Vanhaa valokuvauskalustoa.

Anonyymi

Omistan erilaisia, vanhoja Pentaxin 35 mm:n kameroita ja muutamia mittaetsinkameroita matkalaukullisen, vanhin on Pentax Spotmatic vuodelta1969. Keräilin niitä, koska kuvasin 60-luvulta alkaen niillä, ja säilytin useimmat rungoista ja objektiiveista, ja myöhemmin kasasin niistä jonkinlaisen kokoelman. Myös muutamia Meztzin salamalaitteita on, niitä varrellisia 40-malleja. Pari Sonyn videokameraakin on, lähes käyttämätöntä, koska tuo digitekniikka tuli sotkemaan vanhan hyvän filmitekniikan. Kuvailen nykyään pääosin kännykällä ja tiukan paikan tullen Pentaxin K-sarjan järkkärillä tai Nikonin Coolpixillä.
Mitä suosittelette tuon vanhan kaluston arvokkaaksi poistamiseksi? Kaikki kamerat ovat tietenkin kunnossa. Etsin ensisijaisesti keräilijää joka olisi kiinnostunut maksanmaan tuosta vitriinillisestä nimellisen summan. Kysymys on luopumisesta, koska asiasta kiinnostuneita perillisiä ei ole.

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helpointa lienee asioida jonkin liikkeen kautta jolloin asian saa kerralla hoidettua. Kameratori ja jas ainakin ostavat ja myyvät vanhoja kameroita. Osa kameroistasi ja muusta voi olla sellaisia ettei kiinnosta mutta osaavat hoitaa kierrätyksenkin.

      https://kameratori.fi/
      https://www.jaskamerakauppa.fi/fi/13-vintage-kauppa

      Työläämpi vaihtoehto on sitten yrittää myydä itse vaikka tori.fi sivustolla. Sieltä tosin voi etsiä ostajiakin jos ei jaksa väsätä omaa ilmoitusta.

      https://www.tori.fi/koko_suomi?q=kamerat ja valokuvaus&cg=0&w=3&st=k&ca=18&l=0&md=th

    • Anonyymi

      Lisäisin edelliseen kokemuksieni perusteella että Huutonetti on tori.fi:tä luotettavampi osto- ja myyntipaikka.

    • Anonyymi

      Kiinnostusta olisi mutta taidan olla myöhässä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2947
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2839
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2323
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      26
      1788
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1689
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1576
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1566
    8. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1226
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1225
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1050
    Aihe