Presidentin nöyryytetyt palvelijat

Anonyymi

Miksi oikeusvaltioperiaatteita voimakkaasti peräävässä maassamme tasavallan presidentti myöntää kunniamerkkejä virassa oleville oikeusviranomaisille. On todella kiusallista, että korruptionvastaisuutta ja oikeusvaltion riippumattomuutta korostava valtionjohtomme asettaa oikeudenpalvelijansa kiitollisuudenvelkaan kiiltävästä prenikasta. Yksikään kunniamerkin nöyrin mielin tasavallan presidentti Niinistöltä vastaanottanut oikeudenpalvelija ei tutki eikä nouse virassaan tätä vastaan. Voitto Niinistölle, häpeällinen häviö demokraattiselle oikeusvaltiolle. Kumpikin osapuoli on sössinyt, presidentti ei olisi saanut myöntää eikä oikeudenpalvelija olisi saanut vastaanottaa. On se kumma kun ei osata ottaa etäisyyttä asiassa, joka on selvä miina ja takapakki kansalaisen oikeusturvalle.

5

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi kunniamerkkejä ja -mitaleita jaetaan pääasiassa valtion ja kuntien viroissa oleville toimihenkilöille ja päälliköille.
      Mitalit on menettäneet arvostuksensa, kun niitä jaetaan tuhansia joka vuosi. Myöntämisen perusteena on vähintään 10 vuoden työsuhde ja/tai jonkun puolueen jäsenyys.

    • Anonyymi

      Stalinkin aikoinaan naureskeli että prenikan antaminen on halvempaa kuin palkinnon maksaminen.

    • Anonyymi

      Oikeusviranomaisille pitää jakaa mitskuja jotta pysyisivät uskollisina Koiviston konklaaville.

    • Anonyymi

      Mitalien, ansiomerkkien ja arvonimien jakaminen pitää kokonaan lopettaa.

    • Onko nykyisen Hallituksen Puolue-Ministerit rikkoneet Valtioneuvoston jäsenten määritelmää ?
      "Valtioneuvoston jäsenten tulee olla rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia ja nauttia eduskunnan luottamusta."
      Onko Presidentti Niinistö NÖSSÖ ?
      Oikeusvaltioperiaate on täysin erillaisilla linjoilla kuin on maalaisjärki.
      Siitä on osoituksena monien kansalaisten pettymys oikeuslaitoksen toimintaan ja Hallituksen toimintaan.
      Eräs esimerkki on Marinin hallitus ja Ulkoministerin rikollinen toiminta.
      Seuraavassa luettelossa on meidän ainuat Mies-Presidentit ja Urkki on number one!

      "Ennenaikaisten vaalien määrääminen on tarkoitettu poikkeuksellisia tilanteita varten. Sen sijaan ennen vuotta 1991 presidentin toimivaltaa uusien vaalien määräämiseen ei ollut rajoitettu. Presidentti on määrännyt ennenaikaiset kansanedustajien vaalit toimitettavaksi seitsemän kertaa: 1924 (Ståhlberg); 1929 ja 1930 (Relander); 1953 (Paasikivi); 1961, 1971 ja 1975 (Kekkonen)."

      Seuraavassa on selvä määritelmä ja rikkooko Marinin Hallitus ja Presidentti seuraavaa ?
      "Valtioneuvoston jäsenten nimittäminen ja vapauttaminen tehtävistään:

      Pääministeri ja tarvittava määrä muita ministereitä (valtioneuvoston jäsenet) muodostavat valtioneuvoston, jota tavanomaisesti kutsutaan myös hallitukseksi tai ministeristöksi. Valtioneuvoston jäsenten tulee olla rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia ja nauttia eduskunnan luottamusta."

      https://www.presidentti.fi/presidentin-toimi/tehtavat/#Valtioneuvoston jäsenten nimittäminen ja vapauttaminen tehtävistään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      57
      4614
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      155
      4224
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3862
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3820
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      47
      3648
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3478
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3031
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2706
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2420
    Aihe