Lisää koronaa

Ei siinä hevosmiehilläkään paljon järki päätä pakota
https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/606186?src=rss
22687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Ei niin. Siltipä se järjestettiinkin.

Äänestä

Joululahja vinkki:Henkityssuojuksia ja Käsidesiä!

Äänestä

Paljon melua tyhjästä. Korona ei ole sen kummempi kuin kausi-influenssa. Ei kiva tietty sekään, eikä kannata tahallaan hankkia, mutta ei mitään aihetta tällaiseen hysteriaan. Aivan ylimitoitettua huuharointia.

Äänestä
  • Oletko joskus influenzan sairastanut?

    Äänestä

likivakoa sanoi ravimies kun emännän selkäänmeni,

Äänestä
  • sama mies joka lokkilinnassa levitti levittimyös raveissa,on muuten niin olevinaan hyvää ravimiestä,kuulemma kerran autolla raviin ajanut,niinpääsi piireihin.

    Äänestä

Onko siis teidän mielestä ylimitoitettua hysteriaa jos yrityksiä joutuu sulkemaan sen vuoksi, että teillä on käynyt joko tietämätön C-sairastaja tai sitten välinpitämätön sellainen?

Äänestä

ikänsä kun kärryistä katselee vain hevosen pe......ää niin siinä unohtuu että pitää ottaa huomioon toisetkin ihmiset,eikä kuljeskele ympäriinsä sairaana.

Äänestä
  • Näin, ravimiehet ovat omasta mielestään kaikki naistenmiehiä, kun päivät päästään tamman v...... A sieltä kärryiltä katselee niin päähän se nousee😁

    Äänestä

Kysymyksessä on uutisen mukaan ollut yksityistilaisuus.
Joten jos ihmiset haluaa kokoontua yksityisesti, niin se asia ei kuulu hevon v:tä kenellekään viranomaiselle, tai itse asiassa edes lehdistöllekkään.

Kyllä tässä edelleen vapaassa maassa asutaan. Oli koronaa tai ei.

Jokainen täysjärkinen aikuinen ihminen osannee kyllä tehdä päätöksensä itse. Ei siinä esim punavihervasemmiston, thl:n, tai jonkun nettikyylän lupaa tarvita... 🤔

Äänestä
  • Varmaan ne ravitkin oli yksityistilaisuus, vai mitä nettikyylä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Varmaan ne ravitkin oli yksityistilaisuus, vai mitä nettikyylä?

    noo jos yksityis tilaisuudessa liki ravia sairastut,ja muita sitten altista,ei olemuuten enään yksityistilaisuus,eikä ravit ole yks,tilaisuus.eli jokainen täysjärkinen osaa ottaa muutkin huomioon, huom,huomioon,

    Äänestä

Vaikuttaa siltä, että hommaa ei saada teidän kylässä haltuun. 6.12 lukema 36 tapausta. Mistä johtuu? Ainakin maskeja näytetään käytettävän kuten pitääkin.

Äänestä
  • torveja on joka kolkassa,jotka ovat yksityisiä ihmisiä olivinaan,

    Äänestä

  • No+eihän+ne+maskit+oikeasti+auta....Siinä+pitäis+olla+kaaasu+naamari+ja+kokovartalo+suojapuku,+jos+viruksilta+halutaan+suojautua.+Johan+tuosta+on+ympäri+maailmaa+riittävästi+saatu+havaintoja.+Eli+just+siellä+mihin+maski+suositus+/peräti+pakko+on+tullut,+korona+tapaukset+alkaa+lisääntymään+entistään.+Niiden+maskien+suurin+merkitys+lienee+siinä,+että+yritetään+estää+ihmisiä+joutumasta+paniikkiin.+Maski+luo+illuusion+turvallisuuden+tunteesta.+Suomi+24+palstakin+näyttää+olevan+täynnä+korona+hysteerikkoja.+Ja+tuo+suositusten/määräysten+kyttääminen+alkaa+olemaan+lähes+sairaalloista,+nettikyyliltä+on+ilmiselvästi+hermot+menemässä,+vaikka+rokotekin+tulee+ens+vuoden+aikana.++Mutta+kun+senkään+suoja+ei+oo+100%:nen,+niin+koronahysteerikot+saa+jatkaa++"ihmeitä+tekevän+ja+kaiken+suodattavan+maskin"+käyttöä,+ja+pilkun+tarkkaa+thl:n+määräysten+noudattamisen+kyttäämistä+varmaankin+hamaan+tulevaisuuteen+asti...+🤔Luulis+nyt+että+jopa+ns+maalaisjärkeä+käyttämällä+pitäis+pystyä+päättelemään,+että+ei+se+virus+missään+raveissa+kovin+helposti+tartu...Ilmeisesti+sen+kuonokopan+käytön+takia+lähes+kuin+aivottomiksi+lampaiksi+muuntuneet+maskipäiset+hysteerikot+ei+saa+tarpeeksi+happea,+eikä+kyetä+enää+käyttämään+omaa+järkeä,+vaan+ollaan+kuin+pikkukakarat,+että+jonkun+pitää+olla+koko+ajan+komentamassa,+mitä+/"miten+tehdään.+No,+ehkä+vasemmistohallituksen,++thl:n,+yms+viranomaisten+käskyjen+noudattamisen++kyttääminen+suo+joillekin+jotain+sairaalloista+nautintoa,+mikä+kenties+lievittää+esim+kaamosmasennusta,++tai+tuottaa+jotain+muuta+nautintoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No+eihän+ne+maskit+oikeasti+auta....Siinä+pitäis+olla+kaaasu+naamari+ja+kokovartalo+suojapuku,+jos+viruksilta+halutaan+suojautua.+Johan+tuosta+on+ympäri+maailmaa+riittävästi+saatu+havaintoja.+Eli+just+siellä+mihin+maski+suositus+/peräti+pakko+on+tullut,+korona+tapaukset+alkaa+lisääntymään+entistään.+Niiden+maskien+suurin+merkitys+lienee+siinä,+että+yritetään+estää+ihmisiä+joutumasta+paniikkiin.+Maski+luo+illuusion+turvallisuuden+tunteesta.+Suomi+24+palstakin+näyttää+olevan+täynnä+korona+hysteerikkoja.+Ja+tuo+suositusten/määräysten+kyttääminen+alkaa+olemaan+lähes+sairaalloista,+nettikyyliltä+on+ilmiselvästi+hermot+menemässä,+vaikka+rokotekin+tulee+ens+vuoden+aikana.++Mutta+kun+senkään+suoja+ei+oo+100%:nen,+niin+koronahysteerikot+saa+jatkaa++"ihmeitä+tekevän+ja+kaiken+suodattavan+maskin"+käyttöä,+ja+pilkun+tarkkaa+thl:n+määräysten+noudattamisen+kyttäämistä+varmaankin+hamaan+tulevaisuuteen+asti...+🤔Luulis+nyt+että+jopa+ns+maalaisjärkeä+käyttämällä+pitäis+pystyä+päättelemään,+että+ei+se+virus+missään+raveissa+kovin+helposti+tartu...Ilmeisesti+sen+kuonokopan+käytön+takia+lähes+kuin+aivottomiksi+lampaiksi+muuntuneet+maskipäiset+hysteerikot+ei+saa+tarpeeksi+happea,+eikä+kyetä+enää+käyttämään+omaa+järkeä,+vaan+ollaan+kuin+pikkukakarat,+että+jonkun+pitää+olla+koko+ajan+komentamassa,+mitä+/"miten+tehdään.+No,+ehkä+vasemmistohallituksen,++thl:n,+yms+viranomaisten+käskyjen+noudattamisen++kyttääminen+suo+joillekin+jotain+sairaalloista+nautintoa,+mikä+kenties+lievittää+esim+kaamosmasennusta,++tai+tuottaa+jotain+muuta+nautintoa.

    Vai pikkukakarat, kyllä minusta vaikuttaa siltä että sinä olet täällä ainoa uhmaikäinen.

    Äänestä

En nähnyt hevon persettä.

Äänestä
  • Ei näy pelistä, pitäs olla hevonen ja sitä kun suoraan takaa katsoo niin perse pitäs löytyä.

    Äänestä

Jokainen tajuaa jo tässä vaiheessa että pitää välttää kontakteja muihin. Monet eivät vain välitä tästä.

Äänestä
  • Jokaisen omilla aivoillaan ajattelevan pitäis tajuta myös sekin , että kaikkia kontakteja ei tarvitse välttää, riittää kun pitää riittävän turvavälin, esim 1-2 m. Kyllähän ihmiset käy esim kaupassakin.

    Kyllähän meillä yhteiskunta pyörii edelleen suht koht normaalisti.

    Osa ihmisistä osaa käyttää myös omaa järkeään, eivätkä pilkun tarkasti noudata muiden ohjeita.

    Älykkyyden eräs tunnusmerkki on se, että ei vain matki muita, vaan osaa soveltaa tietojaan uusiin tilanteisiin.

    Täydellinen alistuminen vasemmisto hallituksen ja thl:n mieli vallalle ei oo kuin joku vasemmistolaisen diktatuurin kannattamiseen merkki.

    Kyllä aikuiset ihmiset osaa tehdä omat ratkaisunsa, ja kantaa tarvittaessa vastuun siitä.


    Taitaa useat tämän ketjun kirjoittelijat olla jostain syystä kateellisia hevosharrastajille, pelkäätte kai että joku rikastuu.

    Korona aika tuottaa ilmeisesti monille ihmisille jotain sairaalloista nautintoa, sen nojalla voi yrittää kytätä ja kontrolloida muiden tekemisiä, haluttaisiin kieltää muilta kaikki sellainen, mitä itse ei harrasta.

    Samanlainen ilmiö, tosin eri asia yhteyksissä oli havaittavissa myös Neuvostoliitossa. Oli vaikka kuinka paljon byrokraattisia ohjeita ja määräyksiä joita ihmiset yritettiin pakottaa orjallisesti noudattamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jokaisen omilla aivoillaan ajattelevan pitäis tajuta myös sekin , että kaikkia kontakteja ei tarvitse välttää, riittää kun pitää riittävän turvavälin, esim 1-2 m. Kyllähän ihmiset käy esim kaupassakin.

    Kyllähän meillä yhteiskunta pyörii edelleen suht koht normaalisti.

    Osa ihmisistä osaa käyttää myös omaa järkeään, eivätkä pilkun tarkasti noudata muiden ohjeita.

    Älykkyyden eräs tunnusmerkki on se, että ei vain matki muita, vaan osaa soveltaa tietojaan uusiin tilanteisiin.

    Täydellinen alistuminen vasemmisto hallituksen ja thl:n mieli vallalle ei oo kuin joku vasemmistolaisen diktatuurin kannattamiseen merkki.

    Kyllä aikuiset ihmiset osaa tehdä omat ratkaisunsa, ja kantaa tarvittaessa vastuun siitä.


    Taitaa useat tämän ketjun kirjoittelijat olla jostain syystä kateellisia hevosharrastajille, pelkäätte kai että joku rikastuu.

    Korona aika tuottaa ilmeisesti monille ihmisille jotain sairaalloista nautintoa, sen nojalla voi yrittää kytätä ja kontrolloida muiden tekemisiä, haluttaisiin kieltää muilta kaikki sellainen, mitä itse ei harrasta.

    Samanlainen ilmiö, tosin eri asia yhteyksissä oli havaittavissa myös Neuvostoliitossa. Oli vaikka kuinka paljon byrokraattisia ohjeita ja määräyksiä joita ihmiset yritettiin pakottaa orjallisesti noudattamaan.

    äly hoi,miksi minut hylkäsit tuletakaisin.

    Äänestä

Kulperilla oli talli, mitä oli talperilla?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei siinä hevosmiehilläkään paljon järki päätä pakota
https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/606186?src=rss

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu