Romanien määrä?

Anonyymi

Ilta lehdessä luki että suomessa on romaneja 10-12 tuhatta. Sama lukee 70 luvun tietosana kirjassa. Eikö muka lisääntymistä ole tapahtunut?

9

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa ei pidetä kirjaa väestöstä etnisyyden tasolla, joten kyseessä on valistunut arvio. Äidinkielen mukaan kyllä pidetään kirjaa, mutta käytännössä useimpien romanien äidinkieli on suomi. Lisäksi seka-avioliitot vaikuttavat asiaan.

    • Anonyymi

      Tuosta edellisestä unohtui vielä se, että Ruotsissa asuu noin 4500 Suomen romania tai siis ihmistä joiden tausta on tämä ja heillä on edelleen tiiviit suhteet Suomeen. Heidänkään määränsä ei ole merkittävästi lisääntynyt viime vuosikymmeninä.

    • Anonyymi

      Geneettinenpullonkaula johtaa yleensä hedelmättömyyteen ja väestön sukupuuttoon.

      • Anonyymi

        Kertoisitko pari esimerkkiä?


      • Anonyymi

        Kantasuomalaisten määrä ei ole vain pysynyt edes samana vaan pienentynyt. Ellei maahanmuuttoa olisi, suomen asukasluku olisi pienentynyt jo useita vuosia. Onko tässä jo olemassa vai odotettavissa pullonkaula?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kertoisitko pari esimerkkiä?

        Pienet populaatiot homotsygoituvat kuten suu- retkin sukusiitoksen ja linjasiitoksen seurauk- sena (pienessä populaatiossa on myös todennä- köisempää että sukulaiset päätyvät pariutumaan kuin suuressa populaatiossa missä valinnanvaraa on enemmän). Lisäksi niissä häviää geneettistä materiaalia (eri geenimuotoja) ihan vain geneet- tisenajautumisen ja pienen populaatiokoon seu- rauksena. Geneettinen ajautuminen tarkoittaa
        eri geenimuotojen satunnaista yleistymistä tai harvinaistumista ja on siis valinnan vastakoh- ta. Ajan kuluessa sukusiitosaste nousee pienissä populaatioissa vaikka niissä ei olisikaan sukusii- tosta. Ne ovat siis isoja populaatioita herkempiä ajautumaan epätoivottuun suuntaan


    • Anonyymi

      Samaperintäisyys eli homotsygotia voi olla yksi- lön kannalta hyödyllistä tai haitallista, mutta mitä suurempi osa eliön perimästä on samaperintäis- tä sitä todennäköisempää on, että jokin näistä samaperintäisistä geeneistä osoittautuu haitalli- seksi resessiiviseksi alleeliksi (useat perinnölliset sairaudet). Joskus yksilölle olisi myös suoranaista hyötyä olla heterotsygoottinen (mm. immuni- teettigeenit). Populaation kannalta homotsygotia vähentää populaation kykyä sopeutua muuttuviin oloihin. Sekä sukusiitos että linjasiitos lisäävät homotsygotiaa ja siten kasvattavat yksilöiden ris- kiä sairastua resessiivisesti periytyviin sairauksiin. Pienet populaatiot käyttäytyvät jossain määrin eri tavoin kuin isot populaatiot ja ovat yleisesti suuria populaatioita herkempiä homotsygoitumiselle.

      • Anonyymi

        Miksi käytät väliviivaa mitä kummallisimmissa paikoissa. ----


    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      54
      6129
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2733
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      18
      1854
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      146
      1816
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1702
    6. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1660
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      28
      1460
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1457
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1196
    10. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1163
    Aihe