Iäkkäiden vanhempien hoito sisarusten kesken

Anonyymi

Miksi vastuu jää usein yhdelle? Meillä sisareni ei ole koko kymmeneen vuoteen auttanut kertaakaan Alzhaimeria sairastavan äidin hoidossa vaikka sisareni on vanhapiika ja periaatteessa aikaa olisi. Hänen vastaus on, että sinähän halusit hoitaa? Mitä tuohon vastaisi?

7

1558

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Äiti laitoshoitoon, ei tarvitse sitten riidellä! Vai halusitko ja haluat edelleenkin hoitaa?

      Sisaresi ei halua osallistua äitinne hoitoon. Et voi sille mitään. Hänellä on oikeus olla haluamatta. Niin on muuten sinullakin!

      Sinun täytyy nyt päättää, haluatko hoitaa äitiä vai saako äiti lähteä laitoshoitoon.

    • Anonyymi

      Tuntuu niin tutulta. Itselläni oli aikoinaan samanlaista. Sisarukset eivät korviaan lotkauttaneet, mutta ensimmäisinä olivat arvostelemassa , kaikki oli heidän mielestään tehty väärin,. Onneksi se aika on ohi,

      • Anonyymi

        Nykytrendi on tää "on oikeus".
        Kaikilla on aina "oikeus"...

        Onpa vastuuntunnoton ja itsekäs sisar!
        Tosi tekopyhä ja raukkamainen vastaus häneltä, hyi!
        Just tälläiset vastaukset ovat myös trendejä, - sellaista ulkokultaista teeskentelyä, hyi!

        Kerro se hänelle!

        Säälittää että sinulla on tuollainen raukkamainen "sisar".


    • Anonyymi

      Tuntuu tutulta tarinalta.Minäkin hoidan kohta 93 vuotiasta muistisairasta yms. sairauksia sairastavaa isääni työn ohella.Soitto tulee kerran tai kaksi viikossa onko kaikki hyvin.Näin on mennyt jo 8 vuotta,tosin alkuun olis myös äidin hoitajana 2vuotta.Kaikki kasautuu yhden henkilön "niskaan",sen olen huomannut.Yhteiskuntakin vetäytyy kaikin tavoin omasta vastuustaan ja koen vain yhteiskunnan vaikeuttavan kaikin tavoin sujuvaa toimintaa.Yhteydenotot on tehty niin vaikeaksi,tai liki mahdottomaksi ja aina sama "virsi"käyttäkää nettiä asioidessanne.Yhteiskunnan puolelta asiointiaika on niin lyhyt,etten ole edes päässyt töistä kun heidän työpäivänsä on jo loppunut tai yhteydenottoaika on loppunut.Hölmöläisten hommaa yhteiskunnan taholta kun me juuri säästämme yhteiskunnan rahoja hoitamalla rakkaita ihmisiä kotona kotoisassa tutussa ympäristössä.Koittakaahan pärjätä,sillä kukaan ei meitä tule tai halua auttaa jos emme pärjää itse tässä kovassa ympäristössä.

      • Anonyymi

        Vähimmällä tuskalla selviää kun ei ikinä mitään pyydä eikä olla vaatimassa.
        Paljonko omaishoidonkin ympärillä häärii järjestöjä ja kaikenkarvaista kukkatätiä, mitään hyvää näistä ei ole.
        Yksin saa omaishoitaja kantaa vastuun kaikesta ja kärsiä yhteiskunnan huonosta kohtelusta.


    • Anonyymi

      teillä on tuoretta tietoa miten lääkkeiden syöttäminen on auttanut paranemaan taudista.

    • Anonyymi

      Täällä myös kokemusta siitä ettei siskoni välitä paskan vertaa. Edesmenneen äitimme kanssa se jo huomattiin että ei soittele saati käy. Äidin kuolemasta tulee keväällä 3 vuotta. Nyt isämme mennyt huonoon kuntoon lyhyessä ajassa ja kaikki pitänyt tehdä hänen eteen. Pukea, hakea polttopuut, ruoka, pyykinpesu jne.. Isämme vaan nukkuu eikä edes yritä osallistua mihinkään. Toimintakyky aika miinuksella. Siskoni sentään hoitoalalla mutta täysi alkoholisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe