paloauton kuskille tiedoksi, kun käytte porukalla päiväajelulla, ja lidlissä ostoksilla. Kaksi ukkoa menee kauppaan muut kymmenen ukkoa odottaa lämpimässä autossa noin 15-20min. Tieliikennelaki kieltää auton TURHAN joutukäynnin. Pidät auton kokoajan käynnissä lainvastaisesti. Esimerkiksi jos käytät työpäivän aikana autoa turhaan 30min kuluttaa se dieseliä vuodessa 390 litraa. Laissa on määritelty minuuttimäärät joutokäynnille, joten turha saastuttaminen ei tunnu kovin järkevältä.
Luolalan paloaseman
Anonyymi
13109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Palokunta on yleensä asiallista porukkaa, mutta kerran käy Lidlissä niin voipi olla että se asiallisuus häviää välittömästi.
Saman olen itsekkin huomannut, tosin koskee muitakin. Korona-aikana jos vaan toinen käy kaupassa niin auto on käynnissä koko kauppareissun ajan. Kerran huomautin asiasta niin bemarikuskilta tuli pelkkää veetä, kuten arvata saattoi.
Sivistymätön onttopää latelee veetä. Tyhmä ei sammuta autoaan kauppareissun ajaksi. Ei sinne autoon kylmä tule talvellakaan, vaikka viisitoista minuuttia olisi sammuksissa.
Ite kerran latelin huomauttajalle, niin olikin autoon ilmestynyt naarmuja. Jollakin terävällä naarmutettu.
Tarkoitatko Naantalin naarmuttajat, joiksi heitä kutsutaan. Kaksi vanhempaa naista.
palokuski ei sammuta autoa, eikä myöskään taksikuski. Saastuttamisen kingit.
Suosittelen hyväkuntoisille palopojille hyppynarulämmitystä, niin saisivat lidlin parkkipaikalla olijat seurata reipasta naruhyppelyä, ja kuntokin kasvaisi. Saa käyttää.
Jos tulee kesken kauppareissun palohälytys autoon, niin yks jää joukosta kauppaan ostoksille. Jos olen oikein ymmärtänyt niin kiire on aina kiiretilanne ja sillon ei ole aikaa odotella tunareita.
joo kyllä ja tunarit saa syädä possumunkkeja siinä sitten kun kerran jättivät
Kauppareissun ajaksi auto sammutetaan,jopa naantalilaistenkin luulisi sen ymmärtävän.
Naantalilaisiltakaan ei pidä sentään liikaa vaatia.
"Naantalilaisiltakaan ei pidä sentään liikaa vaatia."
On kuitenkin yksi asia, mikä naantalilaisilta (autoilijoilta) onnistuu paremmin kuin missään muualla Suomessa. Se on joustava vetoketjuperiaatteen noudattaminen ja se toteutuu paloaseman rampilta E18 tielle tultaessa. Päätien porukka antaa tilaa rampilta tulioille todella hienosti!
Tänään klo 12,00 palopojat jälleen päiväajelulla. Sama kaava jatkuu kaksi ukkoa lidliin, ja kuski jäi tietysti saastuttamaan ilmastoa tosin olihan ulkona vain aste LÄMMINTÄ.
kyllä naantalilainen tietää. kysykää vaa ihan mitä niin vastataan ihan mitä vaa. vaikka poliisit vielä ja lentäjät sun muut kysykää jos tarviitte neovoja ja apua hommissa. niih taas