Jumala on turvani

Olen hel­tei­se­nä ke­sä­päi­vä­nä ve­neen kans­sa ka­las­sa, jär­vi on ty­ven ja il­ma suo­ras­taan vä­rei­lee rau­keut­ta ja le­vol­li­suut­ta. Kala ei ole oi­kein syön­nil­lä näin kuu­ma­na päi­vä­nä, mut­ta on mu­ka­va ja lep­poi­sa olo. Aje­len hil­jak­seen vä­hän kau­em­mas jär­vel­le, vie­raam­mil­le kul­mil­le tut­tua jär­veä.

äkil­li­ses­ti il­ma muut­tuu ja vesi al­kaa vä­reil­lä, tai­vaan ran­nal­le on nous­sut jos­tain tum­mia pil­viä. Uk­ko­sen ku­mi­na kuu­luu jo kau­em­paa. Al­kaa pian tun­tua tur­vat­to­mal­ta ol­la ou­doil­la ve­sil­lä myrs­kyn uha­tes­sa. Vaa­put ylös ja keu­la ko­tia päin, koh­ti tut­tu­ja ve­siä ja tut­tu­ja ran­to­ja. Myrs­ky ei kui­ten­kaan nou­se jär­ven pääl­le as­ti, vaan sel­vi­än pie­nel­lä säi­käh­dyk­sel­lä.

Tämä ta­pah­tu­ma tu­lee kui­ten­kin mie­leen, kun ajat­te­len tur­vaa ja tur­vat­to­muut­ta. Niin kau­an kun me­nee hy­vin – on lep­poi­sa keli ja kaik­ki on help­poa – ei tar­vit­se et­siä tur­vaa ja pe­las­tus­lii­vit­kin voi­vat ol­la si­vus­sa. Ti­lan­teen käy­des­sä uh­kaa­vak­si tu­lee tar­ve pu­kea lii­vit, et­siä tut­tu­ja ym­pä­ris­tö­jä ja tu­ke­vaa, suo­jai­saa ran­taa.

Täs­sä on ih­mi­sen elä­mään mo­nia yh­ty­mä­koh­tia. Kun elä­mäs­sä on help­poa ja mu­ka­vaa, ei ai­na tule mie­leen var­mis­tel­la ja mak­si­moi­da tur­val­li­suut­ta. Mut­ta jos ym­pä­ril­lä myrs­ky­ää ja on vie­raan nä­köis­tä, niin jopa tu­lee tar­ve ih­mi­sel­lä ha­keu­tua tur­val­li­seen tut­tuun suo­jaan.

Mi­hin minä sit­ten tur­vaan tur­vat­to­mi­na het­ki­nä? Et­sin tu­ke­vaa ja vah­vaa tur­vaa, jo­tain suur­ta ja voi­ma­kas­ta. Kui­ten­kaan kaik­ki suu­ri ja voi­ma­kas ei vält­tä­mät­tä tuo tur­vaa, vaan voi ol­la jopa uh­ka. Se, mi­hin tur­vau­dun, täy­tyy ol­la mi­nul­le tut­tua.

Us­ko­vai­se­na meil­lä on täy­del­li­sen tur­van mah­dol­li­suus: vah­va, kaik­ki­val­ti­as, kaik­ki­tie­tä­vä ja toi­vot­ta­vas­ti tut­tu, tur­val­li­nen ja var­mas­ti luo­tet­ta­va Ju­ma­la. Hän te­kee it­se­ään ja te­ko­jaan tu­tuk­si meil­le Raa­ma­tus­sa. Jää­hy­väis­pu­hees­saan Jee­sus opet­taa ope­tus­lap­sil­lee­en, kuin­ka hän ja Isä ovat yh­tä (Joh. 14:10–11).

Ko­ko­nai­sen kir­ja­ko­ko­el­man avul­la voim­me tu­tus­tua Ju­ma­laan ja hä­nen tah­toon­sa. Psal­mis­sa 31 psal­mi­lau­la­ja ker­too, kuin­ka Ju­ma­la on hä­nel­le kuin kal­lio, jär­käh­tä­mä­tön ja luja, jo­tain py­sy­vää ja iki­ai­kais­ta. Hän on kuin vuo­ri­lin­na, jota on mil­tei mah­do­ton val­loit­taa.

Lau­la­ja jat­kaa ku­vai­lua, kuin­ka Ju­ma­la pääs­tää vi­hol­li­sen vi­rit­tä­mis­tä ver­kois­ta. Ih­mi­sel­lä ei ole muu­ta kei­noa pääs­tä syn­nin ver­kois­ta, kuin ai­no­as­taan tur­vau­tu­mal­la Kris­tuk­sen, Ju­ma­lan po­jan so­vi­tuk­seen ja Ju­ma­lan ar­mah­ta­vai­suu­teen.

Kun nä­kee maa­il­man hyö­ri­näs­sä ja hu­li­nas­sa kans­saih­mis­ten tur­vat­to­muut­ta ja avut­to­muut­ta, tun­tuu pa­hal­ta, et­tä mik­si täy­del­li­nen tur­va ja suo­ja ei kel­paa. Joh­tuu­ko se sii­tä, et­tä tur­val­li­suu­den tuo­jan pi­täi­si ol­la tut­tu? Vaik­ka nä­ki­si Ju­ma­lan voi­man ja ym­mär­täi­si sen tar­jo­a­man mah­dol­li­suu­den, mut­ta ei tun­ne Ju­ma­lan ar­mah­ta­vaa tah­toa, ei sii­hen voi myös­kään tur­vau­tua ei­kä luot­taa.

Myös Paa­va­li opet­ti atee­na­lai­sia tun­te­mat­to­man Ju­ma­lan tun­te­mi­seen (Ap.t 17:23). Mut­ta us­ko on Ju­ma­lan ih­mi­sil­le an­ta­ma lah­ja, ei jo­tain, jon­ka voi ha­lu­tes­saan ot­taa omak­si – tai jär­kei­le­mäl­lä pää­tyä tur­val­li­suu­den ää­rel­le.

Me, joil­la tämä lah­ja on oma­na, saam­me sii­tä iloi­ta ja ru­koil­la, et­tem­me sitä iki­nä me­net­täi­si. Sa­mal­la saam­me ru­koil­la myös lä­hei­sil­lem­me ja rak­kail­lem­me tätä sa­maa lah­jaa omak­si. Saam­me ol­la te­ke­mäs­sä Ju­ma­laa tu­tuk­si myös ym­pä­ril­lem­me.

Teks­ti: Han­nu In­ke­roi­nen

1

119

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vain usko Jeesukseen pelastaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1039
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      41
      759
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      215
      630
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      472
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      458
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      415
    7. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      399
    8. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      32
      385
    10. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      43
      384
    Aihe