Taimet purkissa

Linnea

Olen istuttanut päivänsinen siemeniä sellaiseen istutusjuttuun joita saa esim. cittarista. Kyseessä on siis sellainen vihreä pitkänmallinen laatikko jossa on niitä "lokeroita" 18 kpl ja mukana tuli sellainen läpinäkyvä osa joka laitetaan "katoksi"
Laitoin n.4 siementä jokaiseen lokeroon. Nyt kun ne ovat alkaneet itämään annanko niiden kaikkien siemien olla siellä niin kauan että ensimmäiset lehdet tulevat esiin ja vasta sen jälkeen otan muut pois ja jätän vain vahvimman?
Entä kun tulee ulos kasvatuksen aika, täytyykö sitä ennen taimi siirtää isompaan ruukkuun vai voinko irrottaa sen taimen multapaakkuineen tuosta kasvatus-astiasta ja laittaa parvekelaatikkoon?
Montako tainta yleensä laitetaan yhteen laatikkoon kasvamaan?

2

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta

      Itse laitoin samanlaiseen kasvatusalustaan tässä jokin aika sitten Mustasilmäsusannan siemeniä. Laitoin niitä 2 siementä yhteen purkkiin. Kun taimet olivat noin 5-7 cm mittaisia siirsin ne isompaan purkkiin ja aika paljon syvempään kuin ne olivat kasvatusalustassa. Hyvin ovat jatkaneet kasvuaan. Minulla oli vanhoja kukkapurkkeja joissa olin ostanut viime kesänä kesäkukka-amppeleita ulos joihin ne siirsin. Aika monta tainta laitoin yhteen purkkiin 8-9 jotta tulisi tiheä amppelli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      203
      7154
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      51
      2733
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      188
      2241
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1603
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      139
      1546
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      19
      1217
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1180
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1133
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1097
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      49
      1003
    Aihe