oletko miten tarkka siitä jos muutamia kuusenpoikia nyppäsen metsästäsi.sillein vielä että ottaa tuuhearunsas oksaisen mistä ei kuitenkaan tule kunnon tukkia koskaan. eikö se ole silloin kuin hyvä työ ja metsänhoitoa kun paremmat taimenet saa kasvutilaa. nypätyt kuusenpojat menee vielä köyhillen joulua ilostamaan.
Joulukuusi sinun metsästä
Anonyymi
18164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kuusihan leviää paljolti sillai. että tuuli kulettaa siemeniä pitkin hankea ja tästä johtuu sitten että ojat tuppaa oleen kuusia täynnään. Näitä ojakuusia kehottaisin kuusivarkaiden suosivan.
Riippuu mistä otetaan. Istutetusta taimikosta kun nyppästää, niin voihan siinä vähän sylettää.
Aliskasvoksista jos joku hakee niin hakekoot. Toisaalta, olisi ihan kohteliasta kysyä lupa. Kuitenkin toisen omaisuudesta kyse.
On parempi jättää metsänhoitotyöt ammattilaisten tehtäväksi.
Kyllä siitä käräjä reissu ilmanmuuta seuraa ja kallis kuusi tulee. Halvemmaksi tulee ostaa kuusi tai sitten pyytää lupa kuusen ottamiseen.
Hesalainen ei nyppäse mitään, korona sulku alkaa.
Kysyt siis onko vähäinen varastaminen ok, kun sillä ei omistajalle ole suurta taloudellista merkitystä?
Tuota samaahan voisi laajentaa muuhunkin kuin joulukuusiin. Jos kaupastakin varastaa jotain pientä, jolla kauppiaalle ei ole taloudellista merkitystä, niin onko se väärin?
Pienemmän riesan tie on vaikka kysyä lupa. Uskon, että useinmiten sen saa, jos kuusi on ’väärässä’ paikassa...
No metsänomistajan omaisuudesta tässä tietysti on kysymys. Mutta oikein otettu kuusi on verrattavissa siihen jos kaupan hyllystä valitsee varastettavaksi elintarvikkeen jonka viimeinen käyttöpäivä on jo mennyt.
Monissa taimikoissa on kuusirykelmiä, joissa on 5-6 kuusta neliömetrillä, jos siitä ottaa yhden seinänvastakuusen ja kaataa vierestä vielä muutaman muunkin surkimuksen, paranee metsänomistajan tuotto. Samoin kuin kauppiaan tuotto paranee siitä, että varas vie päiväysvanhan tuotteen aiheuttamasta närkästystä kanta-asiakkaiden keskuudessa.
Tuo on varkaus ja se joka kuusen luvatta toisen maalta vie on varas, ei siinä mitkään selittelyt auta, oikeudessa varmaan nuo selittelyt luettaisiin raskauttaviksi.
En kyllä luota siihen, että joku joulukuusivaras osaa parantaa metsäni tuottoa. Epäilen kovasti sitäkin, että varas katsoisi itselleen sopivan kuusen jostain ’kuusirukelmästä’, kun helpommalla sen saa varastettua avoimella paikalla olevan yksinäiskuusen. Se sitä paitsi on aina tasaisemmin kasvanut ja joulukuusenakin parempi,
Enkä usko kauppiaankaan ihastuvan, saati luottavan siihen, että varas vie päiväysvanhoja tuotteita, joten antaisi varkaan rauhassa touhuta.
Varkaus on varkaus, ei se siitä muutu miksikään, vaikka varastettu tavara ei olisikaan ihan kuranttia.
Tuohon joulukuusivarkauteen vaihtoehtona edelleen ehdotan kysymään maanomistajalta. Luultavasti lupakin heltyy, jos kyse yksittäistapauksesta ja varsinkin, jos se ’kuusirykelmässä’ oleva kuusi kelpaa.
Aion myydä töölöntorilla tänäkin vuonna joulukuusia a`80€ noin 4000 kpl. Kyllähän siitä kulujen jälkeen jotain käteen jää.
Omasta metsästä sentähän??
niin, niin,
aijjoit viimekin vuonna,
saahan sitä osastolla haaveilla,
ne on vaan eri miehillä,
kuvat, luvat ja kuuset hankittuna...
Kestokuusia saa ostettua marketeista jo muutamilla kympeillä. Reippaalla saa jo ihan muhkeankin. Ja nämä kuuset kestää vuosikymmeniäkin tarvittaessa.
Lisäksi niitä saa eri värisinäkin. Meillä on ollut valkoinen jo kohta kymmenen vuotta.
Joulukuusista saa muhkean tilin.
ostin uuden nelikkodusterin kahden joulun kuusimyynneillä.helppoa rahaa aikaa meni yhteensä 5viikkoa kun laskee keräyksen ja kuljetuksen kaikki.
Riistakamerat kuvaa metsässä ja kaikki tiellä liikkuvat, jos haluat päätyä tietokoneeseeni tallennettuna naamoinesi ja auton rek.kilpineen, niin siitä vaan. Palaute tulee perästä.
Taloni ympärillä on 42 hehtaaria omaa maata, mutta ainakaan kahteenkymmeneen vuoteen en ole omilta mailta joulukuusta ottanut. Varastettu sen olla pitää. Ei se oikea joulumieli tule oman tai ostokuusen hankkijalle.
Näin on. Tikulla silmään sitä joka ei joulupuutaan varasta. Miten kaunis onkaan tuo vuosikymmeniä vanha perinne, kun kuusi haetaan ties mistä. Olen ihmetellyt monet kerrat, että se nätein kuusi ei kasva omilla mailla vaan naapurin taimikossa. Lumen/ lumijälkien takia se rosvous täytyy suunnitella siten, että todisteita ei jää. Kaikesta varovaisuudesta huolimatta jää sellainen olo, että se naapuri taitaa hakea oman kuusensa minun mailta. Ja se jos mikä on törkeää.
Olen varastamut joulukuusia jo vuodesta 1976. En ole narahtanut vielä kertaakaan. Olen ovela tyhmät metsän omistajat eivät älyä mikä iski. Usein vien useita kuusia kerralla. Jotka sitten lahjoitan köyhille. Tunnen itseni robin hoodiksi. Ja todellakin olen sitä. Olen myös myynytkin niitä. Ne rahat juon. Tänä jouluna aion myydä kaikki. Ja sitten alkoon.