Meinaakohan Strandman pyrkiä taas kunnallisvaaleihin ja päästä sopimaan yhtä hyviä päätöksiä kuin aikanaan tuon koulun rakentamispäätös?
Ihastjärven koulu
Anonyymi
253269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
mitä koulun teko maksoi kaupungille 2012? montako miljoonaa?nyt se meni huutokaupassa 72000e
Kuka ja mikä tää strandman on?
Olikos tämä se täti joka puuhas just sen koulun väkisi ihastjärvelle? Vaihtoehtona tais olla uusi koulu savisiltaan vai oliko emolaan?
toveri
Juu kyllä, sama kouhaaja. Itse oli vielä siellä kyseisessä vanhassa koulussa töissä. Ja sit pidettiin kamalaa älämölöä uuden koulun rakentamiseksi.
No, oliko kannattava miljoonien menetys tämäkin? Eipä ollut, ja sen silloin tiesi jo monet muut. Käsittämätöntä, että tuollainenkin hullu päätös nuijittiin läpi!
Höpö, höpö, juttuja.
Tää täti keskittyy vaan tansseihin ja jättää muut hommat. On vaan tuo kusi noussut päähän jonkin verran. Ja koulu meni joo 72000€ vaan mahtaako kaupunki hyväksyä tarjouksen... Tuskinpa.. Että nyt kaikki vaan uutta matoa koukkuun ja hintaa 8 vuotta vanhalle koululle hiukkasen enemmän.
Siitä vois tehä kylätalon. Siellä vois olla kangaspuut ja hitsivehkeet. Vois pitää hirvipeijjaisia ja muita illatsuja. Illatsuissa vois soittaa Helka Hynnisen piisejä.
Äijät vois ottaa kulman takana huikkaa ja painia. Ai sitä yhteisöllisyyttä.
Annetaan kyläläisille ilmatteeksi, ja sitten vielä 5000e/vuosi kylkeen ylläpitooon. Mikkelin tapa, meillä on rah-hooooo----hoh-hoh-hoohoo!
Mistä näitä sikiää???
No näin se yleensä menee. Kustannusten maksajia ei vaan tahdo löytyä.
Lähellä Mikkeliä näitä ooooon.
Melkein kymppitonni per päivä meni tähänkin kouluun. Tietysti jos laskettais pelkät koulupäivät niin päivähinta olis vähän isompi.
Koska kyseessä ei ole kuin alle 10 vuotta vanha juttu niin Länkkäri tai joku vois tehdä jutun koulun syntyhistoriasta. Moni näistä koulun rakennuttajista on varmaan vielä päättämässä politiikassa. Kuka esitti ja miten perusteli, ketkä kannattivat, ketkä vastustivat jne. Että tietäis ketä äänestää tai ketä ei kannata äänestää kevään vaaleissa.
Kyllä musapuoli pitäs olla monipuolisempaa että paikalle tulis nuorisoakin. Voishan sitten joskus koronan jälkeen olla vaikka humppatanssit ja nuorille diskoa.
72.000e++on+alle+3%+koulun+rakennuskustannuksista+2,5+milj.+euroa.+Suhteessa+sama+kuin+jos+rakennan+ok-talon+200.000e,+ja+sitten+myyn+sen+8+vuoden+päästä+alle+6000e.
Olipahan tosi hölmö ajatus rakentaa koulu. Viisaat kyläläiset olivat sitä vaatimassa. Eiköhän heidän kuulu nyt hommata kaupungille menetetyt rahat.
Vaan taitaa nyt olla aika hiljasta...🤫🤔
Olet oikeassa, sitä koulua pitää puolustaa.
Päätökset tehdään aina kulloisenkin ajan tiedon perusteella. Jälkiviisas on jokaisen helppo olla.
Se taho, joka uuden koulun on myyntiin laittanut on mielenvikainen.
Sotatieteen termi poltetun maan taktiikka kuvaa tilannetta. Jos päättäjissämme on sellaisia niin helvetin äkkiä heistä eroon.
Kyllä se koulu on lapsien opetushommaa varten eikä mihinkään hirvipeijjaisiin.
Taas peruuntui huutokauppamyynti. :( Olisi saatu edes jotain kaupunkina. Ja ennenkaikkea olisi loppuneet juoksevat kulut, lämmitys ym. Pelkkää tappiota tulee kymppitonneja joka vuosi. Eikä kukaan vastaa mistään, tietenkään.
Kannabis kasvatamolle hyväpaikka kun kohta laillistetaan? Tarjoan 3500e😃
Polttelet turhan paljon pilveä, kun täällä tarjoilet "siirrettävästä" koulusta.
Nyt vaan äkkiä myyntiin eniten tarjoavalle. 20.000e pelkät lämmityskulut/v!Viimeksi korkein huuto oli 41.500e, mutta sekään ei toteutunut!!
Koulun pihalle voisi pystyttää patsaan tai muistomerkin Jaana Strandmanille, Mikkelin omalle suurpolitiikolle. Siirrettävänä versiona tietenkin.
70000e tarjottu 500000e koulusta?
Uusi rakennus maksaa aina melkoisesti. Mutta nyt myydään käytettyä rakennusta ja se ei tunnu kiinnostavan, kuin erittäin halvalla.