Kotivakuutus häröilyä?

Anonyymi

Minulla ei ole kotivakuutusta ja pitäisi hankkia sellainen. Eri vakuutusyhtiöiden sivuilla voi laskea hinnan.

En ymmärrä miksi siinä pyydetään henkilötunnus jos haluan vain laskea paljonko vakuutus maksaisi. Mitä ihmettä ne henkilötunnuksellani tekee tässä vaiheessa? En ole vielä ostamassa mitään, en ole vielä sitoutunut mihinkään. Olen vasta vertailemassa hintoja. En ymmärrä myöskään miksi tarvitaan tarkka osoite siinä kohtaa kun en ole vielä edes asiakas enkä tilaamassa mitään. Olen random- henkilö vertailemassa eri yhtiöiden kotivakuutuksien hintoja.

Olen muuttamassa ja ajattelin hankkia kotivakuutuksen etukäteen koska sitä yleensä vaaditaan. Nyt huomasin että vakuutus onkin asuntokohtainen. Eli eihän muuttaja voi etukäteen tilata vakuutusta asuntoon jossa ei vielä asu eikä vuokrasopimusta ole tehty. Ja toisaalta vuokrasopparia ei tehdä jos ei ole kotivakuutusta...?

Mitä ihmettä?

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se vuokrasopimus tehdään yleensä lähtökohtaisesti yli kuukausi ennen sisäänmuuttoa, eli vakuutuksen ehtii kyllä hyvin hankkia ennen vuokrasuhteen alkamista.

      Osoite toki vaikuttaa vakuutuksen hintaan ja henkilötunnus tarvitaan luottotietojen varmistamiseen (luottotiedoton ei lähtökohtaisesti saa kotivakuutusta, eli sen vakuutuksen saamisen mahdottomuus pitää kertoa heti laskurivaiheessa).

      Mikä on ongelmana muutenkaan, ei se vakuutusyhtiö henkilötunnustasi varasta!!

      • Anonyymi

        ''Osoite toki vaikuttaa vakuutuksen hintaan''
        Tuskinpa;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5257
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      81
      3064
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      309
      1624
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1224
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      78
      1156
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1124
    7. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1095
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      131
      1093
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1074
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      944
    Aihe