Jumala on oikeudenmukainen

Kaik­ki­val­ti­as Ju­ma­la on luo­nut jo­kai­sen elä­vän eli­ön. Ih­mi­nen on saa­nut elä­män lah­jan ohes­sa lap­sen us­kon ja kut­sun sekä ajal­li­seen et­tä hen­gel­li­seen teh­tä­vään.

Ju­ma­lan kä­des­sä on myös se, mil­lai­sil­le van­hem­mil­le, mil­lai­seen ym­pä­ris­töön ja kult­tuu­riin lap­si syn­tyy. Ih­mis­ten sy­dä­men tila ja sy­vim­mät aja­tuk­set ovat Ju­ma­lan tie­dos­sa, ei­kä mi­kään jää sa­lai­suu­dek­si.

Tä­män ta­kia ereh­ty­mät­tö­män tai­vaal­li­sen Isän tuo­mio on ai­na oi­kea. Kos­ka hän he­rät­ti Poi­kan­sa kuol­leis­ta, ta­pah­tuu ai­ka­naan myös kuol­lei­den ylös­nou­se­mus. Ju­ma­la on mää­rän­nyt päi­vän, jol­loin tä­män maa­il­man ai­ka päät­tyy ja Jee­sus saa­puu kun­ni­as­sa tuo­mit­se­maan koko maa­il­man (Ap. t.17:31).

Sil­loin ih­mi­set ja­e­taan kah­teen jouk­koon. Us­ko­vai­set kut­su­taan ian­kaik­ki­seen elä­mään ja ne, jot­ka ei­vät us­ko­neet, ka­do­tuk­sen vai­vaan.

Kris­tuk­sen so­vin­to­työ oli täy­del­li­nen

Ju­ma­lan Poi­ka vai­kut­ti ih­mi­se­nä tääl­lä maa­il­mas­sa noin 2 000 vuot­ta sit­ten. Hän to­teut­ti sen lu­pauk­sen, joka an­net­tiin ih­mi­sil­le syn­tiin­lan­kee­muk­sen jäl­keen jo pa­ra­tii­sis­sa (1. Moos. 3:15).

Täy­sin syn­nit­tö­män elä­män­sä ta­kia Va­pah­ta­ja ky­ke­ni so­vit­ta­maan jo­kai­sen ih­mi­sen syn­nit ja si­ten pe­las­ta­maan koko ih­mis­kun­nan kuo­le­mal­ta. Vii­mei­se­nä het­ke­nään Gol­ga­tan ris­til­lä Jee­sus sa­noi: ”Se on täy­tet­ty” (Joh. 19:30).

Kris­tuk­sen kuo­le­ma ja ylös­nou­se­mi­nen ta­pah­tui kaik­kien ih­mis­ten edes­tä. Sii­nä mie­les­sä ei ole min­kään­lais­ta ero­tus­ta ih­mis­ten vä­lil­lä.

Ju­ma­lan vas­tus­ta­ja, sie­lun­vi­hol­li­nen, saa mo­net puo­lel­leen, ei­vät­kä he ha­lua us­koa Ju­ma­lan sa­nan mu­kai­sel­la ta­val­la. Il­man us­koa ei voi kui­ten­kaan kel­va­ta Ju­ma­lal­le.

Kaik­ki, jot­ka us­ko­vat pe­las­tu­vat

Syn­tiin­lan­kee­muk­sen seu­rauk­se­na ih­mi­nen tur­mel­tui niin, et­tä pe­ri­syn­ti eli tai­pu­mus rik­koa Ju­ma­lan tah­toa vas­taan, tuli kaik­kien osak­si. Sen ta­kia ih­mi­nen on heik­ko, ei­kä hä­nel­lä it­sel­lään ole voi­maa tais­tel­la syn­tiä vas­taan.

Tätä voi­mat­to­muut­ta va­lit­ti ai­ka­naan myös apos­to­li Paa­va­li: ”Tie­dän­hän, et­tei mi­nus­sa, ni­mit­täin mi­nun tur­mel­tu­nees­sa luon­nos­sa­ni, ole mi­tään hy­vää. Tah­toi­sin kyl­lä teh­dä oi­kein, mut­ta en pys­ty sii­hen. En tee sitä hy­vää, mitä tah­don, vaan sitä pa­haa, mitä en tah­do.” (Room. 7:18–19.)

Jos syn­ti saa hal­li­ta ih­mis­tä, se joh­taa kuo­le­maan, mut­ta ar­mos­ta elä­mi­nen ikui­seen elä­mään. Sik­si tai­vaal­li­nen Isäm­me tah­too ai­na roh­kais­ta us­ko­maan syn­nit an­teek­si. Us­kon vas­taa­not­ta­mi­nen ja säi­lyt­tä­mi­nen ei vaa­di ih­mi­sel­tä min­kään­lai­sia te­ko­ja tai an­si­oi­ta. Elä­vä us­ko on mah­dol­lis­ta kai­kil­le, riip­pu­mat­ta iäs­tä, ih­mi­sen omi­nai­suuk­sis­ta tai taus­tois­ta.

Ju­ma­la et­sii va­lit­tu­jaan

Lap­suu­sus­kon me­net­tä­nyt ih­mi­nen pää­see ta­kai­sin Ju­ma­lan lap­sek­si, kun hän ka­tuu syn­te­jään ja us­koo ne an­teek­si. Sii­nä Ju­ma­la lah­joit­taa hä­nel­le Py­hän Hen­gen ja siir­tää hä­net vaa­ti­van lain al­ta va­pau­teen, ar­mon al­le.

Vuo­ri­saar­nas­sa Jee­sus ai­ka­naan ke­hot­ti: ”Pyy­tä­kää, niin teil­le an­ne­taan. Et­si­kää, niin te löy­dät­te. Kol­kut­ta­kaa, niin teil­le ava­taan.” (Matt. 7:7.) Sa­maa kut­sua Ju­ma­lan lap­set kuu­lut­ta­vat niin kau­an, kun työn ai­kaa on.

Tai­vaan Ju­ma­la tie­tää, mis­sä on vas­taa­not­ta­vai­sia sy­dä­miä, ja sin­ne hän lä­het­tää las­ten­sa kaut­ta elä­vän sa­nan. Et­si­kon ai­ka, niin yk­sit­täi­sen ih­mi­sen kuin kan­san­kin osal­ta, päät­tyy ker­ran, ja sik­si Ju­ma­lan ää­nel­le kan­nat­taa ol­la kuu­li­ai­nen. Ju­ma­lan Poi­ka on lu­van­nut ol­la hen­ken­sä kaut­ta omien­sa kes­kel­lä joka päi­vä maa­il­man lop­puun saak­ka.

Ai­mo Mik­ko­nen

1

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitään lapsenuskoa ei ole olemassa. Lapsi syntyy syntisenä, ja saa osakseen Aatamin perinnön. Synnin palkka on kuolema ja kuoleman jälkeen odottaa tuonela.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1970
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1514
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      146
      1317
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      97
      1288
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1178
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      908
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      44
      840
    8. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      797
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      793
    10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      123
      773
    Aihe