Avoin kirje terveen järjen käytön ediämiseksi

Anonyymi

Osoittaa täydellistä arviointikyvyn puutetta, jos ei ymmärrä sitä, että koronan leviäminen täällä Suomessa on seuraus, ei syy.

Joka ainoa matkustaja joka on tammikuun toiselta viikolta lähtien lompsinut virukset keuhkossa ulkomailta Helsingin, Tampereen tai Turun lentokenttien käytäviä pitkin Suomeen, tai ruotsin ja viron laivoilta suomeen, ovat niitä syitä.

Käytännössä päivääkään, toistan päivääkään, ei yksikään edellä mainituista "korona-virus-konekiväärituliasemista" ole ollut suljettuna koko 11 kk aikana.

Jos sinulla (mm. Sinulla Joka jeesustelee maskeista 2 kertaa päivässä milloin myyjiä, milloin tehdastyöläisiä) olisi vesivahinko vuotavasta vesiletkusta huoneiston lattioille, kumpi hyödyttäisi jotain; juoksennella pyyheliinoilla kuivaamassa huoneista toiseen, vai sulkea hana johon letku on liitetty ?

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järjen käyttö on tällä vaalikaudella valitettavasti kielletty. Avoimesta kirjeestäsi tehdään silppurilla paperijätettä, josta tehdään uusiokirjekuoria, joiden sisään laitetaan kutsukirje suomeen makustaville potentiaalisille turisteille kiinassa

    • foliohattu nähty!

    • Anonyymi

      Onneksi koronaa vastaan on rokotteita ja tulevat vähitellen käyttöön EU:ssa mutta ei suomessa.
      Suomen byrokratia ei siihen taivu vaan asiaa pitää tutkia 1-2 viikkoa ja vieläpä jokaisen rokotteen kanssa erikseen. Sisäisesti tuo viive on rajoitettu kestämään korkeintaan 1-2 viikkoa, normaalin vuoden sijaan.
      Yhtä kaikki, rokotukset alkavat täällä 1-2 viikkoa myöhemmin kuin muualla EU:ssa.

      Tuon asian voi tarkistaa yleareenasta.
      THL:n infotilaisuus 1.12.2020 kohdasta 44 minuuttia. Siellä näkyy myös tuo byrokratian kaavio nimeltä Covid-19-rokotehankinta. Osa 2.

      Katsokaa ja nouskaa kapinaan. Meillä on oikeus saada rokote ilman kotimaan byrokraattista viivettä. Romanian siatkin rokotetaan ennen suomalaisia.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Meinaatko aloittaja, että täällä maassamme ymmärretään syyn ja seurauksen ero?

      Hallituksen tytöt ovat saaneet hyvää palautetta porsliinikasvoillaan, vaikka tilanne on todella hälyttävä maassamme. Ne porsliinikasvot ovat häikäisseet niin ettei syyn ja seurauksen eroa tajuta suuressa hämmennyksessä.

      Suomen Turku, joka ei nyt pysty edes Joulurauhaa julistamaan turkulaisten läsnäollessa on samassa jamassa, eli siis huonosti todellakin menee. Ei tarvitse olla foliohattu, vaan ihan täysjärkinen realisti ja asioita niinkuin syy-seuraussuhteita ymmärtävä kaduntallaaja yliopiston opiskellut ihminen, joka ihmettelee ja kauhistelee Turun kaupungin toimia. Täällä pidetään tärkeinä niinkuin muuallakin SUOSITUKSIA, mutta niin kauan, kun suosituksista puhutaan niin niitä eivät kaikki noudata.

      Suurin virhe Turussa ja sen ympäristökunnissa on nyt pitää koulut ja tarhat auki ja antaa perheiden juosta porukalla kaupoissa ilman kasvomaskia ja sitten perheen vanhennat juoksevat töissä, missä ulkomaalaisedustus mm rakennusfirmoilla. Myöskin telakka ja muita firmoja samalla lailla levittämässä virusta. Myöskin tässä voiko sanoa tahallisessa viruksen levittämisessä mukana olleet yritykset , pomot ja kaupungin päättäjät pitäisi saada vastuuseen jokaisesta sairaspäivästä niinkuin kuolemaan johtavasta tapauksesta.

      Korona on siis seuraus siitä, ettei Turussakaan välitetä oikeasti siitä, että virus on vaarallinen ja tappava. Seurauksena välinpitämäyyömyydestä on jo paljon kuollut vanhuksia niinkuin sairastuneiden määrä on huima.

      Katselen tutkijankammioni ikkunasta suoraan koulun pihalle ja näen tuolla kauempana maantien ja useita teitä ( kammioni on melko korkealla ). Koulun pihalla niin opettajat kuin oppilaatkaan eivät pidä minkäänlaista turvaväliä ja kasvomaskeista ei ole tietoakaan. Teillä on tungokseen ja ruuhkaan asti autoja kaikenlaisia, tuntuu kuin täällä ei olisi koronaa lainkaan ja sairastuneiden määrä sen kun kasvaa, kyllä varmasti tällä menolla.

      Kaiken tämän holtittomuuden seurauksia saamme katsella, kokea ja tuntea vielä vuosikymmenten ajan. Se suru, jonka niin moni perhe kohtaa vaan ja ainoastaan välinpitämättömyyden seurauksena, ei hälvene eikä unohdu milloinkaan.

      Turun kaupunki kulkee rahan perässä välittämättä oikeasti asukkaistaan. Tämä on se totuus, joka nyt näkyy. Se näkyy siinä, kun vaan SUOSITELLAAN ja PUHUTAAN. Mutta mitään sen kummemmin ei tehdä.

      Tarkoitus ei ollut loukata ketään vaan tuoda asiat sellaisina kuin ne ovat täältä tutkijan kammiosta. Istutaan ja mietitään tohtoreiden kesken tätä maailman viruslinkomenoa.

    • Anonyymi

      Edellisessä linkissä joulurauhaa julistetaan. Ja jouluaattona se julistus luetaan perinteiseen tapaan Brinkkalan parvekkeelta.

    • Anonyymi

      Yrittikö se laittaa avoimenkirjeen suoraan roskiin ja hiljaisestimallintaa jotain psygologista traumaroolipeliä jolla olisi ollut potentiaalia koronaa lisäämiseksi suomessa henkisenväkivallan avulla ?.

    • Anonyymi

      Katsoin sattumalta Turun linnan aukioloaikoja. Pistin merkille että suljettu 3.12-25.12. Aika erikoisia rajoituksia, mielivaltaisia suorastaan. Juuri sillon kun voisi olla kävijöitä, laitetaan kiinni.

      • Anonyymi

        Joutunee hakemaan oman joulukoronansa jostain toisesta ruuhkasta ?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      koronan valloillensa pääsy ja leviäminen on suurimmassa määrin suomalaisten omatekoista puuhaa.

      • Anonyymi

        Sulla on aika Suur-Suomi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sulla on aika Suur-Suomi.

        ymmärrän pointtisi. Hyväksytään. Leviäminen suomenmaassa . Toisaaltansa kuka sen tietää vaikka korona olisi poroista lähtöisin. Turistit ovat kiikuttaneet mieskuntoa
        parantavaa poronsarviuutetta matkamuistona eripuolille maailmaa. Vuosia muhinut ja vahvistunut ja sitten ykskaks pandemia lähtenyt liikkeelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ymmärrän pointtisi. Hyväksytään. Leviäminen suomenmaassa . Toisaaltansa kuka sen tietää vaikka korona olisi poroista lähtöisin. Turistit ovat kiikuttaneet mieskuntoa
        parantavaa poronsarviuutetta matkamuistona eripuolille maailmaa. Vuosia muhinut ja vahvistunut ja sitten ykskaks pandemia lähtenyt liikkeelle.

        Tiedemiehet tietää, porot on syyttömiä. Korona = Made in Wuhan, china. Kannattaa lukea uutisia.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2415
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1994
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      21
      1788
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1585
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1434
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1319
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1318
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1265
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1151
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1036
    Aihe