Olen 26v. Kaipailisin vinkkejä.

Olen 26 vuotias nainen. Koulussa opiskelu on aina ollut minulle melko rankkaa. Kesälomat olen vain ollut kotona ja nauttinut kesästä. Olen halunnut palautua seuraavaan kouluvuoteen kunnolla.
Siis en ole ikinä ollut töissä, enkä edes kesätöissä. Tunnen oloni huonommaksi kuin muut ihmiset, koska en ole töissä ollut. Mietin koko ajan tulevaisuuttani ja murehdin sitä. Miten kukaan ikinä ottaa minut töihin, koska cv:ssäni ei ole yhtään mitään muuta kuin tet-harjoitteluita ja työssäoppimisia.
Kaipailisin vinkkejä miten saisin töitä. Ensi kesäksi ajattelin mennä etsimään töitä, koska tunnen itseni niin huonoksi ihmiseksi lorvimalla vaan kotona.

1

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käy ohjaamossa tai ota yhteyttä etsivä nuorisotyöhön. Heiltä saa neuvontaa näihin asioihin tilanteesi mukaan. Paikkakuntakin voi vaikuttaa mahdollisuuksiin, joten vaikea täällä sanoa, että mikä sinulle olisi hyvä ratkaisu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1695
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1532
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1421
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1261
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      89
      1185
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1025
    Aihe