pankki automaatti

Anonyymi

Non niin, tulihan se sieltä. Pankkitoiminnan ajoivat alas ja nyt poistavat pikapankin käytöstä viinijärven kylältä 17.12.2020 mennessä. Ja tulikin mieleen, kuka tai mikä taho omistaa sen entisen pankkirakennuksen? Nythän siellä on jotain varastointibisnestä. Onko tullut erimielisyyksiä pikapankista, vai loppunut kapitaali.

12

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otto automaattihan tossa on ollut, joka on Automatian laite, eli eiköhän ne ihan itse sulje epäkannattavan automaatin.

    • Anonyymi

      Päättelivät jotta ei kyläläisillä ole enää rahaa kun eivät enää nostele.
      Mitäpä sitä sitten automaattiakaan siellä pitelemään.

    • Anonyymi

      Lienee kiinteistön omistaja sanonut OTON vuokrasopimuksen irti, jos ei saanut mieleistään vuokraa. Eipähän rahan nostajat parveile pihassa.

      • Anonyymi

        Liperiläiset tarvitsevat semmosen PANO-pankkiautomaatin. Nyt joutuvat tallettamaan patjan alle kun pankkiin ei saa aikoja.


      • Anonyymi

        Nähtävästi on purkanut. Mitäpä tuosta, tietääpä ainakin sen asian, että tuo kiinteistön tarjoamat palvelut on täysin seis, myöskin kauttarantain hierontapalvelut ja Viinijärven urheilijoiden tukeminen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Liperiläiset tarvitsevat semmosen PANO-pankkiautomaatin. Nyt joutuvat tallettamaan patjan alle kun pankkiin ei saa aikoja.

        Liperiin on perustettava vanhan ajan lainajyvästö. Sinne voivat sitten tallettaa jyvänsä, kun mylly ei enää voi ottaa vastaan.


    • Anonyymi

      Jospa se automaatti tulisi tuohon Osuuskaupalle !?
      Kaupastahan voi nostaa myös rahaa, S-pankin tililtä ainakin , kait ?
      On se vain outoa, että vievät kaik`palvelut pois kylältä, ei ole hyvä asia tuokaan.
      Kaikki jotka kynnelle kykenevät käydään kaupungin pankeilla, kai vielä Outokummussa on OTTO toiminnassa ?, Joensuuhun asti pitänee mennä ? Sieltä sitten ruokaostoksetkin voi tuoda. Olisiko K- kauppa saatava Viinijärvelle, tulisi kilpailua , vähäisen , edes jotain !?
      Kaikki menee "kortin peluuksi" nykyään. Joskus kumminkin vielä ihan "oikeaa" rahaakin tarvitsee, vaikka kirkon kolehtihaaviin, vai eikö sinnekkään oteta enää "killinkejä"? Ehkä antavat tilinumeron mihin voi laittaa lahjoitukset, tietenkin nettipankin kautta !?!
      Voi tätä elämätä nykyään, jos oltais nuorempia, niin muutettaisiin takaisin kaupunkiin, mutta pitäisi ensin saada myytyä "kämppä", se on jo sitten yksi pulma lisää !!
      EHKÄ se viimeinen osoite on tuo Viinirannantie 6, hautuumaa !!!???

      • Anonyymi

        Viinijärvi on kuoleva kylä.
        S-market luo kylään pientä eloa mutta muuten pitää palveluiden ääreen mennä Joensuuhun, siellä riittää edullista valikoimaa ja kilpailua kaupoilla.
        Pankkiautomaattia tuskin saamme, S-marketista saa asiakkaat rahaa S-tililtään mutta kun K-markettia ei ole muun pankin asiakkaat ei käteistä saa.

        Muuttoa olen harkinnut Karjalan pääkaupunkiin, voisin lahjoittaa asunnon tarvitsevalle. Yksiö on ja siitä ei kummoista rahaa saisi myydessään jos ostajaa ylipäätään löytyisikään.. Pitää harkita jonkin aikaa, ainakin niin kauan kun saan pidetyksi ajokortin ja auton itselläni..

        Outokummussa asuu sukulaisia, asunnot halpoja mutta ilmapiiri kunnassa aivan perseestä. Ilmapiirin myrkyllisyyden aistii sukuloidessaan silloin tällöin todella hyvin..


    • Anonyymi

      Niin, ei se automaatti mihinkään ole hävinnyt. Tuossahan tuo seisoo keskellä meidän olohuonetta. Mietittin poikien kanssa että näyttää automattii olevan niin vähällä käytöllä, että joutaa irroittaa pois seinästä. Traktorilla me se siitä seinästä tempaistiin irti, hyvin lähti. Nyt on ihmetelty kaljan juonnin ohessa, mitä me sille tehtäisiin. Osaisiko joku neuvoa asiassa?

      • Anonyymi

        Naputelkoo omaan ulkoseinään ja kirjuttakaa jotta se on panoautomatti. Ja jotta kaikki setelit kelpovaa.


    • Anonyymi

      Niin, pitäisikö meidän viedä se mööpeli takaisin siihen auki jääneeseen koloon? Kun tämä meidän talo on hiukan syrjässä kulkuväylältä, ja ei tästä monikaan kävele ohi. Saattaisi tulla niitä panoja paremmin siinä entisellä paikalla, kun se on siinä keskellä kylää, ja ylimääräisissä rahatuskissaan kiemurtelevat raharikkaat kävelevät siitä ohi.

    • Anonyymi

      Ruvetkoopas mainostamaan tuplapanoja niin eiköön asijakasta piisoo.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      219
      5016
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2705
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1480
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1292
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      155
      1185
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe