Peugeot 306 öljyt hukassa

Peugeot 306 1.6 vm. -97. Mihin hukkaa öljynsä: kulutus 1 litra/500km. Onko tämä normaalia? Ulkopuolelle ei vuotoja.
71158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onko pösö saanut kenkää, jos on niin syy siellä

Jos kuitenkin vuto vaikka suodattimen juuresta, heitäppä paikalleen hetkeksi käymään ja pahvi alle

Äänestä

Etpä viitsinyt laittaa kilometrejäsi. Mutta luultavimmin olet jo sen verran ehtinyt sahata, että venttiilinohjurin kumit kaipaavat remonti. Niistä kun alkaa päästämään öljyä läpi, jonka sitten polttaa.

Tästä on kokemusta useammankin kohdalta 150-200tkm paikkeilla. Eikä ole kiinni polkemisesta.
Remppana aika kallis kun vaatii aikaa ja vähän muutakin.

Äänestä
  • Itse asiassa kumien vaihto helppoa ja edullista, jos tietää mitä tekee, kantta ei tarvitse irroittaakaan.

    Äänestä

  • xxx kirjoitti:

    Itse asiassa kumien vaihto helppoa ja edullista, jos tietää mitä tekee, kantta ei tarvitse irroittaakaan.

    Näin sitä vaan viedään kuin pässiä narussa.
    No toimii kuitenkin jälleen yksi pösö...

    Äänestä

  • vaikka ikää jo onkin niin vasta 97 tkm

    Äänestä

  • xxx kirjoitti:

    Itse asiassa kumien vaihto helppoa ja edullista, jos tietää mitä tekee, kantta ei tarvitse irroittaakaan.

    voisitko kertoa miten vaihto tehdään?
    onnistuuko huoltoliikkeessä?
    tiedätkö osien hintaa?

    Äänestä

  • jussi kirjoitti:

    voisitko kertoa miten vaihto tehdään?
    onnistuuko huoltoliikkeessä?
    tiedätkö osien hintaa?

    Tässä erään ystävällisen sielun (nimin. plagu) tekemä selostus kumien vaihdosta 405:seen.

    http://www.saunalahti.fi/~plagu/venavarrenkumit/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jussi kirjoitti:

Peugeot 306 1.6 vm. -97. Mihin hukkaa öljynsä: kulutus 1 litra/500km. Onko tämä normaalia? Ulkopuolelle ei vuotoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu