Mulla on selkeästi vasen silmä laiskempi, ja yritän kouluttaa sitä pitämällä oikeaa silmää kiinni, mutta ongelmaksi muodostuu että kun noin 10 s ajan olen oikeaa pitänyt kiinni,.vasemman silmän näkökenttä nenän puolelta alkaa yhtäkkiä väreilemään mustana ja lopulta noin 30 %vas. silmän näkökentästä on ihan musta ja en nää osittain. Sitten kun avaan oikean silmän ja taas suljen, vasen näkee normaalisti hetken, kunnes taas kohta osa näkökentästä pimenee.
Tää on ollut mulla jo vuosia ja olen 28 v, nään ilman silmälaseja ja vuosi sitten kävin silmälääkärissä, joten ilmeisesti mitään vaarallista ei ole, mutta onko muilla näin?? Itsehän en siis edes tuota olisi huomannut, ellen tietoisesti olis alkanu pitämään oikeaa silmää pitkään kiinni ja pitkään tämä siis on ollut mutta "tajusin"ilmiön vasta viimesen puolen vuoden aikana enkä sen takia älynnyt kysyä silmälääkäriltä.
Näättekö mustaa jos katsotte vain toisella silmällä?
2
165
Vastaukset 2
- Anonyymi
Ottamatta muuhun kantaa, niin tuo "koulutus" on kyllä turhaa. Sehän on sama asia kuin lappuhoito, ja lappuhoito pitää suorittaa mahdollisimman nuorena kun silmä kehittyy, eli alle 8v, jotta saadaan tuloksia. Aikuisena hyvin harvoin saadaan mitään tuloksia.
- Anonyymi
Kai silmälääkärin olisi pitänyt huomata, jos sinulla on näkökenttäpuutos? Mainitsitko asiasta? Käsittääkseni näkökenttäpuutokset liittyvät glaukoomaan, eli silmän näköhermo joutuu puristuksiin ja näkökenttä kaventuu huomaamatta. Toinen vaihtoehto on, että vika on aivoissa, jotka tulkitsevat näköaistimuksen (neglect-oire).
Jos vain puristat toista silmää kiinni, niin se tuskin on mikään realistinen näkötestaus. Itse jännitteinen asentokin voi aiheuttaa jotain häikkää.
Itselläni lapsena karsastus hoidettiin peittämällä vahvempi silmä. Hyvä että hoidettiin, nimittäin sen ansiosta näen nyt kummallakin silmällä, mikä muuten ei olisi ollut itsestään selvää. Ja kuten edellinen vastaaja sanoi, sellaiset hoidot on tehtävä jo lapsena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52895
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍93862Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15776Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3730Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1594- 71592
- 63585
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184559- 56551
- 70533