Tänään lopulta heräsin kuvitelmistani, että se mies töissä minusta välittäisi. Minulle tapahtui ikävä asia. Muut työkaverit osoittivat aitoa välittämistä. Hän vain roolinsa mukaisesti 'Onko kaikki hyvin?' Ei ole. Ei todellakaan ole. Mutta ainakin tiedän missä mennään.
Kipeä herätys
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voihan toisessa roolissa välittääkin, mutta jos töissä on jokin rooli päällä, niin ehkei se siviilissä ole? Arvaisin, että jos tuolla henkilöllä on mielestäsi ollut aiemmin jokin rooli päällä töissä, niin hän osaa pitää sen roolinsa myös kirjavammissa tilanteissa. Koska on joko ammattilainen tai työrooliinsa kangistunut.
Turha tuomita heti ensimmäisestä kokemuksesta, uskalla ottaa ja haasta itse se henkilö, kysy vaikka kävelylle, vähän pidemmälle, niin työrooli rapisee tai sitten sellaisesta ei ole toivoakaan.
En tiedä kumpaa itse olen, mutta töissä en ns. kuormasta syö, piste. Kuormasta on joskus syöty ja vaikkei siitä kriisiä syntynyt, niin seurauksensa sillä oli, arvokas oppitunti työelämän ja siviilielämän välisen häilyvän rajan merkityksestä. Töissä välitän ja osoitan sen kaikissa tilanteissa, mutta se tapahtuu heti alusta alkaen eikä muuksi muutu, ei työaikana tai työasioiden yhteydessä. Jos muuta annetaan ymmärtää, niin tilanne käsitellään ihan eri tavalla ja työajan ulkopuolella.
En le koskaan ymmärtänyt tuota 'kuormasta syömis'juttua. Ei kai ihminen voi valita missä rakastuu. Eri juttu on jos on kyse pelkästä seksistä, tai jos jompikumpi käyttää asemaansa tai suhdetta väärin. Aloittaja.
Mistäpä näistä tietää, mutta on kai sellaistakin joskus maailmassa tapahtunut, että jos peliin tulee tunteita, käytös muuttuu hyvin neutraaliksi, jopa vältteleväksi. Ei olla niitä valmiita näyttämään tai se ei soveliasta jostain syystä.