Sain postinjakajalta joulukortin. Hän on varmaan salaa ihastunut minuun?
Laittaisinko pienen vinettopullon hänelle oveen roikkumaan joulutoivotuksin...
Laittaisinko pienen vinettopullon hänelle oveen roikkumaan joulutoivotuksin...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minunkin postinjakajani on ihastunut, minuun, sain minäkin kortin kuten kaikki muutkin.
Ei vaan, ennen oli kiva tapa muistaa Joulun alla posteljoonia kun laitettiin pikku paketti häntä oven eteen odottamaan - taidan aloittaa tuon perinteen uudelleen!
Kaunis perinne olisi syytä elvyttää taas käytäntöön. Joskus se oli ihan yleistä ainakin Helsingissä. Ehkä siellä oli varakkaampaa väkeä kuin jossain korpikainuussa.
Eipä taida olla varakkuudesta kyse vaan ihan vain kohteliaisuudesta tai huomaavaisuudesta!
Työnantajan määräys jakaa se kortti. Tosi noloa posteljoonin mielestä. Iso osa asiakkaista on sitä mieltä, että teen tosi huonosti työni. Posti tulee osalle vasta illalla. Senkin on päällystö määrännyt. Työaikani on klo 19 asti illalla. Tiistaina muutama tunti ja sitten on 12 tunnin päiviäkin joukossa. :(
eihän se ole jakajan vika,kun johtoporras on mitä on,joka määrää. menisivät itse jakamaan postia,niin tietäisivät mitä se on! posteljoonit kunniaan.
Anteeksi mitä? Kuka viitsii täällä tuollaista "posteljoonina" kirjoitella. Häpeäisit!
Laitahan se vinettopullo, niin saattapi käydä niinkin, että muut eivät saa postia ollenkaan, kun postinjakaja kekkuloi pullo kourassa missä huvittaa.
Ilmankos se minun posti tulee (uuden pullon toivossa) aina ajallaan jopa 8 kertaa viikossa ihan kotiovelle asti laatikon sijaan ja pihan lumityötkin tehtynä! Kätön Matillakin käy kateeksi.
Kohteliasta ja uutteraa väkeä ovat.
Muista kulmakunnan laatikoista ei ole niin väliksikään.