Apua poikasten hoitoon...

bluebell

Taistot kutivat eilenaamulla ja nyt jo roikkuu lehtien alla vaahtopesässä sellaisia pikkusinttejä!! Ukko niitä vahtii ja puhaltelee nille lisää kuplia. Naaraan poistin jo eilen. Milloin poistan koiraan ja mitä annan pikkuisille ja milloin?? Laitoin eilen likoeläimiä tulemaan, niitä kai ekaksi, milloin? Sitten huomenna meen ostaan nestemäistä poikasruokaa!!

1

258

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bettaristic

      Ota ukko pois sitten kun poikaset uivat pinnan suuntaisesti. Se on lämpötilasta vähän riippuvaista koska, n. 28 asteessa se on noin 72 tuntia kudusta.

      Samalla kun otat ukon pois altaasta, voi lisätä poikasille niitä likoeläimiä. Seuraavana päivänä ne kyllä saavat syötyä jo mikromatojakin. Sitten parin päivän kuluttua voi jo siirtyä artemiaan. 1 kk iässä voit vierottaa artemiasta ja alkaa syöttää poikashiutaleita/mössöksi menevää pohjatablettia. 2 kk iässä voi alkaa antaa poikasgranuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1136
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      926
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      693
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      651
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      595
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    10. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      581
    Aihe