Seuratkaas myytävien määriä,
Viimeisetkin kuplahinnat yritetään nyt saada nyhdettyä.
Hintapyynnöt vaan kovasti laskussa !
Viimeisetkin kuplahinnat yritetään nyt saada nyhdettyä.
Hintapyynnöt vaan kovasti laskussa !
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ihan uskomattomia on ok-talojen hintapyynnöt. Siis oikeesti - kuinka monella ihmisellä on varaa ostaa 300.000 euroa maksava talo?? Vaikka korot on alhaalla ja laina-ajat pitkiä, niin onhan noi hinnat karanneet käsistä ihan totaalisesti! Itse asun 7000 asukkaan kunnassa melko lähellä kaupunkia. Viisi vuotta sitten ostettiin tämä uudehko talo alle 700.000 mk:lla - tänä päivänä tämäntapaisista pyydetään lähemmäs 200.000 euroa. Aika hurja hintakehitys!!!
aiheuttaa pers'aukisille luusereille vaikeita ahdistuksia.
Suositellaan pysyvää siirtymistä vuokramarkkinoille tai jääntiä äidin peräkamariin.
Kaverilla jo puntti vipattaa...
Hän on huomannut että vain luuserit, kuten hän, laittaa rahoistansa 20% pelkkään ilmaan.
jo kevarilla juntti väpättää...
hän on huomannut tuhnuteleensa 3 vuotta turhaan.
tullu -70% jo takkiin.
olin oikeassa
Laittaa 100% pelkkään ilmaan.
Itse miettinyt etta kannattaisikohan myyda pois. En myy koska tarvetta on itselle.
Vuokra-asuja saa kuitenkin kayttoonsa asunnon eli rahalleen vastinetta. Paaomaa ei ole sidottu.
Matalan koron aikana kannattaa asua omassa, ja korkean koron aikana kannattaisi muuttaa vuokralle.
Kun vuokran hinta joissain tapauksissa vastaa tuhannen kuukauden jalkeen asunnon hintaa, en pida jarkevana sijoituksena asua omassa.
Tata asiaa voi varmasti tarkastella monelta kantilta, mutta itse naen asian siten etta kun raha pankissa tuottaa enemman kuin mita maksaa vuokraa niin silloin ei ole ideaa sitouttaa paaomaa ja ottaa taloudellisesti takkiin.
Tama temppu ja miten se tehdaan, sita ei moni tieda mutta mahdollista se nakyy olevan. Vaatii kokemusta ja pelisilmaa.
Ylen kanavat teksti tv sivuilla 126- 129 kerrotaan asuntokaupan nykytilasta. Asunnot ovat lievässä nousussa ja kauppa käy paremmin kuin koskaan.
Niin ne tekno-osakkeetkin teki kauppansa ennen romahdusta. Uudisasunnot ja vanhat on veden läpivalumaa paskaa...hometta, mikrobeja, tauteja.. ei kiitos.
Vuokralla asuja. Se vasta kallista on. Olishan se kiva jos suuria aleja tulisi - niitä nyt ei vaan ole näköpiirissä. Perustelut palstalla ontuu pahasti. Asuntojen hinnat nousee viellä vuoden pari hitaasti tasaantuen, kunnes nousu jatkuu vahvana jälleen. Asuntojen hinnat on aina noussut yli inflaation verran ja nyt ollaan tultu ale kuopasta pois - uusia aleja voi odotella niin kauan kunnes jotain ikävää sattuu...esim. suurtyöttömyys tai merkittävä korkojen nousu(kumpaakaan ei näköpiirissä). Englannissa nousi korot 4,5% ja asuntojen hinnat nousee edelleen - sielä on vasta korkeat hinnat.
Enlanissa kovat hinnat, juu. Mutta miksi verrata johonkin oikeasti tiiviisti asuttuun metropoliin?
Mehän asumme härmässä missä nyt jo maailman korkeimmat hinnat asukastiheyteen nähden. Espoo, Sipoo, Kirkkonummi ovat suurimmaksi osaksi metsää ja kyse on kaavoituksen puutteesta, eikä siitä että täällä härmässä olisi oikeasti ahdasta.
Pari pomintaa TALOUSELÄMÄ lehdestä numero 12 2004:
" Tasokas talo maksaa Helsinginseudulla enemmän kuin Toronton tai Brysselin liepeillä. Nurmijärvi kaventaa eroa Tukholman ja Munchenin porvarilähiöihin. Suomen pääkaupunkiseutu lienee maailman kalleimpia, jos asumisen hintaa vertaa väkilukuun ja alueella toimivien kansainvälisten instituutioiden määrään"
" Suomalaisten kotitalouksien varallisuudesta noin 70 prosenttia on kiinni asunnoissa. Länsi-euroopassa sama suhdeluku on karkeasti 50 ja Yhdysvalloissa 30"
Ja tällä palstalla hehkutetaan että ollaan tultu ale kupasta vasta ylös, just.
En usko mihinkään jättirommaukseen, korkeintaan pahimmat särmät ja ylilyönnit hioutuu pois ja pk seudulla nähdään maltillinen 5-10%maltillinen lasku lähivuosien aikana. Silti on aivan naurettavaa verratta tätä metsälää joihinkin oikeasti tiiviisiin alueisiin euroopassa.
Täällä monet kirjoittaja vielä väittävät että Suomessa on edulliset hinnat!? Ehkä muualla on mutta PK seutu kehyskuntineen on jo aivan omaa luokkaansa. Kukaan täysjärkinen ei voi väittää että 388.000eur Älvsby -talosta Tuusulassa olisi mitenkään tältä planeetalta oleva pyynti.
Saahan sitä tietysti pyytää mutta hulluja ovat maksajat. Infernaalinen kilohinta lastulevylle....
sama talo maksaa mitä vain ?
Katsopa vastaavia hintoja Ruotsi, Norja tai Islanti.
Niin ?
mitä ne maksaa jos kerrran olet niin fiksu?
Ei täällä ainakaan tuon talouselmän artikkelin mukaan kovin edullista ole.
Omakotitaloja ei käy enää kukaan katsomassa.
Oikorata diskontattiin hintoihin ja nyt odotellaan romahdusta :)
Elämme mielenkiintoisia aikoja !
Ylikalliita remonttikohteita ei jaksa kukaan mennä katsomaan. Tietää ennalta, että reissu on bensanhukkaa. (Mikä on myöskin valitettavan kallista meillä.)
Naurettavia hintapyyntejä taloista, joissa pitäisi laittaa uusiksi "halvimpia" paikkoja - kylppäreitä ja keittiöitä. HUH!
Olimme juuri eilen kiertelemässä Lahden seudulla omakotitaloja katselemassa. Tuntuu juu olevan hinnat kohdallaan kun 90-luvun alun taloista pyydetään sama kuin uudesta juuri valmistuvasta talosta (230000 EUR). Paljonkohen tinkivara noissa "käytetyissä" omakotitaloissa olisi, osa on ollut ainakin jo koko alkuvuoden myynnissä, talot ovat siisteja ja hyväkuntoisia mutta hinnat alkavat olevan samat kuin Uudenmaan alueella, lisäksi Lahdessa on melkein aina vuokratontti.
Lahtelaisella näytöllä tuulipuvut kahisee ihan oikeasti.
Pari piirua Lahdesta etelään, 101/150 m2 omalla tontilla, liki 2000 m2 -> 135 t€ viikko sitten....