Presidentin nöyryytetyt palvelijat

Anonyymi

Miksi oikeusvaltioperiaatteita voimakkaasti peräävässä maassamme tasavallan presidentti myöntää kunniamerkkejä virassa oleville oikeusviranomaisille. On todella kiusallista, että korruptionvastaisuutta ja oikeusvaltion riippumattomuutta korostava valtionjohtomme asettaa oikeudenpalvelijansa kiitollisuudenvelkaan kiiltävästä prenikasta. Yksikään kunniamerkin nöyrin mielin tasavallan presidentti Niinistöltä vastaanottanut oikeudenpalvelija ei tutki eikä nouse virassaan tätä vastaan. Voitto Niinistölle, häpeällinen häviö demokraattiselle oikeusvaltiolle. Kumpikin osapuoli on sössinyt, presidentti ei olisi saanut myöntää eikä oikeudenpalvelija olisi saanut vastaanottaa. On se kumma kun ei osata ottaa etäisyyttä asiassa, joka on selvä miina ja takapakki kansalaisen oikeusturvalle.

5

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi kunniamerkkejä ja -mitaleita jaetaan pääasiassa valtion ja kuntien viroissa oleville toimihenkilöille ja päälliköille.
      Mitalit on menettäneet arvostuksensa, kun niitä jaetaan tuhansia joka vuosi. Myöntämisen perusteena on vähintään 10 vuoden työsuhde ja/tai jonkun puolueen jäsenyys.

    • Anonyymi

      Stalinkin aikoinaan naureskeli että prenikan antaminen on halvempaa kuin palkinnon maksaminen.

    • Anonyymi

      Oikeusviranomaisille pitää jakaa mitskuja jotta pysyisivät uskollisina Koiviston konklaaville.

    • Anonyymi

      Mitalien, ansiomerkkien ja arvonimien jakaminen pitää kokonaan lopettaa.

    • Onko nykyisen Hallituksen Puolue-Ministerit rikkoneet Valtioneuvoston jäsenten määritelmää ?
      "Valtioneuvoston jäsenten tulee olla rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia ja nauttia eduskunnan luottamusta."
      Onko Presidentti Niinistö NÖSSÖ ?
      Oikeusvaltioperiaate on täysin erillaisilla linjoilla kuin on maalaisjärki.
      Siitä on osoituksena monien kansalaisten pettymys oikeuslaitoksen toimintaan ja Hallituksen toimintaan.
      Eräs esimerkki on Marinin hallitus ja Ulkoministerin rikollinen toiminta.
      Seuraavassa luettelossa on meidän ainuat Mies-Presidentit ja Urkki on number one!

      "Ennenaikaisten vaalien määrääminen on tarkoitettu poikkeuksellisia tilanteita varten. Sen sijaan ennen vuotta 1991 presidentin toimivaltaa uusien vaalien määräämiseen ei ollut rajoitettu. Presidentti on määrännyt ennenaikaiset kansanedustajien vaalit toimitettavaksi seitsemän kertaa: 1924 (Ståhlberg); 1929 ja 1930 (Relander); 1953 (Paasikivi); 1961, 1971 ja 1975 (Kekkonen)."

      Seuraavassa on selvä määritelmä ja rikkooko Marinin Hallitus ja Presidentti seuraavaa ?
      "Valtioneuvoston jäsenten nimittäminen ja vapauttaminen tehtävistään:

      Pääministeri ja tarvittava määrä muita ministereitä (valtioneuvoston jäsenet) muodostavat valtioneuvoston, jota tavanomaisesti kutsutaan myös hallitukseksi tai ministeristöksi. Valtioneuvoston jäsenten tulee olla rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia ja nauttia eduskunnan luottamusta."

      https://www.presidentti.fi/presidentin-toimi/tehtavat/#Valtioneuvoston jäsenten nimittäminen ja vapauttaminen tehtävistään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe