Millä naapuruston lapset kuriin?

Anonyymi

Naapuruston lapset ovat jo useaan otteeseen aiheuttaneet autoille ilkivaltaa, mutta ei näy loppua tulevan kaikenlaisista jokakotiin jaetuista huomautuslapuista huolimatta.
Mikä siinä on että sinne parkkipaikalle pitää pentujen mennä riehumaan vaikka on varsinainen leikkipaikkakin pihalla? On tullut konepelteihin lommoja, tuulilaseja naarmuilla jne.
Kyllä on aivan viheliäisen vittumaista asuminen rivi- ja varmasti kerrostaloissakin...

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanhemmat ovat vastuussa rahallisesti lastensa teoista.
      Vanhemmille laskua vaan niin alkaa rauhoittumaan.

      • Anonyymi

        Ensin tietysti pitäisi pystyä todistamaan, että juuri nämä ovat vastuussa teosta, eli käytännössä saatava kiinni itse teossa, kuvattavakin vielä.
        Liekö taloyhtiöissä yleensä valvontakameroita parkkialueille? Tämähän olisi selvin ratkaisu kun saataisiin tekijä selville kameroiden avulla, mutta jostain syystä kameroita ei taida juurikaan olla, minkä vuoksi, kuka niitä vastustaa?


    • Anonyymi

      Suiosittelen vain väkivaltaa, peräseksi ei tässä yhteydessä tule kyseeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      4708
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4568
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      155
      3653
    4. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      31
      3470
    5. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      106
      3466
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      45
      2936
    7. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1060
    8. Pahimman luokan hasardi

      sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap
      Ikävä
      74
      889
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      809
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      762
    Aihe