Narsistinen pellejoukkio

Anonyymi

Joskus tutustuin omituisten otusten kerhoon. Porukan johtajana pyöri räikeät narsistin oireet omaava rouvahenkilö. Hänen ympärillään hyppeli pellekerho, joka teki narsistin kehittämiä likaisia temppuja ja lausui annettuja vuorosanoja johtajansa luomissa tilanteissa. Iloisesti he sotkivat asioita, tekivät kaikkensa pilatakseen uhriksi valikoitujen mainetta ja elämää.

Silloin tällöin vieläkin törmään joihinkin heistä ja huomaan, miten vanha peli jatkuu. Pellekerholainen ottaa yhteyttä udellakseen tietoja. Viimeksi hän kuvaili minulle yksityiskohtaisesti yhteisen tuttavan itsemurhayritystä. Tapa jolla kaveri oli muka yrittänyt surmata itsensä oli erittäin groteski ja johtaisi vammautumiseen, muttei hengenlähtöön. Joka sana tältä tarinankertojalta on täyttä paskaa, eikä kyseinen henkilö ole tehnyt mitään itselleen, vaan elää elämäänsä. Kuitenkin pelleryhmä on vuosien mittaan useaan kertaan levittänyt tarinaa, kuinka tämä kaveri on nyt ihan oikeasti tappanyt itsensä tai ainakin yrittänyt sitä.

Mielenkiintoista, että on olemassa ihmistyyppi, joka tekee tuollaista huvittaakseen itseään ja kaltaisiaan. Luovien mielien keskinäinen satupiiri voisi pyöriä keskenään mutta, koska nämä sairaat ihmiset eivät tunne häpeää, he leivittävät keksimiään valheita ympäriinsä. He eivät ole mielenterveyskuntoutujia, moottoripyöräkerholaisia tai vankilakavereita, vaan aikoinaan muodostivat työyhteisön.

12

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samanlaisia kokemuksia, tälläisen ihmisen kohteeksi voi joutua vaikka ei suoraan tuntisikaan henkilöä mutta jonkun asian vuoksi tulee tietyksi hänelle. Todella monenlaista häiriköintiä juttujen levittämistä keksityistä asioista ja ilmeisesti narsistinen ja pakkomielteinen henkilö itse uskoo ja saa muutkin uskomaan näihin juttuihin ja on vielä sairaalloisen sitkeä, vuosikaupalla yrittää selvittää asiaa joka omassa päässään keksinyt. Onneksi minua on hänestä varoitettu niin tiedän missä kulloinkin mennään mutta varovainen täytyy olla, ei tännekkään voi kertoa liikaa yksityiskohtia ettei tunnistu ja hullua yllytä enempää.

    • Anonyymi

      Narsisti iskee haavoittuvuuksiin.

      Tarinan opetus: älä ole haavoittuva sillä narsisti huomaa haavasi ja hieroo niihin suolaa

      • Anonyymi

        Näin on. Jos joutuu tuholistalle niin hän kyllä kaivaa jonkun vian esiin ja pyrkii vahvistamaan sitä ja iskemään siihen kerta toisensa jälkeen ja vuodesta toiseen. Lisäksi hän kertoo sitä käsitystä tukevia kommentteja ja valheitakin muille, siten että se myös kasvaa omassa mielessäsi. Tätä on mahdotonta ymmärtää eikä sitä haluaisi uskoa ellei ole sitä itse nähnyt.


    • Anonyymi

      Kyllä näitä tilanteita on. Itsekin työpaikalla nähnyt. Huhujen liikkeellepistämisen, häiriköinnin yms. toiminnan ei voisi kukaan väittää olevan pelkkää huumoria. Joukon johtaja ei myöskään pyri mitenkään "koulimaan" tai kasvattamaan sitä jota kiusaa, vaan saamaan hänet hulluksi ja aiheuttamaan pahaa.

      Yllättävää miten lähes kaikki on vedettävissä mukaan mihin tahansa. Ja pomot eivät ole poikkeus. Vaatii ihmiseltä omia sisäisiä periaatteita ettei lähde mukaan, mutta sitten on tuholistalla ja mitä vain ikäviä yllätyksiä tulee niin kauan kuin on siinä ympäristössä. Narsistinen tuhoaja on äärimmäisen taitava käyttämään valtaa väärin ja manipuloimaan ihmisiä ja erittäin halukas siihen.

    • Anonyymi

      Tällästä pelleporukkaa ollaan kyllä kutsuttu Narsistin hovinarreiksi.

    • Anonyymi

      Vaihteeksi törmätty siihen oikeaan narsistiin.

      • Anonyymi

        Noi on vaarallisia. Varsinkin kuntapuolella. Ei ole edes markkinataloutta, joka pitäis työntekijät ahkerana. Voidaan huolella, ryhmässä kiusata pienenpäänsä. Ei ole tulosvastuuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noi on vaarallisia. Varsinkin kuntapuolella. Ei ole edes markkinataloutta, joka pitäis työntekijät ahkerana. Voidaan huolella, ryhmässä kiusata pienenpäänsä. Ei ole tulosvastuuta.

        https://www.youtube.com/watch?v=Ok4-7RJut6I

        Parhaita videoita narsismista.


        "ppoiuhhhjj"


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuon videon kanssa voisin sanoa olevani 100% samaa mieltä.
        Siinä se on sanottu.


        "ppiuyhhhjk"

        Hän on paras psykologi josta olen koskaan kuullut.
        Lukuisia aivan upeita videoita totuutta,

        "ppouyghhjh"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hän on paras psykologi josta olen koskaan kuullut.
        Lukuisia aivan upeita videoita totuutta,

        "ppouyghhjh"

        https://www.youtube.com/watch?v=IaUhR-tRkHY


        Kaikkia ihmisiä voi manipuloida, ei vain minua


        "pouyhhjkkl"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://www.youtube.com/watch?v=IaUhR-tRkHY


        Kaikkia ihmisiä voi manipuloida, ei vain minua


        "pouyhhjkkl"

        Muuten, jos välillä vaikkutan olevani kiinnostunut keskenään ristiriitaisista jutuista, se johtuu siitä että tarkastelen asioita mahdollisimman monista eri näkökulmista kooten sitten omani kaikkien mahdollisten näkökulmien yhdistelmän lävitse.

        "ppuhhhjjkkk"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4935
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4740
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      209
      4711
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4551
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3640
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2344
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2118
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1637
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1444
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      185
      1191
    Aihe