Yle.fi Persut valehtelevat Närpiöstä

Yle
Työperäinen maahanmuutto 15.12. 19:01

Perussuomalaiset ovat nostaneet pohjalaisen tomaattipitäjän esimerkiksi kuvaamaan työperäisen maahanmuuton hintaa veronmaksajille.

Pohjalaisessa tomaattipitäjässä arvostellaan perusuomalaisten näkemyksiä.

Närpiössä ollaan toistamieltä. Juuri Närpiötä pidetty malliesimerkkinä siitä miten hyvin kotouttaminen toimii ja kokemusta useimmilta vuosikymmeniltä.

Närpiön kaupunginjohtaja Mikaela Björklund sanoo, että työperäisen maahanmuuton ansiosta Närpiöstä on tullut vireä ja elinvoimainen kaupunki.
64114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 64

Vanhimmat

Hyvä yle kun paljastat PS valehtelua

1Äänestä

Pääosin vietnamilaiset työntekijät tekevät kaikki työtä,
osa on ostanut asunnon, useimmat kai Suomen kansalaisiakin jo.
Närpiössä on työttömyysprosentti Suomen alhaisimpia.

Persut on nyt ottaneet Närpiön maalitukseen. Haksahtivat pahemman kerran
ja persujen kannattajakunta on täystaukkeja, jos tuokin persujen
valepropaganda menee niihin läpi. Meneehän se.....
äänestääkseen persuja täytyy olla taukki.

1Äänestä
  • Yrityksiä kiinnostaa tietenkin ne, jotka tekevät työn halvemmalla.

    Äänestä

Närpiön kaupunginjohtaja on valmis esittelemään Närpiötä Halla-aholle, ennen kuin hän alkaa käymään vaalipuheita valheellisesti.

1Äänestä
  • Yle yritti vaientaa asian Nyt Närpiö paljasti itsrnsä itsehuijarikunta

    Äänestä

"Koko+Suomen+osalta+maahanmuuttajien+mediaanin+osuus+kantaväestön+maksamien+kunnallisverojen+mediaanista+on+noin+40+%",+todetaan+ajatuspajan+selvityksessä.+Närpiössä+vastaava+luku+on+kuitenkin+huomattavasti+suurempi,+52,8%.Heh-heh.+Kantasuomalaisten+ollessa+Närpiössä+työttömänä+nousee+maahanmuuttajien+maksamien+kunnallisverojen+osuus+mediaanista+ties+vaikka+kuinka+suureksi.Pst.+Vietnamilaiset+ovat+ahkeria+ja+tunnollisia+työntekijöitä.

Äänestä

Närpiössä maahanmuuttajat aiheuttavat kustannuksia vain kymmenesosan Helsingiin verrattuna, sillee jospa muunkin suomen otettava Närpiöstä esimerkkiä.

Kotouttaminen ne jotka sitä tarvitsee, vääränlainen suhtautuminen esim. turvapaikanhakijoita kohtaan, työperäisen maahanmuuton oltava valvottua ainakin niiden yritysten kohdalta, sillä yritykset hakevat ulkoa työvoimaa.

1Äänestä
  • "muunkin suomen otettava "

    Kerros ny miten Savolaxissa nämä hommat hoituu, ku oot noin perehtynyt länsirannikon asioihin ;)

    Vai oottos muuttanut Epsanian viljeliäksi jo ?

    Äänestä

Viestit poistuu kun kirjoittaa totuuden, on tää ihme DDR touhua.

Äänestä
  • "Sitä saa mitä äänestää" on uusi vihervasareiden sloukan tuleviin vaaleihin.

    Ehkä uusi vappusatanenkin vielä kaivetaan esiin ennen kevättä ?

    Äänestä

Matu ei maksa veroja
Laki velvoittaa antamaan peruspalvelut
Ei voi kieltää matulta

Palvelut rahoitetaan kunnallisveroilla
Matu ei maksa
Sinä maksat

Tästä seuraa rahoitusvaje
Paikattava kunnallisveron nostolla
Tai ottamalla velkaa
Mahdoton yhtälö

Äänestä

Korsnäs Ristiniemi on ennätys 2/:3 toimeentulotuesta menee maahanmuuttajille

seuraavaksi korkein Vörå Vöyri ja kolmas Närpes Herpes, ei kovin kannattavaa tomaatinpoimintaa, kai sulla oli rahat maksaa ne?

Äänestä

Pääkaupunkseudulla YLI puolet toimeentulotuesta menee maahanmuuttajille
Pienituloinen palkkatyöläinen ja eläkeläinen maksaa
Kai sinulla on rahat?

Äänestä

Pahinta on kun rapistuvassa infrassa hylätyssä talossa pyöritetään jotain vastaanottokeskusta kuten kepun kivitippuhotellissa lappajärvellä
Nostetaan valtion tuet matuista
bisneksenä ja lopuksi matut sylkäistään
pääkaupunkseudulle tai tampereelle vuokrataloon toimeentulotuelle

Äänestä

Halla-ahon+mukaan+kevään+kuntavaalit+ovat+arvo-+ja+linjavaalit.Halla-aho+14.12."Kun+ostat+Närpiön+kasviksia,+maksat+sekä+kassalla+että+verotuksessa"+Simo+Grönroos+PS-puoluesihteeri+Espoo+,"+Sanovat+että+ilman+maahanmuuttajia+Närpiön+tomaatit+ja+kurkut+jäisivät+poimimatta.+Eipä+tule+veronmaksajalle+halvaksi+tämä+nykyinen+järjestely.+Halpatyövoima+tulee+kalliiksi."+Fakta:+Närpiö,+maahanmuuttajien+osuus+toimeentulotuesta,+54,6%

Äänestä

Tietokirja kuntapäättäjille. Ajatuspaja Suomen Perustan julkistamien tulosten mukaan maahanmuutto on kunnille valtava taloudellinen rasite. Halla-aho korostikin, että suuri osa työperäisestäkin maahanmuutosta on julkisen talouden kannalta haitallista.

Tämä kirja kuuluu jokaisen kuntapäättäjän hyllyyn. Jotkut voivat vielä lukeakin sen

Kuntapäättäjille täydelliset lisätiedot haittamaahanmuutosta. Saa myös tulevaisuudessa kirjana, tilastot matujen aihettamista kuluista, Suomen Perusta -sivulta HUOM sana on kummallis
Kummallisvaalit 2021 https://www.suomenperusta.fi/julkaisu/kummallisvaalit-2021/ mitä maksaa kuka maksaa mitä seuraa

Äänestä

Halla-aho huutaa maakunissa " suomi on koko suomen sosiaalitoimisto " kuka häneen uskoo heidän puolueen ulkopuolella, pelkkää vale propakandaa.

Närpiön kaupunginjohtajaan uskoo myös Yle, miten persuihin voi uskoa kun heillä ei ole edes uskottavaa ohjelmaa oikee mistään, pelkkää populismia.

TV-nytt ohjelmassa toimittaja kertoi joku tunti sitten YouTube:a ei muut puolueet harrasta poliittista propakandaa mutta kyllä perussuomaiset tunkeneet sinnekkin.

Persut puhuu ihmisille läpiä päähän jokaisessa mahdollisessa paikassa, me perussuomalaiset, me perussuomalaiset olemme muka niiiiin erinomaisia, muut ei ole mitään.

Äänestä

Viherkommareidenanatomia. Halla- aho 15.12. "Medialla on oma vastuunsa sekä vihreiden kähminnöistä että heidän ylimielisyydestään.

Vihreät ovat tottuneet siihen, että media on heidän puolellaan, pimittää ja selittää parhain päin heidän konnankoukkujaan ja paikkailee viestinnällisiä kämmejä."

Äänestä
  • Punavihreiden puolustajat. Juu, eihän meillä media valitse päättäjiä. Paitsi että kun ei-punavihreä poliitikko mokaa, media ei kyllä ujostele kertoa omaa kantaansa.

    Äänestä

  • Pako sylttytehtaalta. Vihreiden Ohisalo ei vastannut kysymykseen roolistaan vihreiden Haavisto-viestinnässä: ”En osallistu tähän keskusteluun sen enempää”
    Eilen klo 21:14
    Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo kiersi maanantain tiedotustilaisuudessaan kysymykset Pekka Haavistosta ja vihreiden viestinnästä.
    Iltalehti

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pako sylttytehtaalta. Vihreiden Ohisalo ei vastannut kysymykseen roolistaan vihreiden Haavisto-viestinnässä: ”En osallistu tähän keskusteluun sen enempää”
    Eilen klo 21:14
    Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo kiersi maanantain tiedotustilaisuudessaan kysymykset Pekka Haavistosta ja vihreiden viestinnästä.
    Iltalehti

    H-44 voitko edes yrittää pysyä Närpiö aiheessa, samanlainen propakanda populisti olet pahimmasta päästä, toistat Suomen uutisten valeuutisoitia joka paikkaan suomi24:ä.

    Äänestä

Mikään ei oo niin typerä kuin perussuomalainen puolue.

Äänestä
  • Vihreävalhe veti keskustan nopeutettuun tuhoon. Keskusta ei enää nouse eikä ikinä ole enää pääministeripuolue. Annika Saarikko arvostelee vihreitä kovin sanoin: Haaviston tukeminen ”oli keskustalle vaalikauden toistaiseksi vaikein paikka” Saarikon mukaan vihreiden tapa suhtautua perustuslakivaliokunnan mietintöön vahingoitti sekä hallitusyhteistyötä että perustuslakivaliokunnan arvovaltaa. Keskusta ei kuitenkaan halunnut kaataa hallitusta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vihreävalhe veti keskustan nopeutettuun tuhoon. Keskusta ei enää nouse eikä ikinä ole enää pääministeripuolue. Annika Saarikko arvostelee vihreitä kovin sanoin: Haaviston tukeminen ”oli keskustalle vaalikauden toistaiseksi vaikein paikka” Saarikon mukaan vihreiden tapa suhtautua perustuslakivaliokunnan mietintöön vahingoitti sekä hallitusyhteistyötä että perustuslakivaliokunnan arvovaltaa. Keskusta ei kuitenkaan halunnut kaataa hallitusta.

    Tee vihreistä oma aloitus, vihreillä sentään ohjelma ilmastosta ja puhtaasta luonnosta, mitä persuilla uusnatsinen äärioikeistolainen mielenmaailma.

    Äänestä

Val koiset pake nevat Espoosta
PS-puoluesihteeri Simo Grönroos, Espoo 15.12. "Espoon väestönkasvu koostunut jo vuosia vieraskielisistä. White flight -ilmiö tuttu kaikkialta missä massasiirtolaisuutta. Espoon ajaman politiikan seurauksien ei pitäisi yllättää. Onneksi politiikan suunta voidaan kääntää kevään kuntavaaleissa."

Äänestä

Valko isetpois tuvat Espoosta HeSari 15.12. "Espoossa on nyt pelko, että se on muuttumassa Vantaaksi” – Asukkaat pakenevat Espoosta ennätyksellistä tahtia, tutkijatkin yllättyivät
Espoo on nyt pääkaupunkiseudun kunnista suurin häviäjä muuttoliikkeessä

Äänestä

Yle+uutiset+kertoo.Närpiön+asukkaista+16+%+on+ulkomaalaistaustaisia.+Närpiössä+on+kuitenkin+hyvin+vähän+toimeentulon+saajia+yhteensä+ja+työllisyysluvut+maan+kärkeä.-+Täällä+hetkellä+työttömyysaste+on+4,3+prosenttia,+kertoo+Björklund.Perustulon+varassa+elää+0,4+prosenttia+närpiöläisistä.Se+mitä+Halla-aho+esittää+on+tahallista+vääristelyä,.Miksei+Halla-aho+esitä+kuinka+hyvin+Närpiössä+menee.++Ei+voi+koska+hän+vihaa+maahanmuuttajia,+kun+maanhanmuuttaja+onnistuu+se+on+kuin+punainen+vaate+persun+silmille.Suomessa+ylimmässä+johdossa+olevat+teollisuus+piirit+puhuvat+työperäisestämaahanmuutosta,+ei+haittamaahanmuutosta,+mutta+täällä+olijat+on+silti+yritettävä+kotouttaa.

Äänestä

Närpiön asukkaista suuri osa lienee viljelijöitä ja heidän perheitään, jotka maksavat pääomatuloa, josta ei veroteta kunnallisveroa.
Maahanmuuttajat palkollisia ja maksavat kunnallisveroa, joten automaattisesti maahanmuuttajien osuus kasvaa kunnallisveron mediaanista Närpiössä.

Äänestä
  • Palkka on niin pieni Närpiössä että eivät pysty maksamaan vuokraa vaan saavat vuokratukea ja toimeentulotukea perheinä
    Hyvää bisnestä vuokranantajille

    Äänestä

  • Aasialaiset on onnistuttu houkuttelemaan tuonne, ja heidän kulttuuriin ei kuulu samanlainen lusmuilu, kuin Afrikan sarvesta tulevilla.
    Haluan nähdä tuon Närpiön ja tomaattifirman talouslukuja, niistä saa osviittaa enempään.
    Palstan pari kaikua haukkua rätkyttää persu.sitä ja tätä, lukien ulkoaopittua ylen vihervassaritoimittajan paatoksella kirjoitettua tiedotetta. Hohhoijaa ja haukotus!

    Äänestä

Tämä ei koske vain Närpesiä vaan koko Suomea

Ensin matualueilta poistuvat valkoiset kuten venäläiset, sitten kiinalaiset ja aasialsidet ja sitten arabit, kute Malmössa. Ne onnettomat joiden on rahanpuutteen takia jäätävä piiloutuvat. Tässä kohden alueen yläastekoulut poistetaan työrauhaongelmien takia ja kaupat katoavat, ambulassi ei tule alueelle eikä paloauto. Karhukoplapoliisin voi saada jos tilaa etukäteeen virka-aikana

Äänestä
  • Kehitys on peruuttamaton
    Sitä ei voida muuttaa kaatamalla hallitus vaaleissa

    Muutos on pitkäaikainen ja vaikea koska matuilla on kansalaisoikeus ja heitä on lakisääteisesti elätettävä palveluilla vaikka eivät maksa veroja

    Äänestä

Sen verran vielä.
Suomessa on maahahanmuutajia, näkyy olevan vaikea tajuta mitä heidän kanssaan toimia, persujen mielestä päästävä heistä eroon...millä tavalla ' tappamalla heidät, onko muuta keinoa eipä taida olla.

Suomeen tulee vuosittain normaali aikana kymmeniä tuhansia tulijoita, osa tulijoista on vain jonkun aikaa töissä, niitä jotka tulee pysyvästi esim. Venäläisiä muuttaa asumaan.
Sitten se osa joka tuli 2015-2016, perheitä on yhdistetty. Nykään tulee ainoastaan pakolaiskiintiöitä.

Ainoastaan persut metelöi heistä. Muissa puolueissa ajatellaan olijoiden kotouttamista etteivät olisi vain kulueriä.

Äänestä
  • Tähän kohtaan sinun on soveliasta valistaa kansaa miten hyvin Ruotsissa kotouttamisessa on onnistuttu, jookos.......

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tähän kohtaan sinun on soveliasta valistaa kansaa miten hyvin Ruotsissa kotouttamisessa on onnistuttu, jookos.......

    Ei minun tarvitse ajatella ruotsia tai mitään muutakaan maata.

    Kyllä minä tajuan tilanteen, sekö muuttaa tilanteen että valitamme, vihaamme, politisoimme maahanmuuttajilla auttaako se mitään, Halla-aho saattaa saada ääniä sen avulla mutta tilanne ei muutu tippaakaan.

    Jos persut haluaa maahanmuuttajista eroon ruvetkaa tappamaan heitä niin kuin natsi saksassa.
    Ei onnistu, ainoa tie ongelmaan kun kysytte heiltä jotka ymmärtävät tilanteen.
    Suomen ei kehity sama tilanne kuin ruotsiin, kyllä päättäjissä ollaan keinoista yksimielisiä sen suhteen kun lukee mitä tästä kirjoitettu, se vie oman aikansa.

    Äänestä

  • Pertikki kirjoitti:

    Ei minun tarvitse ajatella ruotsia tai mitään muutakaan maata.

    Kyllä minä tajuan tilanteen, sekö muuttaa tilanteen että valitamme, vihaamme, politisoimme maahanmuuttajilla auttaako se mitään, Halla-aho saattaa saada ääniä sen avulla mutta tilanne ei muutu tippaakaan.

    Jos persut haluaa maahanmuuttajista eroon ruvetkaa tappamaan heitä niin kuin natsi saksassa.
    Ei onnistu, ainoa tie ongelmaan kun kysytte heiltä jotka ymmärtävät tilanteen.
    Suomen ei kehity sama tilanne kuin ruotsiin, kyllä päättäjissä ollaan keinoista yksimielisiä sen suhteen kun lukee mitä tästä kirjoitettu, se vie oman aikansa.

    Ne Suomalaiset päättäjien keinot ovat aivan samat kuin naapurimassa, eli samaan paskaan on SUomi kätensä iskemässä. Se nk. kotoutus ei ole onnistunut missään, eikä onnistu täälläkään sanoipahan Ohisalo mitä hyvänsä.

    Äänestä

  • Pertikki kirjoitti:

    Ei minun tarvitse ajatella ruotsia tai mitään muutakaan maata.

    Kyllä minä tajuan tilanteen, sekö muuttaa tilanteen että valitamme, vihaamme, politisoimme maahanmuuttajilla auttaako se mitään, Halla-aho saattaa saada ääniä sen avulla mutta tilanne ei muutu tippaakaan.

    Jos persut haluaa maahanmuuttajista eroon ruvetkaa tappamaan heitä niin kuin natsi saksassa.
    Ei onnistu, ainoa tie ongelmaan kun kysytte heiltä jotka ymmärtävät tilanteen.
    Suomen ei kehity sama tilanne kuin ruotsiin, kyllä päättäjissä ollaan keinoista yksimielisiä sen suhteen kun lukee mitä tästä kirjoitettu, se vie oman aikansa.

    Ainoa, joka täällä vihaa on sinä persuja.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ne Suomalaiset päättäjien keinot ovat aivan samat kuin naapurimassa, eli samaan paskaan on SUomi kätensä iskemässä. Se nk. kotoutus ei ole onnistunut missään, eikä onnistu täälläkään sanoipahan Ohisalo mitä hyvänsä.

    Jaa miten persu tilanteen ratkaisee, tosin ette päätä siitä mutta kuvitellaan että päättäisitte, sanoisitteko hus hus ja hus menkää pois tästä maasta ja he ottavat matkalaukun käteen ja lähtevät pois maasta, näinkö helposti.

    Jos kumminkin ei mene niin niin kuinka sitten. Mulle on yks'sama en vaivaa sillä päätäni muuta kuin sitä propakandamaista kirjoittelua jota ei kiinoistaisi lukea, mutta mihin silmänsä laittaa.

    Äänestä

Ylekommarien puuhista Jari Leino, exmuutos- puolueen johtaja. 15.12. "Närpiöllä tuntuu olevan lähes uskonnollinen merkitys suvaitsevaisille. Ylen toimittajat ovat nousseet puolustamaan pyhää kaupunkiaan ja ulkomaisen halpatyövoiman käyttämistä."

Äänestä
  • Kunhan selviät, laita oma mielipiteesi asiasta.

    Äänestä

Tietenkin yritykset haluavat halvempaa työvoimaa kalliin suomalisen työvoiman tilalle. Sitten työtön suomalinen tulee yhteiskunnalle kalliiksi kun verorahoja kuluu hänen takia tukien muodossa. Yritys on kuitenkin tyytyväinen kun palkkakulut ovat pienemmät ja voitto suurempi.

Äänestä

Värityskirjan väripuolueanalyysi
Matias Turkkila PS-lehti 16.12.
"Siniset 2018: hallitus kaatuu, jos ette anna Timo Soinin jatkaa ministerinä.
Vihreät 2020: hallitus kaatuu, jos ette anna Pekka Haaviston jatkaa ministerinä"

Äänestä
  • Joo, tässä ei ole kyse Närpiöstä eikä Hahosta, selvityksen on tehnyt Samuli Salminen koko Suomesta. Salminen on tehnyt näitä maahanmuuttajaselvityksiä vuosia Suomen Perustassa, tietää maahanmuutosta enemmän kuin sosiologian professorit Suomessa Kuntapäättäjille täydelliset lisätiedot haittamaahanmuutosta, tilastot matujen aihettamista kuluista, Suomen Perusta -sivulta HUOM sana on kummallis
    Kummallisvaalit 2021 https://www.suomenperusta.fi/julkaisu/kummallisvaalit-2021/ mitä maksaa kuka maksaa mitä seuraa

    Äänestä

Närpiö kuten muutkin tuolla ruotsinkielisellä alueella olevat kasvihuone bisnekset toimivat aivan ja täysin valtion tuella.
No, pitäähän suomalaisten saada "kotimaista" kurkkua ja tomaattia,,viisinkertaisella hinnalla kaupasta.

Tomaatti Espanjasta: 1.60 kilo
Tomaatti Närpiöstä: 4.90 kilo

Ja tämä kaikki valtion tukirahalla, ahkerien aasialaisten minimipalkaakin huonommalla palkalla pomimina, tunnettua on ettei siellä nurkilla ole afrikkalaisia eikä lähi-idästä saapuneita.

Äänestä
  • Minä ostan halvinta. Se on aina EU-kasvista ja maultaan parempi..
    Suomen tomaatti on mautonta, puisevan makuista ja hapanta,
    ei mehevää eikä makeaa.

    Äänestä

Kiiluvasilmäinen+Perusta+juttelee+20+%+mieliksi.+80+%+kansasta+on+erimieltä+kiiluvasilmäisten+tavasta,+suomessa+maahanmuuttajilla+on+yhtälaiset+oikeudet+kantasuomalaisten+kanssa,+eduskunnassa+ja+hallituksessa+ei+eritellä+suomessa+asuvia+kun+lakia+sovelletaan.Perussuomalaisilla+on+edelleen+erillainen+käsitys+oikeusvaltiossa,+olette+varmaan+huomannu+EU:a+on+oikea+käsitys+oikeusvaltioperiaatteista+johon+Unkari+ja+Puolan+taivuttava,+niin+on+persujenkin+taivuttava+suomessa.

Äänestä
  • "Pertikki"Korjaan+sinua+hieman....mitä+ÄÄNESTÄNEIDEN+enemmistö...Tuokaan+ei+kylläkään+ole+ihan+eksakti+tulos.-Sillä.Henkilö+liittyy+puolueeseen.Puolueen+kriteerien+mukaisesti+henkilö+sijoitetaan+johonkin.Joillekin+jopa+suunnitellaan+asemaa+hallituksessa.-Sitten+alkaa+muodostumaan+henkilön+ulkoinen+ja+sisäinen+sekä+poliittinen+olemus.Olemuksensa+mukaisesti+henkilö+esiintyy+ja+toimii+puolueen+edustajana.Ja+tietenkin+puolueen+kokouksissa+puolueen+"kouluttamana".Vaalien+ollessa+edessä,+tuo+olemus+tuodaan+voimakkaasti+esille.Tien-varsi-tauluissa,+Herne-Rokassa,+"oikean"+värisissä+Ilma-Palloissa+jne.-Jäsenet+äänestävät+"ehdokastaan".Silloin+tulee+ilmi+että+kaikkia+ei+olekaan+äänestetty+yhtä-paljon.Eikä+yhtä+tasa-arvoisesti.Jokunen+äänestäjä+saa+siis+märkää+rättiä+päin+naamaansaToisinaan+jopa+ivallisesti+hihitellen.Tuo+rätti+on+se+kaikista+vahvin+asia+joka+pitää+puolueen+liikkeessä.Ei+läheskään+aina+oikeuden-mukaisesti+eikä+raskaan+tukevasti.-Tuloksena(Hallituksen+jäseninä)+on+aina+se,+minkä+puolueen+johto+on+hyväksynyt.Joten+puolueen+sisällä+saattaa+hallituksella+olla+tukea+ainostaan+15%.-Hallitus-puolueiden+luku-määrästä+riippuen.saattaa+siis+kansalaisten+"hyväksyntä"+olla+lähempänä+21%+kuin+80.+H.

    1Äänestä

  • huruksz kirjoitti:

    "Pertikki"Korjaan+sinua+hieman....mitä+ÄÄNESTÄNEIDEN+enemmistö...Tuokaan+ei+kylläkään+ole+ihan+eksakti+tulos.-Sillä.Henkilö+liittyy+puolueeseen.Puolueen+kriteerien+mukaisesti+henkilö+sijoitetaan+johonkin.Joillekin+jopa+suunnitellaan+asemaa+hallituksessa.-Sitten+alkaa+muodostumaan+henkilön+ulkoinen+ja+sisäinen+sekä+poliittinen+olemus.Olemuksensa+mukaisesti+henkilö+esiintyy+ja+toimii+puolueen+edustajana.Ja+tietenkin+puolueen+kokouksissa+puolueen+"kouluttamana".Vaalien+ollessa+edessä,+tuo+olemus+tuodaan+voimakkaasti+esille.Tien-varsi-tauluissa,+Herne-Rokassa,+"oikean"+värisissä+Ilma-Palloissa+jne.-Jäsenet+äänestävät+"ehdokastaan".Silloin+tulee+ilmi+että+kaikkia+ei+olekaan+äänestetty+yhtä-paljon.Eikä+yhtä+tasa-arvoisesti.Jokunen+äänestäjä+saa+siis+märkää+rättiä+päin+naamaansaToisinaan+jopa+ivallisesti+hihitellen.Tuo+rätti+on+se+kaikista+vahvin+asia+joka+pitää+puolueen+liikkeessä.Ei+läheskään+aina+oikeuden-mukaisesti+eikä+raskaan+tukevasti.-Tuloksena(Hallituksen+jäseninä)+on+aina+se,+minkä+puolueen+johto+on+hyväksynyt.Joten+puolueen+sisällä+saattaa+hallituksella+olla+tukea+ainostaan+15%.-Hallitus-puolueiden+luku-määrästä+riippuen.saattaa+siis+kansalaisten+"hyväksyntä"+olla+lähempänä+21%+kuin+80.+H.

    Hurun tieto ja julistus ky. Khihii

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hurun tieto ja julistus ky. Khihii

    "Anonyymi"

    Itse-asiassa, näiltä-osin, siltä-puolen, kauempaakin-katsoen, se on jankutus jankutukseen.

    H.

    Äänestä

Haavisto pilkkaa äänestäjiä. Wille Rydman, kokoomus 15.12. "Kiintoisa huomio: ulkoministeri Haavisto oli tänään läsnä eduskunnan täysistunnossa, kun syytteen nostamatta jättämisestä päätettiin. Perustuslain 32 §: "Kansanedustaja on esteellinen osallistumaan valmisteluun ja päätöksentekoon asiassa, joka koskee häntä henkilökohtaisesti."

Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr) ei jäävännyt itseään eduskunnan epäluottamusäänestyksessä tiistaina.

Äänestä
  • Ei jäävännyt ei...vaan kävi ITSE äänestämässä oman "luottamuksensa" puolesta..
    On nuo vihreät....jotakin sanoinkuvaamatonta sakkia!

    Äänestä

  • ''Kansanedustaja on esteellinen osallistumaan...''
    Ilmeisesti ministeri ei ole jäävi. Jos tuossa jotain laitonta olisi ollut, persut olisi parkuneet kuin sotaorvot.

    Äänestä

Eduskunnassa oli äskettäin käsittelyssä oikeusvaltioperiaate, kuinkahan monta kertaa tivattiin persuilta mikä on kanta perussuomalaisilla, en tiedä tuliko heille selväksi mutta kovasti yritettiin kiertää vastauksilla, Unkari käyttäytyy heidän mielestä oikeusvaltion mukaisesti, Orban on rehti kunnon persumielinen valtion päämies.

Äänestä

Eduskunnan budjettikäsittelyssä oli aamupäillä jonkun miljoonan lisäys turvapaikkahakijoiden käsittelyyn, persut vastusti ei missään nimessä, he keskustan edustaja johan on kumma kun persut vastustaa matujen pois saantia maasta kun lisäämällä ja nopeuttamalla saadaan laittomat matut äkkiämmin pois.

Persut ampuu omaan jalkaan, voi että kun on tyhmää sakkia, taisi olla Leena Meri joka yritti olla muka viisas.

Eduskunnan keskusteluissa tulee aina esille persujen vastahankaisuus olkoot asia kun asia, pääasia että ollaan vastaan, lopulta enemmistö tekee päätösen persuista välittämättä.

Äänestä
  • Muutama suvakki käy sahanpurut lämpimänä persuvihaansa. Tyhmyys vain tiivistyy sokeassa uskollisuudessa ulkoministeriin, joka on vastuullisessa ja tärkeässä tehtävässä täysin alisuoriutunut Tomppeli !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Muutama suvakki käy sahanpurut lämpimänä persuvihaansa. Tyhmyys vain tiivistyy sokeassa uskollisuudessa ulkoministeriin, joka on vastuullisessa ja tärkeässä tehtävässä täysin alisuoriutunut Tomppeli !

    Aiheuttiko ulkoministerin toimet jotain vaikeuksia Suomelle tai suomalaisille ?

    Äänestä

Haavistoa ei aloitus koskenut mutta Haavisto on hoitanut ulkoministerin vastuut satakertaa paremmin kuin Timo Soini, Haavistolla erittäin hyvä kokemus hoitaa ulkoministerin toimi.

Soini valitsi ulkoministerin toimen kun ei uskaltanut valtiovarainministeriksi, sama on Halla-aholla miehellä nolla käsitys taloudesta, persu puolueesta ei löydy yhtään kansanedustajaa joka olisi kelvollinen ministeriksi nyky hallitukseen, opposiossa ...parempi olisivat jossain muualla kuin eduskunnassa, häiretsevät kunnon ihmisten työskentelyä jo ulkonäöllään.

Äänestä
  • Ano 14:12 Kirjoitat hölynpölyä vertaat humua Soiniin. Soini oli ulkoministerinä pätevä, joka osasi luoda omalla toiminnallaan ja jutuilla hyvät ja toimivat välit kaikkien kanssa.
    Ruotsin Margot Wahlström suorastaan suli Timon seurassa, samoin Venäjän kokenut Lavrov.
    Tulivat hyvin juttuun, ja asiat lutviutuivat.

    Entäs Haavisto ja Lavrov ja heidän yhteinen tv-tilaisuus, joka oli katasrofaalinen; Lavrov oli kissa ja pikku-Pekka arka ekaluokkalainen , katsellen hätääntyneenä ympärilleen, minne pääsis piiloon ja pois.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ano 14:12 Kirjoitat hölynpölyä vertaat humua Soiniin. Soini oli ulkoministerinä pätevä, joka osasi luoda omalla toiminnallaan ja jutuilla hyvät ja toimivat välit kaikkien kanssa.
    Ruotsin Margot Wahlström suorastaan suli Timon seurassa, samoin Venäjän kokenut Lavrov.
    Tulivat hyvin juttuun, ja asiat lutviutuivat.

    Entäs Haavisto ja Lavrov ja heidän yhteinen tv-tilaisuus, joka oli katasrofaalinen; Lavrov oli kissa ja pikku-Pekka arka ekaluokkalainen , katsellen hätääntyneenä ympärilleen, minne pääsis piiloon ja pois.

    Haavisto toiminut 2000-luvulla lukuisissa kansainvälisissä kriisitoimissa, Soinin toimet normaaia ulkoministerin toimia, ulkopuolella populistinen takinkääntäjä, Halla-aholla ei uskalla luvata mitään, etsii vain epäkohtia valittaen muttei ei esitä koskaan mitään ratkaisuja, ratkaisut on esittää valeuutisia kuten aloituskin koskee, lisäksi hyväksyy PVL uusnatsina.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Haavisto toiminut 2000-luvulla lukuisissa kansainvälisissä kriisitoimissa, Soinin toimet normaaia ulkoministerin toimia, ulkopuolella populistinen takinkääntäjä, Halla-aholla ei uskalla luvata mitään, etsii vain epäkohtia valittaen muttei ei esitä koskaan mitään ratkaisuja, ratkaisut on esittää valeuutisia kuten aloituskin koskee, lisäksi hyväksyy PVL uusnatsina.

    Niihäön se "toimi" niin kauan kunnes saivat selville että valehdellut koulutuksensa.
    Ja potkivat ukon vek niistä hommista.

    Äänestä

Norja aikoo erota EUsta vaikka ei ole jäsen Norway’s push for a change to ‘bad deal’ with EU
Euroskeptics strike a chord with voters on loosening ties with Brussels EUhun jäävät Saksa Ranska ja Rupu

Äänestä

Pekan oppiarvo on herra
Bristolin yliopistosta kerrotaan, että kyseessä on virhe. Haavisto ei oppilaitoksesta saadun tuoreen tiedon mukaan ole ollut vieraileva professori Bristolissa, luennoitsija kylläkin.

”Herra Haavisto on pitänyt meille luentosarjan globaalista ympäristöpolitiikasta 2002. Häntä ei ollut nimitetty vierailevaksi professoriksi, vaikka hänen cv:nsä niin väittää”, vastaa Matthew Morrison Bristolin yliopiston reksiteritoimistosta asiaa koskevaan sähköpostitiedusteluun.

Haavisto tyrmää suoralta kädeltä yliopistolta saadun tiedon, ettei hän olisi ollut nimenomaan vierailiea professori.

”Sellaiseksi minut sinne nimenomaan kutsuttiin."

Vaksi oli pihalla kutsunut Pekkaa herraksi ja hän pitää siitä kiinni että on herra

Äänestä
  • Köyhät ovat Haaviston eväät , kun ylioppilaan pitää esiintyä keksityillä titteleillä , kuin Auervaara aikoinaan.
    Eroa miehillä tosin A hurmasi naisia ja H vikittelee poikia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Yle
Työperäinen maahanmuutto 15.12. 19:01

Perussuomalaiset ovat nostaneet pohjalaisen tomaattipitäjän esimerkiksi kuvaamaan työperäisen maahanmuuton hintaa veronmaksajille.

Pohjalaisessa tomaattipitäjässä arvostellaan perusuomalaisten näkemyksiä.

Närpiössä ollaan toistamieltä. Juuri Närpiötä pidetty malliesimerkkinä siitä miten hyvin kotouttaminen toimii ja kokemusta useimmilta vuosikymmeniltä.

Närpiön kaupunginjohtaja Mikaela Björklund sanoo, että työperäisen maahanmuuton ansiosta Närpiöstä on tullut vireä ja elinvoimainen kaupunki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu