Pääseekö Viking Xprssin päiväristeilyltä maihin Tallinnassa jollei ole todistusta negatiivisesta koronatestituloksesta? Siis nyt lähipäivinä? Myyvät risteilyitä viidellä eurolla ja minulla olisi asiaa Tallinnaan.
Kysymykseni ei koske karanteeneja, koronan esiintyvyyttä tai matkailun mielekkyyttä.
Kysymykseni ei koske karanteeneja, koronan esiintyvyyttä tai matkailun mielekkyyttä.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Pitäisi päästä jos hyvä syy,sukulaisen tapaaminen,työasiat,terveyspalveluiden hakeminen..monia syitä voi olla
Sosiaalisesti ahdistuneilla tuo on ongelma. Eivät vaan uskalla kysyä kasvotusten ja puhelimessakin pelottaa.
Mutta mitä erilaista on lukea tuo Vikinglinen nettisivuilta kuin täältä? Paitsi että täältä saatuihin neuvoihin en itse menisi luottamaan.
Kello 19:06 vastanneen mielestä asiaa pitäisi kysyä Viking Linelta. Minkähän takia tämän tyyppiset palstat ovat olemassa? Minusta nämä ovat yksityishenkilöiden välistä kokemusten vaihtoa varten joka on eri asia kuin virallinen tieto.
Minkähän takia jotkut luulevat, että tältäkin palstalta saisi luotettavaa tietoa? Minusta nämä ovat yksityishenkilöiden välistä huulen heittoa ja tyhmien höynäytystä varten joka on eri asia kuin virallinen tieto. Viralliseen tietoon voi luottaa.
Asia on juuri näin. Täällä moni kirjottelee huvikseen kaikkea roskaa. Vain hölmöt kyselevät todellisia asioita.
Täältä voi saada ihan mitä tahansa huuhaa vastauksia, on hölmöä luottaa niihin.
Kannattaisi kysyä Viron rajavalvonnasta, he päättävät maihinnoususta.
Laivayhtiöt tietävät asian ja tiedon saa suomeksi. Kysyin tunti sitten, Viroon ei voi mennä vapaasti ainakaan tällä viikolla.
Kun palaa risteilyltä helsinkiin niin kysytäänkö jokaiselta onko käynyt maissa ja jos on niin kerrotaan karanteenikäytännötä vai onko satamassa vain kyltit joissa infoa
Suomalainen pääsee Suomeen ilman muuta. Ei ole mitään väliä mistä on tullut. Sitten on karanteeniSUOSITUKSIA.
Ei kysytä.
Periaatteessa ei, Viro vaatii Suomessa ooleilta oireettomuuden ja max 48 tuntia vanhan negatiivisen koronatestituloksen, muuten kuuluu liikkumisrajoitusten piiriin.
Suomessa liikkumista ei käytännössä valvota, en tiedä miten Viron puolella.
Pääsee. Täytyy olla matkustusasiakirja mukana sekä osoitus hotellivarauksesta tai vastaava tai ns. kaverikutsu.
Hyvä! Edes yksi selkeä ja ytimekäs suora vastaus.
Tosin tuo ei pidä paikkaansa vastauksena alkuperäiseen kysymykseen.
Vahinko vaan että 10.46 annettu vastaus on huuhaata. Kirjoittaja muistelee vanhoja Neuvostoliiton aikoja.
Se selkeä ja oikea vastaus oli minulta klo 9.28
Vahinko vaan, että tuo 9:28 vastaus ei ollut vastaus aloituksen kysymykseen.
"Vahinko vaan että 10.46 annettu vastaus on huuhaata. Kirjoittaja muistelee vanhoja Neuvostoliiton aikoja. "
Tuolloin vaadittiin myös viisumi sekä, että sukulaiset eivät ole samalla matkalla vaan jäävät Suomeen. Näin estettiin matkaajan loikkaaminen Viron sosialistinen neuvostotasavallan kautta Neuvostoliiton muihin hyvin voiviin neuvostotasavaltoihin.
Vahingon vahinko, 9.28 annettu vastaus oli aloittajan kysymyksen vastaus.
Ja vahingon vahingon vahinko. Aloittaja kysyi, pääseekö maihin. Vastasit johonkin muuhun.
Suomen kansalaisella on perustuslaillinen oikeus lähteä maasta ja palata maahan.
Näin toteaa viranomainen Virosta 27.11.2020...
''Suomesta, Latviasta ja Liettuasta voivat saapua vapaa-ajan matkalle myös ne, jotka esittävät enintään 48 h aiemmin tehdyn COVID-testin negatiivisen tuloksen rajatarkastuspisteessä (kuvakaappaus/SMS/sähköposti riittää).
Ilman kotoiluivelvoitetta voi Suomesta saapua Viroon tämän ohella työn (työ- tai projektisopimus, työnantajan tai asiakasyrityksen kutsukirje/-sähköposti tai Virossa yrittäjyyden todentava yritysrekisteriote), opiskelun, terveydenhoitopalvelujen asiakkuuden (esim. vastaanottoaika varattu ennakkoon), lähiomaissuhteen (seurustelukumppani ei ole lähiomainen), transit-kauttakulun tai muun välttämättömän syyn nojalla. ''
Onko siellä viron päässä nyt viime aikoina kyselty niiltä jotka ovat maihin menossa syytä siihen,siis oikein tarkemmin kuulusteltu ja vaadittu todisteita
On. Jokaiselta tarkistettu matkustusasiakirjat sekä matkan syy.
Alkuperäinen anonyymi täällä moi.
Kuulin laivalla että Tallinnassa ei kannata yrittää maihin heti kun laiva on saapunut koska silloin Eestin viranomaisia on terminaalissa, myöhemmin ei yleensä. Maihin menemiseen on oltava syy mutta sen ei tarvitse olla kummoinen, monet suomalaiset sanovat olevansa menossa apteekkiin ja se menee läpi, mitään reseptiä ei tarvitse esittää. Odotin puoli tuntia saapumisesta ennen kuin kävelin maihin enkä kohdannut terminaalissa ristin sielua. Toimitin asiani ja kun palasin laivalle en taaskaan tavannut terminaalissa ketään. Jotkut matkustajat olivat käyneet Tallinnan vaatekaupoissa. En kysynyt heiltä joutuivatko he valehtelemaan menevänsä apteekkiin.
Maailmalla suomalaiset tunnetaan rehellisinä ja vastuullisina. Heihin (siis meihin) voi luottaa.
Huuhaa sen kuin lavenee. Vai että riittää kun sanoo menevänsä apteekkiin.
Jutut sen kuin hurjenee. Kai joku keksii vielä 'todempaa'.
Siksihän minulla olikin koppikuormuri.
Olutta saa "apteekista" tarjouksena 3 lavaa kahden hinnalla 23.12 saakka.
Kuormuriin mahtuu mooonta tarjousta.
Ja kuormurin vuokra on satasia, eli kova on säästösi.
Ihmettelen näitä kakaroiden juttuja, kun pitää koettaa olla niin miestä. Minä ainakin katson niiden Sadamarketin A-terminaalin puoleisen pään neitojen hienoja tarjouksia.
Niistä tarjouksista kun kakarat eivät mitään ymmärrä.
Mun isillä on Scania R 500. Siihen mahtuu paljon tajouksii.
Voisi ollakin hyvä idea kertoa menevänsä apteekkiin,jotkut lääkkeet ovat tallinnassa selvästi halvempia.Jos vain kertoo menevänsä tapaamaan kaveriaan niin kai sekin kelpaa,tuskin kyselevät nimeä ja osoitetta
... ja lehmätkin lentää..
Näyttää+pääsevän+Tallinnaan.
Tukholmaan+eivät+laske+maihin+ihmisiä,+aiva+kahjoa+hommaa.+Antaisi+ihmisten+päättää.
Ei+nuo+maskitkaan+auta+yhtikäs+mitään+vaikka+Italiassa+ja+Espanjassa+kohta+10+kk+käyttäneet+hapen+3-4%+vajausta+ja+hiilidioksilla+kyllästämistä.
Enemmän+noista+maskeista+varmasti+on+ollut+haittaa+kuin+hyötyä.+Hyöty+ei+näy+missään+paitsi+myyjien+kukkaroissa.
Niin, Suomessa ja Norjassa huomioitu, Ruotsissa ei. Sama menestys?
Turisti ei pääse maihin ilman korona-testin negatiivista tulosta joka on enentään 48 tuntia vanha.
Kuka täällä on turistista mitään puhunut?
Jokainen kirjoittaja.
Ei tosiaan pääse maihin ihan vaan kaljaa hakemaan,pitää olla sukulainen virossa tai työasia tai lääkärille meno tai se koronatesti,nyt ollaan satamassa tiukkana
Tai naisiin meno. Mutta tuon pitävän ohjeen ylläpito on jostain syystä poistanut.
Tai kusella käynti. Rajavartijoille pitää esittää pyydettäessä peli että voi todistaa asiansa.
No nyt pääsee maihin kätevästi ilman byrokratiaa,Viro järjesti kivan yllätyksen ja helpotti maahantuloa tästä päivästä lähtien,nyt vaan pitäisi saada laivoille sitä viihdeohjelmaa
Tämä uusi vapaampi linja on käytössä nyt vain ajalla 15-24.1 toistaiseksi ja toivottavasti saa jatkoa,aika ärsyttävää että ei voi täysin luottaa jos on risteilyä varaamassa
Nyt pääsee vanhaan malliin. Suomen SUOSITUS on 10 vuorokauden omaehtoinen karanteeni kun on palannut.
Kannattaa kuitenkin ottaa maskeja mukaan jos vaikka tallinnaan menee,siellä sen käyttö on pakollista julkisessa liikenteessä ja kaupoissa,poliisi voi turistiakin sakottaa.Mutta hyvä että matkailu viroon on hieman vapautunut
Pitäisi kuulua ehdottomasti.
Terveydellisistä syistä - mitähän ne ovat?
Maskit vaan nenälle tai eristykseen!
Onko joku nyt käynyt tallinnassa päiväristeilyllä viikon sisällä,minkälainen käytäntö on ollut helsingin ja tallinnan satamissa,pääseekö tallinnassa maihin vapaasti
Ihan vapaasti.
Toistaiseksi.