tunteissasi edes siihen toiseen kehen olet oikeasti ihastunut. Vain siten voit päästä elämässä oikeasti eteenpäin, vaikka tulisi kieltäväkin vastaus.
Toivon että olisit rohkea ja rehellinen
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Minulle tämä ei ole, mutta vastaan silti.
Itse vietän välillä aikaani kakkosvaihtoehdon kanssa,
koska sitä ykköstä ei ole mahdollista saada. Kyllä ne tunteet on tiedossa toisella ja kun ei saa vastakaikua, niin tyydyn edes johonkin.
Ei kai ku se puhuu ittellee
Tuntuisi julmalta olla se varavaihtoehti, johon hän tyytyy kun ei saa ketä rakastaa. Mielummin olisin ilman kuin tuossa asemassa. Mielummin olen myös ilman kuin hyväksikäytän kenenkään ihmisen rakkautta. Se voisi tehdä syviä haavoja toiselle.
Sitten se on tietysti ihan eri asia, jos kumpiin haluaa avoimesti ja yhteisestä sopimuksesta lohtua, seksiä tai/ja läheisyyttä. Paino sanalla yhteisestä. En itse ole valinnut tuotakaan vaihtoehtoa, mutta jollekin se sopii.
Toi on kamalaa. Toista ihmistä ei saa käyttää omien tunteiden turrutukseen.
Minä vietän vain aikaa toisen ihmisen kanssa, siihen ei liity mitään intiimiä toimintaa. En näe siinä mitään väärää, koska toinen tietää että meistä ei paria koskaan tule. Saan kuitenkin välillä muuta ajateltavaa, koska muuten miettisin sitä toista ihmistä, ja se särkee mielen, kun tietää että ikinä ei lähelle pääse.
Niin varmaan joo, juttelet mies edelleen vain mielikuvitustuttujen kanssa, eli yksin ja yrität provosoida ja uunottaa tarinoillasi.
Jätit itse asian kertomatta. Oletko kiinnostunut hänestä?
Minä puhuin hän ei kuunnellut mitä sanoin
Sitten se en ollut minä. Hän, nainen, on puhunut kaikkea muuta, mutta ei meistä.
Et vastannut.
Niin muttei hänkään ole puhunut meistä. En tiedä mitä hän minusta ajattelee. Omat tunteeni tiedän. Hänen kanssaan olisin, jos tahtoo minut.
Tuon tilanteen puntarointi voi olla vaikea paikka. Ihastus yhteen ja tunteita toiseen; Kumman kanssa voi päästä eteepäin, vaikka lopulta yksin?
Aika myöskin parantaa haavat. Tilanne ei ole niin yksinkertainen, että lähikaupassa saat pakit kysyessäsi treffeille.
Lässytystä.
Himoitset nuorempaa
Toi on vähän kakspiippunen juttu.
Toinen voi antaa ns. pakit, koska velvoitteita muualle tai muita käytännön vaikeuksia asiassa. Sen kuitenkin näkee katseista/ eleistä, mitä sydän viestittää, eli kaikkea muuta kuin ei.
Joutuu siis sanomaan toisin kuin tuntee, ja se on traagista se. Kävi itselle samoin, ja voin kertoa, että aika raastavaa toimia vastoin omia tunteita.
En unohda häntä, vaikka meitä ei koskaan tullut.
Fyysinen kuva hänestä haalenee ajan kanssa, mutta tunne pysyy samana kuin olisi vasta tavattu. Se on rakkautta se♥️
Joo mutku ei ole. En tiiä, hermo menee. Niin saamaton että pitäs potkasta persiille.