Naapuruston lapset ovat jo useaan otteeseen aiheuttaneet autoille ilkivaltaa, mutta ei näy loppua tulevan kaikenlaisista jokakotiin jaetuista huomautuslapuista huolimatta.
Mikä siinä on että sinne parkkipaikalle pitää pentujen mennä riehumaan vaikka on varsinainen leikkipaikkakin pihalla? On tullut konepelteihin lommoja, tuulilaseja naarmuilla jne.
Kyllä on aivan viheliäisen vittumaista asuminen rivi- ja varmasti kerrostaloissakin...
Millä naapuruston lapset kuriin?
Anonyymi
3
213
Vastaukset
- Anonyymi
Vanhemmat ovat vastuussa rahallisesti lastensa teoista.
Vanhemmille laskua vaan niin alkaa rauhoittumaan.- Anonyymi
Ensin tietysti pitäisi pystyä todistamaan, että juuri nämä ovat vastuussa teosta, eli käytännössä saatava kiinni itse teossa, kuvattavakin vielä.
Liekö taloyhtiöissä yleensä valvontakameroita parkkialueille? Tämähän olisi selvin ratkaisu kun saataisiin tekijä selville kameroiden avulla, mutta jostain syystä kameroita ei taida juurikaan olla, minkä vuoksi, kuka niitä vastustaa?
- Anonyymi
Suiosittelen vain väkivaltaa, peräseksi ei tässä yhteydessä tule kyseeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2263335- 592827
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I252453Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182451Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve721924Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841840Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401812Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191805Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911662Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli67990