Ht-veneen paperit

Onko ht:llä katsastusvelvoitetta,vai suoritetaanko katsastus vakuutusta varten? Miten se käytännössä tapahtuu? Entäs ostettaessa, mitä "luovareita" täytetään? Valaiskaapa byrokratian tapahtumajärjestystä ostohetkestä eteenpäin. KIITOS!
61523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vene on rekisteröitävä mikäli koneteho ylittää 20 hv ulkoperämoottorilla ja 50 hv sisäpeämoottorilla.
Kun ostat veneen on syytä tehdä luovutustodistus tai muu kauppakirja missä ilmenee omistussuhteen vaihto. Myyjän pitää antaa mukaan veneen rekisteriote. Jos ostat veneen välittäjältä sinun pitää varmistaa, että sinulla on katkeamaton ketju papereita edellisestä rekisteriin merkitystä omistajasta. Luovutustodistuksen ja vanhan venerekisteriotteen viet maistraattiin missä vene rekisteröidään nimiisi.
Katsastaminen ei ole pakollista mutta moni venekerho edellyttää sitä ja vakuutusyhtiöt antavat usein katsastetulle veneelle alennuksia maksuista.
Oli vene katsastettu tai ei siinä pitää olla määrättyjä varusteita, esim sammutin on pakollinen.

Äänestä
  • Lakitekstissä sanotaan yli 50hv sisämoottori,ei sisäperämoottori.Asian selvennyksesnä mainittakoon,että sisäperäkone ja ns.keskimoottori ovat tietysti kumpikin"SISÄMOOTTOREITA"

    Äänestä

  • Pilot 22 kirjoitti:

    Lakitekstissä sanotaan yli 50hv sisämoottori,ei sisäperämoottori.Asian selvennyksesnä mainittakoon,että sisäperäkone ja ns.keskimoottori ovat tietysti kumpikin"SISÄMOOTTOREITA"

    Kiitos selvennyksistä! Tästä on hyvä jatkaa, on varmempi olo, eikä tule NIIN helposti huijatuksi :)

    Äänestä

hytti tai pulpetti ei asiaan vaikuta,enempää kuin veneen väri.

Äänestä
  • Älähän saivartele, kyllä se katto vaikuttaa tuohon varustelu- (katsastus-) asiaan, väri ei kylläkään.

    Äänestä

  • joo kirjoitti:

    Älähän saivartele, kyllä se katto vaikuttaa tuohon varustelu- (katsastus-) asiaan, väri ei kylläkään.

    hytillinen vene voidaan katsastaa toiseen luokkaan, mutta alemmissa luokissa varusteet samat oli kattoa tai ei

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ostattelija kirjoitti:

Onko ht:llä katsastusvelvoitetta,vai suoritetaanko katsastus vakuutusta varten? Miten se käytännössä tapahtuu? Entäs ostettaessa, mitä "luovareita" täytetään? Valaiskaapa byrokratian tapahtumajärjestystä ostohetkestä eteenpäin. KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu