Auto ei starttaa, mutta valot ja mittaristo menee päälle. Akku alkuperäinen. Auto ollut seisonnassa puoli vuotta. Missähän vika? Yrittäisinkö saada käyntiin uudella akulla?
Auto ei käynnisty
2
137
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ei ole ladattu välillä, niin on se akku taatusti kaputt. Ei ota enää latausta vastaan, koska sulfatoitunut. Jos et usko, niin kokeile ladata...
- Anonyymi
Jos valot syttyvät eikä pyöritä tai edes naksu, niin lähtisin etsimään vikaa ensin starttimoottorisita, joka voi olla loppu. Seuraavaksi virtalukonpohja sitten voisi perehtyä vähän uudemmassa autossa käynnistyksenestoon ja muuhun sellaisieen.
Mikäli se vika on akussa, niin startadessa auton valojen pitäisi himmentyä himmentyä. Akun kunnon pystyy myös varmentamaan kokeilemalla apuvirranantoa.
Ps. automaatti ei starttaa kuin P tai N asennolla ja monet manuaalivaihteiset autot vaativat kytkimenpainamista käynnistyksen yhteydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2034435Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t663169Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881747Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131337Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181326Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231137Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101111- 501098
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481079- 50989