Outokummussakin jo koronaa!

Sisäpiiri viesti kertoo, että Outokummussakin jo ja taas Koronatartunta.
Yhteinen tekijä on välinpitämättömyys maskin ja käsihygienian käyttöön ja korkeahko ikä. Myös turvavälien muistaminen "kiireen" takia heikkoa.
18981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Näitä "seikkailijoitahan" me nähdään S, llä ja K, ssa, Tokmannia myöten.
Juttukaveriksikin pyrkivät, suulle asti.
Akateeminen koulutuskaan näille ei tuo sitä talonpoikaisjärkeä.
Kassajonossakin pitää käyttää ostoskärriä riittävän turvallisen välimatkan pitoon heitä kohtaan.
Siitähän he eivät tykkää.

Äänestä

Hyvä että mekin saamme suuren maailman herkkua.. Siun sote hoitaa homman kotiin tuossa tuokiossa..

Maskia ei mun naamalla näy, turvavälejä pyrin noudattamaan sekä käsihygieniaa.. Niillä minä pärjään mainiosti koronaa vastaan..

Äänestä
  • en minäkään mitään maskeja laita kun en naamiaisiinkaan menossa ole

    Äänestä

  • Narisijat se suukapulat tarvitsee kun täälläkin eivät osaa olla vaahtoomatta!

    Äänestä

Ja miekin käytän maskia vasta sitten, kun on todellinen tartuntariski. Nythän tämäkin uutinen on pelkkä huhu.

Äänestä
  • Totta on pelkkä huhu. Kyllä me tiedämme totuuden. Korona on vanhojen korruptio puolueiden salaliitto perussuomalaisten luomiseksi. Me emme maskeja määräyksistä käytä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totta on pelkkä huhu. Kyllä me tiedämme totuuden. Korona on vanhojen korruptio puolueiden salaliitto perussuomalaisten luomiseksi. Me emme maskeja määräyksistä käytä.

    Oikea Persusuomalainen ei maskeja käytä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oikea Persusuomalainen ei maskeja käytä!

    Eikä Mestari Halla-Aho rokotetta ota.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totta on pelkkä huhu. Kyllä me tiedämme totuuden. Korona on vanhojen korruptio puolueiden salaliitto perussuomalaisten luomiseksi. Me emme maskeja määräyksistä käytä.

    Niin, ja siru laitetaan jokaiseen rokotettavaan samasta purkista kuin koirille. Tämän toimenpiteen jälkeen Suomessa luetaan henkilökohtaiset tiedot koirakennelistä. Se olisi vain hyväksi meille junteille, näin saisimme jalostetun sukupuun sekä aateliskilven ja voisimme tuntea itsemme kuninkaallisiksi. Ei käytetä maskia, ei. En taivu, en. Minun ei ole pakko, ei. En xxxxxle vieköön, minun ei ole pakko, ei.

    Äänestä

Rokote on vaarallinen ja maski epämukava koronan aiheuttaja sain, tietoni Persuilta jotka eivät maskeja käytä eikä rokotetta ota heille ei taudit tule siksi

Äänestä

Saatiimpa mekin tätä herkkua, Kyl sitä olemme odottaneetkin hyvän tovin..

""Outokummun alakoulussa yksi koululuokka asetetaan karanteeniin koronavirukselle altistumisen takia.

Tartunta varmistui sunnuntaina 13.12., eikä Siun sote ole vielä ehtinyt tavoittaa kaikkia altistuneita henkilökohtaisesti.

Siun sote kehottaa kaikkia koulua käyviä ja henkilökuntaan kuuluvia tarkkailemaan oireitaan. Llevissäkin oireissa pitää jäädä kotiin ja mennä koronavirustestiin.

Oppilaitos tiedottaa vanhempia Wilma-viestillä koulutyön järjestelyistä. Siun sote on yhteydessä altistuneisiin sunnuntain aikana."" Karjalainen 13,12

Äänestä
  • mikä luokka?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    mikä luokka?

    Eiköhän pitäs sulkea koko koulu kun on enää viikko syyslukukautta jäljellä.

    Äänestä

höpö höpö ei tuppukylään suuren maailman taudit tuu eikä maski mitään suojaa löytyy googlella vastaus pelkääjille

Äänestä

maskit on aivan turhaan suurimmalla osalla ei ne suojaa tyhmyydeltä

Äänestä

En käytä maskia. En käytä myöskään käsidesiä koska se tuntuu olevan sukkamehusta tehtyä. Kädet haisee aivan järkyttävälle jos näillä uusilla käsideseillä holvaa.

Äänestä
  • Persujen tietotoimisto vauhdissa.

    Äänestä

Persut ne yrittää mainostaa itseään joka paikassa. Nytkin pandemoidan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sisäpiiri viesti kertoo, että Outokummussakin jo ja taas Koronatartunta.
Yhteinen tekijä on välinpitämättömyys maskin ja käsihygienian käyttöön ja korkeahko ikä. Myös turvavälien muistaminen "kiireen" takia heikkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu