TV-ohjelmat ja elokuvat on syntiä lestadiolaisten mukaan, mutta miten on videopelit? Niissähän on nykyään kans paljon väkivaltaa, satanismia, seksuaalisuutta ja sellaista nykyään. Tämä on ajankohtainen kysymys nyt, koska Playstation 5 ja uusi Xbox on juuri julkaistu. Uskaltaako niitä ostaa vai onko ne saatanasta?
Vastaukset 6
- Anonyymi
Misi täältä kysyt, katso Raamatusta, se on Totuus.
r Videopeleistä eivät ole suositeltuja ne, joissa on esim. seksiä ja väkivaltaa. Yleensäkin sellaiset, jotka eivät rakenna uskonelämää. Ne kuuluu maailmallisuuteen, josta Jeesus varoitti monta kertaa.
- Anonyymi
Kuultaa tekopyhyys. Raamattu on täynnä raakaa väkivaltaa ja seksiä. Sitä lukiessa saa saman vaikutelman kuin että pelaa pelejä tai katsoo filmejä netistä.
Anonyymi kirjoitti:
Kuultaa tekopyhyys. Raamattu on täynnä raakaa väkivaltaa ja seksiä. Sitä lukiessa saa saman vaikutelman kuin että pelaa pelejä tai katsoo filmejä netistä.
Hyvä pointti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuultaa tekopyhyys. Raamattu on täynnä raakaa väkivaltaa ja seksiä. Sitä lukiessa saa saman vaikutelman kuin että pelaa pelejä tai katsoo filmejä netistä.
Yks kerto niin että ku se oli Raamattua ruvennut kunnolla lukemaan että kyllä siinä pyhyys loppu äkkiä.
- Anonyymi
Riippuu tv-ohjelman, elokuvan ja videopelin sisällöstä.
Dokumenttielokuvat, jotka perustuu oikeaan elämään, eikä sisällä uskolle haitallista sisältöä, ovat ihan sopivia. Myös historialliset elokuvat ovat ok, sekä tv-dokumentit.
Videopeleistä sopivia ovat mm. NHL-pelit, Rallipelit, Shakki, Tetris, Miinaharava, Mario-pelit jne. Kaikki, missä ei ole väkivaltaa, seksiä tai kirosanoja, ovat okei.
Arvelluttavia pelejä ovat kaahailupelit, joissa ajetaan poliiseja pakoon, tai joihin sisältyy muuta rikollista sisältöä. Räiskintäpelit ja erotiikkaa sisältävät pelit ovat ehdottomasti sopimattomia. Harmi, että moni uskovainen ei erota sitä, mikä on sopiva peli ja mikä ei. Monet pelit ovat viemässä pelajaansa ulos elävästä uskosta. Esimerkiksi GTA-sarjan pelit, Carmageddon, Doomit ja Counters Sriket eivät ole kovin soveliaita pelejä.
Need For Speeditkin ovat vähän siinä rajalla, mutta toisaalta ne ovat uskon kannalta aika vaarattomia pelejä, kunhan ei sitten todellisessa elämässä ala kaahaamaan ja ajamaan poliiseja pakoon.
On valvomisen paikka mitä katsoo ja mitä pelaa. Yksiselitteisesti ei voi kuitenkaan sanoa, mikä peli on sopiva ja mikä ei. Joskus harmitonkin peli voi nousta uskoa tärkemmäksi. Tällöin olisi parempi, ettei pelailisi, tai kattois elokuvia lainkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 97680
- 39675
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32609Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38547Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63516- 34515
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 63491
- 68489