Mulla on selkeästi vasen silmä laiskempi, ja yritän kouluttaa sitä pitämällä oikeaa silmää kiinni, mutta ongelmaksi muodostuu että kun noin 10 s ajan olen oikeaa pitänyt kiinni,.vasemman silmän näkökenttä nenän puolelta alkaa yhtäkkiä väreilemään mustana ja lopulta noin 30 %vas. silmän näkökentästä on ihan musta ja en nää osittain. Sitten kun avaan oikean silmän ja taas suljen, vasen näkee normaalisti hetken, kunnes taas kohta osa näkökentästä pimenee.
Tää on ollut mulla jo vuosia ja olen 28 v, nään ilman silmälaseja ja vuosi sitten kävin silmälääkärissä, joten ilmeisesti mitään vaarallista ei ole, mutta onko muilla näin?? Itsehän en siis edes tuota olisi huomannut, ellen tietoisesti olis alkanu pitämään oikeaa silmää pitkään kiinni ja pitkään tämä siis on ollut mutta "tajusin"ilmiön vasta viimesen puolen vuoden aikana enkä sen takia älynnyt kysyä silmälääkäriltä.
Näättekö mustaa jos katsotte vain toisella silmällä?
2
149
Vastaukset
- Anonyymi
Ottamatta muuhun kantaa, niin tuo "koulutus" on kyllä turhaa. Sehän on sama asia kuin lappuhoito, ja lappuhoito pitää suorittaa mahdollisimman nuorena kun silmä kehittyy, eli alle 8v, jotta saadaan tuloksia. Aikuisena hyvin harvoin saadaan mitään tuloksia.
- Anonyymi
Kai silmälääkärin olisi pitänyt huomata, jos sinulla on näkökenttäpuutos? Mainitsitko asiasta? Käsittääkseni näkökenttäpuutokset liittyvät glaukoomaan, eli silmän näköhermo joutuu puristuksiin ja näkökenttä kaventuu huomaamatta. Toinen vaihtoehto on, että vika on aivoissa, jotka tulkitsevat näköaistimuksen (neglect-oire).
Jos vain puristat toista silmää kiinni, niin se tuskin on mikään realistinen näkötestaus. Itse jännitteinen asentokin voi aiheuttaa jotain häikkää.
Itselläni lapsena karsastus hoidettiin peittämällä vahvempi silmä. Hyvä että hoidettiin, nimittäin sen ansiosta näen nyt kummallakin silmällä, mikä muuten ei olisi ollut itsestään selvää. Ja kuten edellinen vastaaja sanoi, sellaiset hoidot on tehtävä jo lapsena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181