Thyroxinin vaihto medithyroxiniin

Anonyymi

Voiko olla mahdollista että toinen vaikuttaa paremmin kuin toinen? Jostain terveydenhuollon ammattilaisille tarkoitetusta jutusta luin, että jotain eroa olisi.
2kk sitten aloin syödä medithyroxinia normi thyroxin lääkkeen sijaan, samalla nostettiin annosta 50mikrogrammaan. Olo ei oikein ole parantunut yhtään , oikeastaan pahentunut, palelua vähemmän .
Minulla ei oikeastaan ikinä ole edes ollut hyvä olo lääkityksen aikana, lääkemäärää on muutettu vaikka ja miten 7vuoden aikana. Aina yhtä aloitekyvytön olo ja lievä melankolinen masennus vaivaa.

Arvot oli nyt viimeksi TSH 3.0 ja t4v 16 , noilla arvoilla söin n. 37mikrogrammaa päivässä .

Oloni on oikeastaan ollut kaikista parhain mitä vähemmän syön edes kyseistä lääkettä, joskus söin vuosia yli 100mikrogrammaa ja olo oli jatkuvaa kovan ahdistuneisuuden kanssa elämistä.

12

18991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä lääke tuo on? Miten eroaa normityroksiinista?

      • Anonyymi

        Ihan normi thyroxinia on mutta vaan pentahydraatti muodossa,

        ”Tabletit sisältävät hieman vähemmän aktiivista ainetta kuin vastaavat thyroxin tabletit”


    • Anonyymi

      Alkuperäinen kirjoittaja täällä kirjoittelee... otin takaisin vanhan lääkkeen tuota kirjoitusta edellisenä päivänä , eli noin viikko sitten. Olo on nyt piristynyt ja omituinen jatkuva aivosumu helpottanut . Olo ei ole jatkuvasti tokkurainen ja tänään havaittavissa vähän liikatoiminnan oireita... Vatsa sekaisin , mutta eipä muuta. Eilen jaksoin tehdä enemmän asioita eikä ole niin alotekyvytön fiilis. Tuon medithyroxinin kanssa ei ollut ollenkaan ”nosto oireita” ja odottelin olo virkistymistä mutta ei sitä tapahtunut sinänsä ollenkaan .

      • Anonyymi

        Minulle ei käynyt mebi, oiln ihan tokkurassa


    • Anonyymi

      Onko ketään muuta vieläkään jolla kokemuksia thyroxinin vaihdosta medithyroxiniin??

    • Anonyymi

      Nuo synteettiset tyroksiinivalmisteet eivät kaikille sovi. Armour thyroid olisi monipuolisempi ja ihan luomua. On vaan kallista.

      • Anonyymi

        Toisena ongelmana on, että läheskään kaikki lääkärit eivät kirjoita Armour thyroidia.


    • Anonyymi

      Minulla vaidettiin 3 kk sitten on kuulemma laktoositon mulla tehty kilpirauhasen totaali poisto alussa 75 mikrog aamusin arvot nousi 8 viikossa tsh oli 2,8 t4v ei otettu ollenkaan terkkarissa tsh pitää saada 1-2 välille paras olo mulle joten lääkitystä lisättiin 88 mikrog aamusin nyt 17.1 .24 on kontrolli veri koe.Hyvä Lääke on hikoilu lopunut ja palelu.Ollaan kaikki erilaisia olen 160 cm pitkä paino 77 kg ikää 63 vuotta ...äidilläni oli sama sairaus myrkky struuma minä sain sen 56 vuotiaana näköjään perinnöllinen sairaus ..ikävä sairaus arvot vaihtelee..tsemmiä

    • Anonyymi

      Syöthän D-vitamiinia?

    • Anonyymi

      Medithyrox on heikompaa! Tätä eivät lääkäritkään aina tiedä.

      • Anonyymi

        Mistä sinä sen tiedät


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä sinä sen tiedät

        Koska kakka haisee enemmän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      120
      2239
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      55
      2174
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      6
      1402
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      76
      1393
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1140
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      979
    Aihe