Susiko liikkeellä?

Anonyymi

Onko uutta tietoa Suonenjoen sudesta?

6

389

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä sitten? Sudet ovat arkoja ja luikkivat karkuun kun karjaisee. Koirat sisälle yöksi ja muut elukat navettaan ja talleihin.

      • Anonyymi

        Olen asunut korvessa parisen kymmentä vuotta, syksyllä karhut kävi syömässä omenoita, 30 metriä talon nurkasta.
        Suden jälkiä oli jatkuvasti pihallakin, suden olen nähnyt kaksi kertaa ja molemmilla kerroilla susi vain vilkaisi ja jatkoi matkaansa.
        Karhun olen silmätysten nähnyt kerran, karhu nousi takajaloilleen ja hetken haisteli ja sen jälkeen laskeutuu neljälle jaloille ja jatkoi puhutaan, poistuin rauhallisesti paikalta.
        Turhaa panikointia susien kanssa. Se on taas metsästäjän oma moka jos susi vie metsästyskoiran. Lammastilat voi suojata verkkoaidalla.


    • Anonyymi

      Ja taas oli? Vai mitä huhuja fbookissa levitellään?

      • Anonyymi

        Taas ilmeisesti Pörölänmäen metsästäjien aina niin 'luotettavia' näköhavaintoja. Eläin on voinnut olla yhtä hyvin lehmä, metso, jänis tai naapurin mäyräkoira. Ei pitäisi meijän metästäjien läträtä liikaa viinan kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taas ilmeisesti Pörölänmäen metsästäjien aina niin 'luotettavia' näköhavaintoja. Eläin on voinnut olla yhtä hyvin lehmä, metso, jänis tai naapurin mäyräkoira. Ei pitäisi meijän metästäjien läträtä liikaa viinan kanssa.

        Siellähän ne oittilansuolla vanhan kaatopaikan vieressä pörölänmäen metsästäjät nähneet susia tänäkin vuona monta kertaa. Jälkiä joka viikko. On muuten luotettava havainto.


    • Anonyymi

      No jo yksi vouhotti sudesta, olikin jouluvieraan newfoundlandinkoira.....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      183
      8343
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      256
      4282
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      113
      3593
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      98
      3375
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      18
      2411
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2235
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      27
      2076
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      37
      1744
    9. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      56
      1614
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      48
      1577
    Aihe