Auto ei starttaa, mutta valot ja mittaristo menee päälle. Akku alkuperäinen. Auto ollut seisonnassa puoli vuotta. Missähän vika? Yrittäisinkö saada käyntiin uudella akulla?
Auto ei käynnisty
2
127
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ei ole ladattu välillä, niin on se akku taatusti kaputt. Ei ota enää latausta vastaan, koska sulfatoitunut. Jos et usko, niin kokeile ladata...
- Anonyymi
Jos valot syttyvät eikä pyöritä tai edes naksu, niin lähtisin etsimään vikaa ensin starttimoottorisita, joka voi olla loppu. Seuraavaksi virtalukonpohja sitten voisi perehtyä vähän uudemmassa autossa käynnistyksenestoon ja muuhun sellaisieen.
Mikäli se vika on akussa, niin startadessa auton valojen pitäisi himmentyä himmentyä. Akun kunnon pystyy myös varmentamaan kokeilemalla apuvirranantoa.
Ps. automaatti ei starttaa kuin P tai N asennolla ja monet manuaalivaihteiset autot vaativat kytkimenpainamista käynnistyksen yhteydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424300
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1354069- 643716
- 873551
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333537Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643341- 862921
- 542835
- 252626
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142334