kannata potea peiliin katsomisen jälkeen suurta syyllisyyttä. Netissä on paljon suurempiakin tosisikamaisia kirjoituksia/kirjoittajia. Nimeän heidät sekundakeisareiksi, joiden tulisi hävetä ja vaihtaa taktiikkaa.
Kokoa itsesi. Paluu maan pinnalle koittaa arkisin ajatuksin. - Anonyymi
Eiköhän nimettömissä viesteissä vastuu ole aina lukijoilla eikä kirjoittajilla. Jos sinä et olisi mitään kirjoittanut niin joku toinen jonkin samantyylisen. Sun viestit hävisi tänne datatulvaan ja tuskin niistä mitään haittaa on kenellekään. Kaikki kuulostaa samalta, patsi pari vajaata, mitä tässä pyörii vain tunnistelemassa. Järki päähän näiden palstojen kanssa. Nämä on anynyymeja viestejä. Näitä tulee ja menee ja ne on pian eilisiä ja unohtuneita.
- Anonyymi
En mä sille tänne kirjoittanutkaan. Itseasiassa kertaakaan ole kirjoittanut ennen tätä aihetta. Kunhan huomasin, että oli monta viikkoa sen toisaalle laitetun viestin jälkeen selvästi esillä täällä ja rumasti keskustelun aiheena. Olkoonkin, että ajattelen sen olevan piruilua allekirjoittaneen suuntaan. Tarkkaan tiedossa kenestä tykkää... Tunsinko syyllisyyttä? Ihan helvetisti. Ilkeitäkin juttuja. Se on onneksi todella kaunis, että itsetunto toivottavasti kestää.
En mä sille muuten olisi kirjoittanut ellei aikaisempi käytös olisi viitannut siihen, että kaikki ei ole ok. Omana tietona pitäminen ja hiljaa kiinnostuksen tunnustelu poissuljettu vaihtoehto. Joskus hyppelehti kuin punahilkka metsässä sen kun nähtiin ja myöhemmin käyttäytyi kuin olisin joku narsistinen exä joka olisi loukannut sitä pahasti. Ja tosiaan ei tunneta niin että oltaisiin mitään keskusteluja käyty josta voi loukkaantua. En ole facebookin lisäksi missään somessa.
Mut en jaksa jauhaa aiheesta enempää. Pakko keskittyä itseeni. Vähän säikähdin tätä myrkyllistä olotilaa mitä säteilen ympärilleni. Eipä sitä itselleen halua myöntää, että on voimat ihan loppu. Oon aina elämässä keskittynyt enemmän muiden murheisiin koska silloin omat ongelmat ei tunnu niin todellisilta. Ei toimi loputtomiin... Sainpahan pois tunnoltani yhden asian joka on vaivannut enemmän kuin on tervettä. Pyytäisin varmasti anteeksi, mutta palstalla tehdyt anteeksipyynnöt on vähän lame. Eikä nyt oikein sovi mennä kasvotustenkaan sanomaan, että soori hei kirjoitin nettiin pari kk sit muistaneeni ajatelleeni ensimmäisellä kerralla kun nähtiin, että oot yks kauneimpia naisia joita oon koskaan nähnyt. Anteeksi vielä!
Hyvää viikonloppua.
- Anonyymi
Kyllä minä selviän, ikäänkuin pakko. Suhtaudun asiaan niin etten huomaisikaan. Kiusa se on ihmisillä nähtävästi päällimmäisenä mielessä, mielenkiintoista miten toisten asiat kiehtoo niin paljon. Olet myös huomannut että en ole henkisesti vahvimmillani ja siihen olet vaan osasyy. Huonoin ajankohta kohtaamisille.
Kaksi uupunutta, eri toimintatavat asioiden äärellä mutta silti ymmärrämme toisemme täysin. Olen minäkin ollut sinusta huolissaan mutta ulosantini ei vastaa sitä todellisuutta mitä haluaisin sanoa tai näyttää. Sekavaa. Kyllä me molemmat pärjätään, aikuiset ihmiset. - Anonyymi
Mun mielestä mieskin voi tuntea itsensä uupuneeksi eikä tarvitse olla peruskallio eikä mitään muutakaan mitä ei jaksa.❤️
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734532Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673649Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621938Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261839Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3021499Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351045Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18986en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va124938Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235885