Susiko liikkeellä?

Anonyymi

Onko uutta tietoa Suonenjoen sudesta?

6

400

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä sitten? Sudet ovat arkoja ja luikkivat karkuun kun karjaisee. Koirat sisälle yöksi ja muut elukat navettaan ja talleihin.

      • Anonyymi

        Olen asunut korvessa parisen kymmentä vuotta, syksyllä karhut kävi syömässä omenoita, 30 metriä talon nurkasta.
        Suden jälkiä oli jatkuvasti pihallakin, suden olen nähnyt kaksi kertaa ja molemmilla kerroilla susi vain vilkaisi ja jatkoi matkaansa.
        Karhun olen silmätysten nähnyt kerran, karhu nousi takajaloilleen ja hetken haisteli ja sen jälkeen laskeutuu neljälle jaloille ja jatkoi puhutaan, poistuin rauhallisesti paikalta.
        Turhaa panikointia susien kanssa. Se on taas metsästäjän oma moka jos susi vie metsästyskoiran. Lammastilat voi suojata verkkoaidalla.


    • Anonyymi

      Ja taas oli? Vai mitä huhuja fbookissa levitellään?

      • Anonyymi

        Taas ilmeisesti Pörölänmäen metsästäjien aina niin 'luotettavia' näköhavaintoja. Eläin on voinnut olla yhtä hyvin lehmä, metso, jänis tai naapurin mäyräkoira. Ei pitäisi meijän metästäjien läträtä liikaa viinan kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taas ilmeisesti Pörölänmäen metsästäjien aina niin 'luotettavia' näköhavaintoja. Eläin on voinnut olla yhtä hyvin lehmä, metso, jänis tai naapurin mäyräkoira. Ei pitäisi meijän metästäjien läträtä liikaa viinan kanssa.

        Siellähän ne oittilansuolla vanhan kaatopaikan vieressä pörölänmäen metsästäjät nähneet susia tänäkin vuona monta kertaa. Jälkiä joka viikko. On muuten luotettava havainto.


    • Anonyymi

      No jo yksi vouhotti sudesta, olikin jouluvieraan newfoundlandinkoira.....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      65
      4936
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      31
      3725
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3350
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2325
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      331
      1476
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1443
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe