Mitä mieltä Iisalmi logosta, onko siinä jotain rietasta? Entäs seurakunnan logo?
Vastaukset 18
- Anonyymi
Sulo vilen pipo päässä ja joku nuori ihminen polvistuneena
- Anonyymi
Joka näkee siinä jotain rietasta, niin sillä on jonkinasteinen seksuaalinenhätätila. Mutta ei siitä kyllä Svenkään erotu, jos ei tiedä siinä olevan. Täyttä nykytaidetta, josta ei saa mitään käsitystä tietämätön.
- Anonyymi
Oikealla on ortodoksinen risti ja metsissä ja puistoissa suoritetaan latvankaatoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikealla on ortodoksinen risti ja metsissä ja puistoissa suoritetaan latvankaatoa.
Nyt on seksuaalinen hätätila päällä. Epäiltävästi tuo muistuttaa tilannetta, jossa lainvastaisesti valittu kepu hyväveliosakas on ojentamassa, lainvastaisesti ylimääräistä mammonaa virkamiehelle.
- Anonyymi
Niimpä, on kyllä tosi sairas mielikuvitus jos noissa näkee jotain seksualisuutta, hoitoon ja äkkiä.
- Anonyymi
Miksi ylipäätään piti mennä retusoimaan entistä toimivaa logoa?
- Anonyymi
Kepu yrittää saada nousemaan ennätysalhaista kannatustaan. Ei enää auta!
- Anonyymi
Iisalmi hunningolla. Rakkauskirjeet, pussauskoppi, tämäkin ja mitä seuraavaksi, jotta maaseutukaupunki pelastuu. Kunnia meni, mutta maine kasvoi.
- Anonyymi
Kyllä pitää kaikkea mitä näkee ajatella seksuaalisesti. Minulle ei kyllä tule sellainen ensimmäisenä mieleen kummastakaan logosta.
- Anonyymi
Unohdetaan seksuaaliset ajatukset, mitä näet logossa ja kuinka hyvin se kuvaa Iisalmea?
- Anonyymi
Puutteessa elvät näkevät joka paikassa seksiuaalisuutta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puutteessa elvät näkevät joka paikassa seksiuaalisuutta.
Tai siitä nauttivat näkevät sitä joka paikassa.
- Anonyymi
Turha kiukutella siitä, että ihmiset näkee erilaisia asioita eri tavoin. Ihmisen psyyke on mitä on ja se pitäisi huomioida myös visuaalisen viestinnän suunnittelussa. Maailmalta löytyy runsaasti tunnuksia yms. grafiikkaa, joissa on jätetty lopputarkastelu tekemättä. Ja kun nyt eletään somen aikaa, niin sitäkin tarkempi täytyy olla. Se on herkästi varsin vihamielinen paikka, jossa asiat vääristyy helposti ja jossa tehdään myös tahallisia vääristelyjä.
Iisalmen tunnuksen teossa jäi myös puolitiehen sen luomien assosiaation tarkastelu. Jos joku näyttää joltain, se tasan näyttää joltain, eikä sitä mielensä pahoittajien mielipiteillä saa pois. Iisalmen tunnuksen saa pienellä muutoksella pois päin poskiotosta. Se ei ole iso keissi. Minulta meni siihen n. 10 minuuttia. Ei se paras mahdollinen ole, mutta antaa vinkin.
https://ibb.co/zRBdq3j - Anonyymi
Kumma juttu, että joillain on heikko kyky sietää erilaisia mielipiteitä, että pitää ilmoittaa asiallisetkin viestit poistoon.
Palataanpa taas asiaan. Iisalmen seurakunnan tunnuksesta tulee mieleen sukupuolielin, koska siinä on kaikki osat meille tutussa muodossa, suhteessa ja paikassa. Kyse ei ole jotenkin viallisesta mielestä, vaan täysin luonnollisesta asiasta. Sitä vain tietenkin paheksutaan, koska kyseessä on sentään kaksi asiaa, joiden välillä on sitä tiettyä tabumaisuutta.
Mutta... pienellä muutoksella seurakunnankin tunnus olisi saatu pois päin ei toivotusta assosiaatiosta. https://ibb.co/L8bLT0B- Anonyymi
Ja sitten meni poistoon se toinen ehdotelmasi.
- Anonyymi
Kaupungin tiedotusosasto suunnitteli(retusoi) logon, hämmentyi vastaanotosta, löysi jujun logosta, pisti nauruksi, ja nyt sama osasto jatkaa selittäen mediassa, että tämähän käännetään ilon aiheeksi( https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/3197367 )
Mitä sanoo kaupunginvaltuutetut tällaisesta virkamiesvallasta? - Anonyymi
Pitää olla ihan pöpi, jos tuollaista siitä logosta höpöttää.
- Anonyymi
Kaikissa teoksissa rietasta jos silläsilmällä katsoo. Ei ole kaukana pojat päivät, jos tätärataa jatkuu kun kirkossa ristiin naulittu lähtee, kun se juutas on mies niin keskeisellä paikalla.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43925
- 95888
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19765- 116711
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80648- 43611
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45590Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34584- 19576
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke19532- 33513
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66499- 25482
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44476- 34467
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok105458Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132450- 44434
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi6421