Näättekö mustaa jos katsotte vain toisella silmällä?

Anonyymi

Mulla on selkeästi vasen silmä laiskempi, ja yritän kouluttaa sitä pitämällä oikeaa silmää kiinni, mutta ongelmaksi muodostuu että kun noin 10 s ajan olen oikeaa pitänyt kiinni,.vasemman silmän näkökenttä nenän puolelta alkaa yhtäkkiä väreilemään mustana ja lopulta noin 30 %vas. silmän näkökentästä on ihan musta ja en nää osittain. Sitten kun avaan oikean silmän ja taas suljen, vasen näkee normaalisti hetken, kunnes taas kohta osa näkökentästä pimenee.

Tää on ollut mulla jo vuosia ja olen 28 v, nään ilman silmälaseja ja vuosi sitten kävin silmälääkärissä, joten ilmeisesti mitään vaarallista ei ole, mutta onko muilla näin?? Itsehän en siis edes tuota olisi huomannut, ellen tietoisesti olis alkanu pitämään oikeaa silmää pitkään kiinni ja pitkään tämä siis on ollut mutta "tajusin"ilmiön vasta viimesen puolen vuoden aikana enkä sen takia älynnyt kysyä silmälääkäriltä.

2

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ottamatta muuhun kantaa, niin tuo "koulutus" on kyllä turhaa. Sehän on sama asia kuin lappuhoito, ja lappuhoito pitää suorittaa mahdollisimman nuorena kun silmä kehittyy, eli alle 8v, jotta saadaan tuloksia. Aikuisena hyvin harvoin saadaan mitään tuloksia.

    • Anonyymi

      Kai silmälääkärin olisi pitänyt huomata, jos sinulla on näkökenttäpuutos? Mainitsitko asiasta? Käsittääkseni näkökenttäpuutokset liittyvät glaukoomaan, eli silmän näköhermo joutuu puristuksiin ja näkökenttä kaventuu huomaamatta. Toinen vaihtoehto on, että vika on aivoissa, jotka tulkitsevat näköaistimuksen (neglect-oire).

      Jos vain puristat toista silmää kiinni, niin se tuskin on mikään realistinen näkötestaus. Itse jännitteinen asentokin voi aiheuttaa jotain häikkää.

      Itselläni lapsena karsastus hoidettiin peittämällä vahvempi silmä. Hyvä että hoidettiin, nimittäin sen ansiosta näen nyt kummallakin silmällä, mikä muuten ei olisi ollut itsestään selvää. Ja kuten edellinen vastaaja sanoi, sellaiset hoidot on tehtävä jo lapsena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5077
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2298
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1474
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1077
    Aihe