Joo.. Millasia tehoja kossu (cosworth) koneista on otettu? Rata kossuista saa noin 600hp 2 litrasella koneella ja jumalattomalla turbolla. On tässä kylällä ollu aikoinaan Sierra jolle ei paljon vastusta löytynyt. Kulutuskin oli reilut 40 litraa satasella.. Se kertoo jotakin tehoista. Kokemuksia...? Entäs RS 2000 Ekkerit, paljo tehoja..?
Pistäkää paremmaks: Kossu Sierra 600hp..
Kossut joraa..
132750
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kaverillani oli 230 heppaiseksi ärsytetty (mitattu, yli 210 takapyörästä) katukäytössä.
Aika hyvin yksinokkaiseksi kaksiventtiiliksi.
Ei ollut kovin pitkäikäinen.
Sillähän pärjäis formulakisoissa ihan kohtuullisesti. Lykcatill vaan. Huumori on aina paikallaan.
Kyllähän sen koneen pitää pitkäikänen olla..ei sitä koko ajan viitti olla remppaamassa.. Twincam nokka-akselit pitäs olla. 200hp rupee olee sellanen raja että sen yli virityksessä ei kannata oikeestaan mennä, ainakaan siviili käytössä..
Jos pystysin niin toisin kyseisen kossun nokkas eteen ja polttasin parit kumiviivat nenälles.. KoEt taia olla mikään erityinen kossu asiantuntija.. Tsekkaa uusin VM ja kato rata kossua..6oohp!!!!
Tiiä nyt noista "RS 2000":sta, mutta aikoinaan BDA kisakoneista (1800) revitiin 240-270 hv...että silleen
On niistä saatu jopa vähän yli 250 hv:tä. Just nimenomaan isolla turbolla ja kireemmällä nokalla. Ei sieltä oikein voi repiä enempää katukäyttöön, tulee vöhän kallista leikkiä muuten. Koneteho on liene 15-20 prossaa enemmän, jos sitäkään.
Suht pienellä rahalla pääsee n. 330-350 moottori hv.
www.saunalahti.fi/jahman/cossu/cossu.html
Noilla sivuilla olevasta paskakasasta olisi tarkoitus saada ulos 350 hv suht halvalla. Katsotaan miten käy ;)
Toivotan vaan onnea, että pääsisitte leikkimään kunnon tehoilla.. Nauttikaa niistä hetkistä kun se toimii eikä oo vielä lauennu..
Kyllä niistä cossuista saa noin 300-350 helposti, suurinpiirtein lastuttamalla ja suuttimilla.
Mutta 600 katukäytössä.....never....
En varmax pysty sanomaan, mutta käy kattoo www.firges.net Sieltä pitäis löytyy sun Kossulle vastusta.. Huhuja oon kuullu et tällä Porvoolaisella viritys pajalla ois ollu 400-600 heppasta kossuu. ja tupla tehosta ooppelii..
Näytti poikien teho ja varsinkin vääntö arvot tuulesta temmatuilta. 600 Nm 1.6:sesta kadetista. Uskoo ken tahtoo....
Niin joo. Eihän se 600nm tietenkään pidä paikkaansa kun en muista oliko sillon 1.4 ahtoa ja renkaat irtos rullilta ! isoimmilla ahdoilla ei enään pystyny jarruttamaan vaikka autossa oli ylileveet renkaat mitkä ei enään mahtuneet kääntymäänkään ja autoa vedettiin taljoilla rullia vasten. 1.4:llä siitä irtos 500hp / - 20hp !
Ameriikassa ne repii kossun koneesta 2000 heppaa. Mutta ne käyttää sellasta polttoainetta että suomesta sitä ei saa mistään. Voi olla aika hauska ajaa sillä koneella:)