Huomenna maanantaina tai sitten tiistaina...tai molempina.
Helsinki25 tulee alas yhteensä vähintään 5%
Luultavasti enemmänkin, mutta tuon verran voin luvata.
Perustuu sijoittamisen perusasioihin.
Pientä korvausta vastaan voin kertoa kuinka asia ennakoidaan. Palataan parin päivän päästä asiaan.
[email protected]
Alkuviikosta tuulee
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tule alas, vaan Helsinki ja kaikki Euroopan sekä US pörssit jatkavat nousuaan, ovat jo nyt kaikkien aikojen maksimissa. Siunauksellinen korona ja sen tuoma rahan runsaus on siivittänyt pörssit ennennäkemättömään kiimaan. Kohta jaetaan kolmas tukipaketti ja pian Suomen valtionvelka on 150 Mrd€. EU'n keskuspankki jakaa 750Mrd€ ja USA'ssa juuri jaettiin satumaiset 1800MrdUSD. Vasta sitten, kun korona on selätetty ja rokotukset ohi, sitten pörssit tekevät, ekonomistien sanontaa käyttäen "korjausliikkeen" eli putoavat 15...20%.
- Anonyymi
Kohta mennään alas ja kovaa.
- Anonyymi
Marraskuussa olen tehnyt pientä hienosäätöä osakesalkkuun. Lähinnä siivoillut kivasti plussalla olevia ostoksia. Pitkän ajan sijoitukset pysyy. Osinkotuotto on suht varmaa.
Indeksirahastoihin lisää, säännöllisesti, kuten ennenkin.
Vertaislainojen osuutta olen karsinut reilusti.
Tästä seurannutta vähän liian isoa käteisen osuutta olen pienentänyt ostamalla kaksi uutta sijoitusasuntoa.
Säästötileillä ulkomaisissa pankeissa on talletussuojien maksimimäärä edelleen. - Anonyymi
Mutta pystytkö ennustamaan milloin pörssit kääntyvät laskun jälkeen nousuun? Se olisi oikeasti vaikuttavaa.
Hän, joka osaisi ja pystyisi, ei vissiin olisi täällä, vaan ehkä näin perjantain kunniaksi tilaisi klubilla toisenkin aromilasillisen Hennessy Ellipseä.
Omilla taidoillani itse kaapista haettu lonkero on ihan hyvä saavutus. ; )
- Anonyymi
Mutta milloin uusi nousu alkaa?
- Anonyymi
Krystallipallosi vaikuttaa olevan "made in china" tasoa.
- Anonyymi
Millä perusteilla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1793470Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3742186Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii552157- 422028
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4161142Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171039- 57958