Olen istuttanut päivänsinen siemeniä sellaiseen istutusjuttuun joita saa esim. cittarista. Kyseessä on siis sellainen vihreä pitkänmallinen laatikko jossa on niitä "lokeroita" 18 kpl ja mukana tuli sellainen läpinäkyvä osa joka laitetaan "katoksi"
Laitoin n.4 siementä jokaiseen lokeroon. Nyt kun ne ovat alkaneet itämään annanko niiden kaikkien siemien olla siellä niin kauan että ensimmäiset lehdet tulevat esiin ja vasta sen jälkeen otan muut pois ja jätän vain vahvimman?
Entä kun tulee ulos kasvatuksen aika, täytyykö sitä ennen taimi siirtää isompaan ruukkuun vai voinko irrottaa sen taimen multapaakkuineen tuosta kasvatus-astiasta ja laittaa parvekelaatikkoon?
Montako tainta yleensä laitetaan yhteen laatikkoon kasvamaan?
Taimet purkissa
Linnea
2
814
Vastaukset 2
- kokemusta
Itse laitoin samanlaiseen kasvatusalustaan tässä jokin aika sitten Mustasilmäsusannan siemeniä. Laitoin niitä 2 siementä yhteen purkkiin. Kun taimet olivat noin 5-7 cm mittaisia siirsin ne isompaan purkkiin ja aika paljon syvempään kuin ne olivat kasvatusalustassa. Hyvin ovat jatkaneet kasvuaan. Minulla oli vanhoja kukkapurkkeja joissa olin ostanut viime kesänä kesäkukka-amppeleita ulos joihin ne siirsin. Aika monta tainta laitoin yhteen purkkiin 8-9 jotta tulisi tiheä amppelli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411877Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101270- 991011
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88894- 102888
- 62716
- 32612
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku12505- 78501