Asperger ja rinnakkaisdiagnoosit

Anonyymi

Sanotaan, että Asperger-diagnoosin saadakseen älykkyyden/kognitiivisten taitojen pitää olla vähintään keskitasoa. Tiedän kuitenkin Asperger-diagnoosin saaneita, jotka ovat ns. heikkolahjaisia/joilla on laaja-alaisia oppimisvaikeuksia. Onko heille annettu siis virheellinen diagnoosi?

Entä sitten taas Asperger ja ADHD? Toiset sanovat, että samalla henkilöllä ei voi olla molempia, eli ne ovat toisensa poissulkevia, mutta tiedän kuitenkin paljon henkilöitä, joilla on yhdistelmädiagnoosi. Vaikea uskoa, että niin moni lääkäri voisi tehdä virheellisen diagnoosin. Vai tarkoitetaanko sillä sitä, etteivät ne voi olla samalla henkilöllä yhtä voimakkaina, vaan toisen on aina oltava vahvempi/dominoivampi eli ns. ensisijainen diagnoosi ja toisen liitännäinen? Toisaalta voisin kyllä itse helposti kuvitella, että varmaan osalla tupladiagnosoiduista näkyvät toisissa tilanteissa Asperger-piirteet vahvemmin, kun taas toisinaan puolestaan on ADHD enemmän näkyvillä, jolloin voi varmaan olla aika vaikea määritellä, että kumpi on päädiagnoosi. ADHD voi myös "mennä piiloon" sopivalla lääkityksellä, jolloin Asperger-piirteet näkyvät enemmän.

7

915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itellä on just sekä autismi että add diagnosoituna. Mulla autismi on se päädiagnoosi, mutta nykyään add tuntuu näkyvän mussa voimakkaammin. Autismi näkyy lähinnä tilanteissa, joissa paljon ihmisiä ja aistiärsykkeitä. Isossa porukassa oon usein hyvin hiljainen, kun taas pienemmissä ryhmissä saatan olla todella puhelias.

    • Anonyymi

      Käsittääkseni oppimisvaikeudet ja älykkyys eivät ole yksi ja sama asia. Älykkäälläkin ihmisellä voi olla oppimis- ja tarkkaavaisuushäiriöitä. Moni julkisuuden ihminen on kertonut esim. lukihäiriöstään tai vastaavasta.

      • Anonyymi

        Niin, jos on kapea-alaisia oppimishäiriöitä, kuten esim. luki- tai hahmotushäiriö, jotka eivät liity mitenkään älykkyyteen. Sen sijaan laaja-alaiset oppimisvaikeudet tarkoittavat nimenomaan juuri sitä, että älykkyys/kognitiiviset taidot ovat reilusti alle keskitason. Ennen puhuttiin heikkolahjaisuudesta, mutta nykyään halutaan käyttää kohteliaampia ja sivistyneempiä nimityksiä.


    • Anonyymi

      Käsittääkseni kehitysvammaisuus on asseilla poissuljettua, mutta kyllä heidän kongnitiiviset taitonsa voivat normaalijanan sisällä olla ihan missä kohtaa janaa tahansa.

    • Anonyymi

      Mutta miten aikuinen pääsee testeihin? Kun siihen ei ole lääkettä niin turha testata ja etkä näytä autistiselta..

    • Anonyymi

      Itellä on molemmat, Asperger ja Adhd.

      • Anonyymi

        Niin mullakin. Älykkyys verrokkiryhmän ylempää keskiluokkaa. En ole erityislahjakas. Se on hollywood myytti. Suurin osa on tavallisia kuten neuronormaalitkin. Oppimishäiriöt johtuu aspergerin erityispiirteistä eikä ole älysidonnaista käytännössä keskittymisessä ja asian kiinnostavuudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      183
      5272
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1661
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1477
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1018
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      827
    6. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      817
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      57
      804
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      788
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      759
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      751
    Aihe