"Vuonna 2015 sairauspoissaoloja oli 2 339 kalenteripäivää eli keskimäärin 19 päivää/työntekijä"
https://www.puolanka.fi/media/saannot/tasa-arvo-ja-yhdenvertaisuussuunnitelma-17-2020.pdf
Onko tämä nyt ihan normaalia? Miten vertautuu muihin kuntiin?
Kunnan työntekijöiden sairauspoissaolot
13
1241
Vastaukset
- Anonyymi
Kaivakaa kunnanhallituksen päätökset. Eräässä niistä päätettiin puolittaa 2020 vuoden alkuun mennessä sairaspoissaolot. Hallintojohtajan raportin mukaan ne kasvoivat eivätkä puolittuneet.
Uskottava porukka kunnanhallitus. Kustetti itseään. - Anonyymi
kunnalla töissä ja otan aina muutaman rokulipäivän kun töissä ei luista!!!!!!!!
- Anonyymi
Kunnan töissä ovatkin ne veltoimmat lenkit..
- Anonyymi
Täytyisi pyrkiä 365 päivän sairastavuuteen per henkilö vuotta kohden.
- Anonyymi
5. luokan opettajatar sairastaa vain muina aikoina kuin kesälomalla. Eli paraikaa elokuusta lukien.
- Anonyymi
naistekninen johtajatar erotettiin sairaslomailun takia. Miksi yhdenvertaisuus ei koske 5. luokan opettajatarta, vaikka tauti on sama?
- Anonyymi
Kunnantalon toimistotyö sairastuttaa enemmän, kuin metsurin työ. Erään tilaston mukaan metsurin työtapatumista johtuva sairaloma 0,9 työpv/ vuosi. Sairaslomat kaikkineen 17,7 työpv/ vuosi, vaikka keski-ikä lähentelee 60 ikävuotta.
- Anonyymi
Tarkasteltaessa syy-seuraus kausaalisuhdetta, kunta itse ilmoittaa määrättömän poissaolon syyn olevan korvien välissä.
Ainakin kahden edellisen vuoden hyvinvointikertomuksen mukaan ensisijainen syy sairaslomille on psykiatrinen syy. Toissijainen syy on tuki- ja liikuntaelimistöstä johtuva syy. - Anonyymi
Voe mavonsilmä teitä kitisijöitä! Sinäkin kirjoitaja täällä. Akkas vetäsee kuukautissuojan pönttöön, tukossa on.. Soitatte kiinteistö varallaolialle, hän tulee avuksi.... Ja paljon muitakin hommia tekevät vieläpä pienellä palkalla. Työntekiät kunta-alalla on ajettu minimiin eikä ihme väsymisestä johtuville sairauslomille joudu. Kunnallisvaalit lähestyy, menkää ehokaaksi...
- Anonyymi
Ei kunnan vuosiraportissa mitään väsymisestä puhuta. Ylivoimaisesti suurimmat syyt sairaspoissaoloille on psykiatriset syyt. Ja kunnantyöntekijän työt ehtii laskea kuka tahansa.
- Anonyymi
Kunnassa peiliin katsomisen paikka. Kannattaa todella tutkia mistä kaikesta henkilöstön sairaslomat johtuvat.
- Anonyymi
Kaiken naurettavin vastaus kuului pormestarin suusta, kun kerroin hänelle poikkeuksellisen mittavaista ja vuosia kestäneestä sairastelusta kunnan toimistotyössä. Vastaukseksi pormestari kertoi, että "jossakin Suomen kunnassa se on vielä suurempaa".
Tämä vastaus puhuu sanomattomasti siitä, että pormestari ei ole edes aikeissa ryhtyä ratkomaan psykiatrisista syistä johtuvia sairalomia, joiden määrä vastaa työntekijän vuosiloman määrää. - Anonyymi
Ei taida kunnan virastossa tänä vuonna tarvita tehdä paloakaan töitä kun sairaslomien viraston ja vuosilomien lisäki kunnan työntekijät ovat karanneet töista koronavieuksen takia "etätöihin " useammaksi kuukaudeksi. Puolet kunnanviraston väestä joutaisi saada lopputilin.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4124753Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1221905- 1451622
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751345Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151216Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔791176Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise161127Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään671066- 661032
- 381000