Vanhukselta vietiin rahat..

Anonyymi

..taas kerran.
Melkeinpä arvaan millaisista ja minkä näköisistä "kauppamiehistä" on kyse tälläkin kertaa tässä Karjalaisen julkaisemassa jutussa, enkä liene ainoa jolle ei tarkempia tuntomerkkejä siinä suhteessa tarvitse antaa.
=
Kaupustelija pyysi vanhukselta kylmää vettä Polvijärvellä – lompakosta vietiin satoja euroja, poliisi pyytää havaintoja

Kaupustelija pyysi vanhukselta kylmää vettä Polvijärvellä – lompakosta vietiin satoja euroja, poliisi pyytää havaintoja
Kaksi miestä pääsi iäkkään henkilön asuntoon Polvijärvellä torstaina, poliisi tiedottaa. Kaksikko pääsi asuntoon myymällä vaatteita, kuten sukkia.
Toinen kauppiaista tarjoutui ottamaan vanhuksen lompakosta kauppahinnan mukaisen summan. Hän pyysi samalla vanhusta hakemaan hänelle lasillisen oikein kylmää vettä.

Kun vanhus toi vesilasin, hän havaitsi, että kauppiaat olivat poistuneet ja lompakko oli tyhjä.

– Rahaa oli kadonnut satoja euroja. Toinen miehistä oli noin 30-vuotias ja pidempi. Toinen oli noin 50-vuotias ja pyöreähkö, ja hänellä oli parta, poliisi kertoo.

Molemmat miehet olivat käyttäneet maskeja.

– Tapaukseen liittyy mahdollisesti porrasperäinen musta auto. Vanhuksen mukaan samat henkilöt ovat myyneet aikaisemmin kesällä Polvijärvellä alusvaatteita.

– Poliisi varoittaa kyseisestä toiminnasta ja pyytää miettimään, kannattaako tuntemattomia ihmisiä laskea aina asuntoon. Henkilöt saattavat liikkua muuallakin Pohjois-Karjalan alueella.

Poliisi pyytää havaintoja numeroihin 029 541 5455, 029 541 5320 tai hätänumeroon 112 , jos henkilöistä on välitön havainto.

1

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kerrottu oliko farkut vaiko urheiluhousut

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      365
      7906
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      113
      5583
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4643
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4450
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      175
      4411
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3957
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3853
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3737
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3647
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3471
    Aihe