Mulla on selkeästi vasen silmä laiskempi, ja yritän kouluttaa sitä pitämällä oikeaa silmää kiinni, mutta ongelmaksi muodostuu että kun noin 10 s ajan olen oikeaa pitänyt kiinni,.vasemman silmän näkökenttä nenän puolelta alkaa yhtäkkiä väreilemään mustana ja lopulta noin 30 %vas. silmän näkökentästä on ihan musta ja en nää osittain. Sitten kun avaan oikean silmän ja taas suljen, vasen näkee normaalisti hetken, kunnes taas kohta osa näkökentästä pimenee.
Tää on ollut mulla jo vuosia ja olen 28 v, nään ilman silmälaseja ja vuosi sitten kävin silmälääkärissä, joten ilmeisesti mitään vaarallista ei ole, mutta onko muilla näin?? Itsehän en siis edes tuota olisi huomannut, ellen tietoisesti olis alkanu pitämään oikeaa silmää pitkään kiinni ja pitkään tämä siis on ollut mutta "tajusin"ilmiön vasta viimesen puolen vuoden aikana enkä sen takia älynnyt kysyä silmälääkäriltä.
Näättekö mustaa jos katsotte vain toisella silmällä?
2
97
Vastaukset
- Anonyymi
Ottamatta muuhun kantaa, niin tuo "koulutus" on kyllä turhaa. Sehän on sama asia kuin lappuhoito, ja lappuhoito pitää suorittaa mahdollisimman nuorena kun silmä kehittyy, eli alle 8v, jotta saadaan tuloksia. Aikuisena hyvin harvoin saadaan mitään tuloksia.
- Anonyymi
Kai silmälääkärin olisi pitänyt huomata, jos sinulla on näkökenttäpuutos? Mainitsitko asiasta? Käsittääkseni näkökenttäpuutokset liittyvät glaukoomaan, eli silmän näköhermo joutuu puristuksiin ja näkökenttä kaventuu huomaamatta. Toinen vaihtoehto on, että vika on aivoissa, jotka tulkitsevat näköaistimuksen (neglect-oire).
Jos vain puristat toista silmää kiinni, niin se tuskin on mikään realistinen näkötestaus. Itse jännitteinen asentokin voi aiheuttaa jotain häikkää.
Itselläni lapsena karsastus hoidettiin peittämällä vahvempi silmä. Hyvä että hoidettiin, nimittäin sen ansiosta näen nyt kummallakin silmällä, mikä muuten ei olisi ollut itsestään selvää. Ja kuten edellinen vastaaja sanoi, sellaiset hoidot on tehtävä jo lapsena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.784709- 1842033
- 1321732
- 1741353
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161211- 351076
- 78973
- 52946
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78902Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh273894