Lehdessä uutisoidaan, että Finnair aloittaa lennot Skopjeen Turusta. Mitä niin tärkeää siellä Skopjessa on, että sinne pitää lentää vaikka tilanne siellä on mitä on?
Lennot Skopjeen
Anonyymi
756
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En tiedä miksi mutta lentoyhtiön nimi on Wizz Air.
Suomessa on paljon vierastyöläisiä tai Balkanilta kotoisin olevia henkilöitä,
jotka ehkä haluavat "joulujen" yli lomalle kotiin ?
Tilausta lennolle on.
Skopje on lähes ainoa yhteyslento Balkanin maihin.
Moni matkustaa Skopjesta vielä johonkin toiseen Balkanin maahan.
Skopje on siis Pohjois-Makedonian pääkaupunki. Kaunis maa.
tuntuu kummalliselta, että sinne viedään ja varsinkin sieltä tuodaan väkeä tänne, vaikka siellä on tautitilanne ihan toisessa mallissa kuin täällä. ymmärtäisin asian jos lentokentällä olisi pakollinen koronatesti ja karanteeni, mutta kun niin ei ole, niin tuossa ei ole mitään järkeä. meillä on niin paljon työttömiä, ettei varmasti olisi pakko tuoda ihmisiä töihin Baltian maista.
Suomalaista työtöntä ei kiinnosta kiinnosta ne p*skahommat mitä balkanilainen suostuu tekemään tai balkanilaisia käytetään halpatyövoimana esim. raksoilla ?
Ja mikä on niin tärkeätä, että Turku altistettiin Suomen pahimmaksi koronapesäkkeeksi. Nyt resursseihin vedoten lopetettiin, toivottavasti vain hetkeksi, myös testaaminen.
Kulkeeko Skopje-Turku välillä jotain sellaista diplomaattiliikennettä jota meille ei nyt kerrota.
https://www.verkkouutiset.fi/synkka-arvio-virusmutaatioista-on-ihme-jos-eivat-levia-suomessa/#025c74e0
Ruotsalaiset alunperin toi koronaa Turkuun. Heille suositeltiin, etteivät tulisi Suomeen,
koska Ruotsissa on 10 kertaa koronaa enemmän kuin Suomessa,
mutta svedupelleitten oli vain pakko tulla, kunnes laivareitti lakkautettiin,
kun svedupelle ei tajunnut muuten.
Sveduoelleturisteja käppäili Turun keskustassa ja Linnassa ja muualla välittämättä säännöistä.
Niitten ei olisi kuulunut tulla maihin risteilyalukselta.