Kangasmaski ja tupakointi???

Anonyymi

Ajattelinpa taas loppuun asti. Tilasin kangasmaskeja koska työpaikan kertakäyttömaskiralli tuntui jotenkin älyttömältä roskaamiselta. Tuumin että no mikseipä laittaisi maskia jo työmatkalle kun sitä muutenkin suostellaan ja oli hyötyä tai ei niin totesin että eipä ole minulta paljon vaadittu. Mutta ööh...

Miten tupakoinnin kanssa? Tuotteen kuvauksessa sanottiin, että tämän tarkoitus on suojata muita pisaratartunnalta, eli ei kai sillä ole sitten väliä jos roikkuu korvasta röökin ajan? Toisaalta kaikkialla sanotaan yleisesti, ettei niin pitäisi menetellä. No miten sitten?

Menee hippusen hankalaksi vaihtaakaan sitä joka kerta ja aika pirusti maskejakin tarvitsisi! Sekä sen käsidesin mukaan. Tupakoitsijat, miten toimitte???

5

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ulkomailla myynnissä jo tupakoivien maskeja.On korkilla oleva reikä suun edessä jonka voi avata tupakoisessa. eBay

    • Anonyymi

      Nythän on sopiva mahdollisuus lopettaa polttaminen kokonaan.

    • Anonyymi

      Poltan itsekin ja lisäksi nenäni vuotaa holtittomasti ilmastoinnissa ja kylmässä ilmassa.En ole keksinyt muuta vaihtoehtoa kuin riisua maskin ja polttaa tupakkaa tai niistää (niistän kylmässä ja esim kaupan ilmastoinnissa vähintäån kerran/5min,maski kastuu).Muutenhan maski pitäisi vaihtaa 12 kertaa tunnissa,ei kukaan voi olettaa että niin tekisin.

      • Anonyymi

        Minulla on jatkuvasti pientä allergista nuhaa, nenä ei kuitenkaan vuoda normaalisti. Mutta kun pidän maskia, maskin sisällä pyörivä kostea uloshengitysilma pehmittää nenän karstat ja niiskutan koko ajan eikä niistääkään voi.


    • Anonyymi

      Ainoastaan Suomessa pyritään toteuttamaan kirjaimellisesti maskiohjeet. Siis ne pyrkivät, joilla on riittävästi ymmärrystä ja lukutaitoa. Eli maskinkäyttö on aika monenkirjavaa.

      Keväällä näki kuvia, miten eteläisessä Euroopassa kertakäyttömaskeja tuuletettiin pyykkinaruilla. Eli tuskinpa maskin poistosta ja takaisin laittamisesta on haittaa, jos puhdistat kätesi sen jälkeen.

      Mukavaa, että ajattelet ympäristöä! Tänään näin viimeksi kokonaisen maskikeskittymän kadulla. Joltain oli ilmeisesti levinnyt kokonainen paketti kertakäyttömaskeja, eikä niitä vaivautunut poimimaan roskiin. Kestomaskin jokainen korjaisi talteen, jos huomaisi pudottavansa sen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3508
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1526
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe