Entinen sopeutumiseläke nykyinen sopeutumisraha olisi pitänyt poistaa,ennen kuin eläkeputki..
Sopeutumisraha
Anonyymi
26297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
nehän olis piyänyt jo laittaa purkkiin ajat sitte
Sipilä on miljonääri niin pirulainen nostaa sopeutumis rahaa 3000. Kuinka kauan pirun uskovainen ja ahne paska nostaa sopeutumisrahaa. Ei ole oikea uskovainen kun on niin ahne. Antais nekin rahat köyhille. Minä saan tonnin eläkkeen niin kyllä tollanen vituttaa. Mitä taivaassa sanotaan ahneudesta
Sipilän tekopyhä gyrvänpaise joutunee vielä vastuuseen kusetuksistaan.
Jos kansanedustaja on sopeutumisrahan päättyessä täyttänyt 59 vuotta, sopeutumisrahaa voidaan maksaa 65 vuoden ikään asti. Oikeus sopeutumisrahaan syntyy yhden edustajavuoden perusteella.
Kyllä eduskunta pitää hyvät edut omilleen viis kansasta. Voi vittuuuuuuuu
Sipilä ja soini kummatkin uskovaisia ja ahneita rahalle. Ottavat varmaan arkkuun sekkivihon mukaan. Eivät ole oikeita uskovaisia oikea uskovainen elää vaatimattomasti kyllä herra tietää
Lainsäätäjä voi keksiä ittellekkaikkeekivaa.
Sitä varten sinne eduskuntaan mennään. Sinne mennään hoitamaan tasan yhtä asiaa: edustajan omantilinsaldoa.
Koska eduskunta on kansan renki ja kansa jota kansanedustaja edustaa on noiden veroloisten työnantaja, pitäisi joka ikinen edustajien ja ministerien sekä muiden verorahoista toimeentulonsa lypsävien poliitikkojen myös kuntapuolella, hyväksyttää omiin etuihinsa ja palkkioihinsa liittyvät ehdotukset työnantajallaan.
Niinhän normaalissakin työelämässä toimitaan. Eivät työntekijät itse keskenään vain päätä että korotetaanpa ensi vuonna omia palkkioita sen ja sen verran ja keksitään vielä muitakin lisäetuja. Palkankorotusehdotukset käydään esittämässä työnantajalle joka palkan maksaa, ja kysytään että onnistuuko.
Niin eduskunnankin pitäisi toimia.
Eduskunta ei päätä omista palkkioistaan. Yritetään edes olla valehtelematta.
Kuka päättää?
"Palkkiotoimikunta vahvistaa edustajanpalkkioiden määrät
Palkkiotoimikunnan puheenjohtajan ja kaksi muuta jäsentä, joista kukaan ei voi olla kansanedustaja tai eduskunnan virkamies, valitsee eduskunnan puhemiehistö neljäksi vuodeksi."
https://www.eduskunta.fi/FI/kansanedustajat/palkkiot-ja-kulukorvaukset/Sivut/default.aspx
Onko tuo palkkiotoimikunta riippumaton. Sekö päätti sopeutusmisrahan ehdoista?
Tupauunojen kateus veisi sopeutumisrahankin poloisilta.
Jokainen on oman (epä)onnensa seppä.
Kokoomusrouva Risikko hoiti sop.eläke asian. Nimi muuttui, maksut ei. Näin toimii hyväveli järjestelmä. Suvi Linden, eikö hävetä? Kyllä kansa maksaa.
Niin ei poistunu nimi muutettiin näinhän sitä🤔
Persut olivat poistamista vastaan
Edellinen hallitus ei ollut persujen hallitus vaan Sanna Marinin (SDP). Miksi poistoa ei tehty?
Sopeutusmiseläke/-raha on tehokkaasti estänyt työllistymisen.
Kerran ollaan puoluerajoista välittämättä niin yksimielisiä.
Kansanedustajat tulee siirtää välittömästi samojen ehtojen piiriin kuin muukin kansa. Sopeutumisraha passivoi ja mahdollistaa vuosikausien makoilun kotona sohvalla.
Koska ootte nähneet köyhän kansanedustajan senjälkeen kun on muutamankauden ollut..Mistähän se mammona on kertynyt..Kysyn vaan.
Sanopas yksikin poliitikko, joka pelkällä poliitikan tekemisellä on rikastunut?
Sopeutumisraha pois🤨! Jos kerran kansaneläke lakkautetaan ulkomaille! Ja puoluetuki pois😬! Tasapuolistako on kivenkäännöt??? Ei tolkkua! En ikinä äänestä siirryn😓😴puolueeseen!
Orpo, nyt vain kansanedustajien laaria tutkimaan.
Ei taida olla kansanedustajien edut missään laarissa, josta säästöjä etsitään.
Säästöjen tulisi kohdistua myös kansanedustajiin ja ex-kansanedustajiin.
Näinhän nää siat käyttää valtaansa, tavallinen talliainen kuolkoot pois jo 50 senä. Terv purra