Yksinkertainen yksinkertaisen ravinto

Anonyymi

Voiko tuon selvemmin sanoa. Suoraan hs sta kopioitu, en tiedä onko luvallista. On viisaimpia mielipiteitä mitä pitkään aikaan olen lehdistä lukenut.

”Tiedämme yhä enemmän siitä, millaista ruuantuotantoa kestävä kehitys edellyttää. Olemme myös saaneet paljon uutta tutkimusnäyttöä siitä, millainen ruoka on hyväksi esimerkiksi ihmisen suolistomikrobistolle, joka suojelee meitä muun muassa infektiosairauksilta.”

Kaikki tämä voi Kuusipalon mukaan merkitä paluuta yksinkertaisiin perusasioihin. Hän kertoo laskeneensa huvikseen, kuinka montaa ruoka-ainetta ihminen päivittäin tarvitsee välttyäkseen puutostaudeilta.

Hän päätyi viiteen. Riittävän määrän ravinteita, hivenaineita ja vitamiineja saa näistä: viisi palaa ruisleipää, kaksi silakkaa, muutama peruna, lasillinen piimää ja kipollinen mustikoita.

Vegaani tarvitsee ruoka-aineita tuplasti: papuja, siemeniä, muita palkokasveja, kuten linssejä tai herneitä, pähkinöitä, perunoita, vihanneksia, hedelmiä, marjoja ja kasviöljyä.

3

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jestas sentään kuinka lähellä omia käyttötapojani on """viisi palaa ruisleipää, kaksi silakkaa, muutama peruna, lasillinen piimää ja kipollinen mustikoita."""

      Syön 4 siivua ruisleipää, usein paahtaen. Silakkaa en käytä. Perunoita kyllä, en kylläkään joka päivä, vain keitoissa. Piimää joka päivä, noin lasillinen. Mustikoita olisi pakkasessa kun viitsisi nostaa esiin. Eilen viimeksi oli mielessä, pitäisi keittää hilloa pieni määrä, että tulee käytettyä, ettei homehdu.

      Lisäksi noin yksi pieni annos kaurapuuroa. Ehkä kaksi siivua vaaleampaa paahtoleipää. Mutta nyt ei niitäkään kun marmeladi loppui. Kahvia (ei sokeria) noin 8 pientä kupillista päivä.

      Leivoksia ja keksejä en ole tullut ostaneeksi hetkeen aikaa. Tänään ajattelin täräyttää kun niitä on mukava nautiskella pitkin päivää. Ja kaupan hilloa. Pakkasessa olisi kyllä myös mansikoita ja vadelmia kuluneen vuoden satoa...
      Pakko ostaa kaikkea hyvää tänään, olen alkanut laihtumaan liikaa. Kolme kiloa kolmessa viikossa.

    • Anonyymi

      Ruisleipä pierettää ja silakka närästää.

    • Anonyymi

      Tänään 08:40, ensi vuoden mustikkasadon pakastukseta vinkki. Leikkaan pestystä maitopurkista niin että jää 10 cm korkea aski. Laitan mustikoita 2 dl. Leikkaan reunat ja taittelen päälle, teipillä kiinni. Siinä on vain yksi kerta-annos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe