miten saan pyykistä pehmeää?melkein uusi kone,joten huuhtelu pitäisi toimia.annostelen pesuaineen ja huuhteluaineen ohjeiden mukaisesti,mutta pyykistä tulee kivikovaa!!!käytän ariel coloria ja huuhteluun miniriskiä.auttakaa pientä poikamiestä!asun vantaalla,joten jos joku tietää onko täällä pehmeä vai kova vesi?!
pyykki
7
1387
Vastaukset
- iris
Tulee mieleeni ettet linkoa pyykkejäsi liian kovalla nopeudella. Sitten vielä, kai ravistelet ja auot pyykkisi ilmavaksi, eli eivät ole kangas toisissaan kiinni. Vaikea selittää, toivottavasti ymmärsit.
- minä
kierrosta on linkous.ja auon pyykit.kokeilin 700 kierroksella ja ihan yhtä kovia!pitäsköhän laittaa enemmän huuhteluainetta?
- iris
minä kirjoitti:
kierrosta on linkous.ja auon pyykit.kokeilin 700 kierroksella ja ihan yhtä kovia!pitäsköhän laittaa enemmän huuhteluainetta?
Hain Vantaan veden kovuuttaa, se on 5,9. Pehmeä vesi on 0-6. Kokeile lisäämällä hiukan pesuainetta. Katso pesuainepussista annostusta.
Löydät täältä kovuudet ym.
www.minirisk.fi/pesuohjeet
Oletko koskaan laittanut huuhteluveteen etikkaa. Kokeile joskus esim. urheiluvaatteisiin, 1 dl huuhteluainelokerikkoon.(jos urheilet) Sitä ei sovi käyttää joka kerta, sillä etikka jatkuvassa käytössä haurastuttaa vaatteita. - Anonyymi
Vanha kansa sen jo tiesi, etikka ja pyykki ne yhteen soppii. Sen voi valmistaa itse viimeinen huuhtelu =ei pehmentäviä litkuja vaan pyykkietikka:
Åposaa pesuana jäämät, kirkastaa värejä, tekee helpoksi jälkikässittelyn. :
0,5 l lasipullo korkkeineen
4 dl väkiviinaetikkaa
1 dl vettä
eteeristä öljyä vapaavalintaisella tuoksulla (esim. sitruuna, laventeli, greippi, ruusu…) 10-25 tipppaa per laaki. .
Lisätään huuhteluainelokeroon koneelliseen noin 0,5 dl.
Sility-suihke =pyykin kostutus : Vaihda etikan ja veden määrä keskenään (1 dl etikkaa/4 dl vettä) + muutama tippa eteeristä öljyä. Silitysrauta liukuu onnellisena.. Ssaat myös siivoussuihkeen, Nyt raikas sitruuna tms
- kuivausrumpua
Minä en käytä huuhteluainetta ollenkaan,mutta kuivaan kuivausrummussa ja tulee pehmeää.
- mimmu
koitas käyttää huuhteluaineena softlania- nimikin kertoo aika paljon :)paitsi että pyykki on ihanan pehmeää- tuoksu on huumaava!
- just!
Just niin... "tuoksu on huumaava"!!!
Terveisin hajuste allerginen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Huumekohussa marinoitu Redrama Vain elämää -kuvauksista: "...valehtelevan, jos sanoo, ettei..."
Juhannuksen jälkeen Redrama oli aiheuttanut lähipiirissään huolta kuukauden mittaisella katoamistempullaan. Vain elämää -leiri pidettiin toukokuun lop73020- 1662809
Isosisko ajoi 1 vuotiaan kuoliaaksi Tyrnävällä, olivatko Lestoja ?
Eikö tämä laiton lahko voitaisi jo julistaa täysin rikolliseksi ja kieltää laissa, kuten kaikki muukin vahingollinen lopetetaan ? Tämä lapsia tuhoava892138Ohhoh! Michele Murphy-Kaulanen hämmentää vauvauutisella - Totuus on hieman toisenlainen!
No nyt on aikamoinen "vauva"! Michele Minttu Murphy-Kaulanen on jakanut Instassa "iloisen perhetapahtuman". Lue juttu ja katso kuvat: https://www.su151654Kuu kaipaa tähtiään...
mutta nalle kaipaa tähtisilmäänsä vielä enemmän. Runoa ei täksi illaksi viel ole, mut toivottavasti pidät tästä laulusta :) olen vähä epävarma onko tä1711000Kerran vielä...
Minä tiedän ja sinä tiedät...Anteeks omasta puolesta🤗... toivon oikeasti sulle kaikkea hyvää, vaikka viisaasti et toiminutkaan, mutta mä alan olla ta53966Sanna on aivan sekaisin Venäjästä, auringonpistosko?
Sannan mielestä tavallinen venäläinen ei saisi matkustaa Euroopassa ja käydä katsomassa nähtävyyksiä. Tällä hetkellä hävettää olla suomalainen, niin t241798Miksei Martinaa kutsuttu Leppilampi en häihin
Pelättiin varmasti että jos käyttää siellä "äidillisiä otteita" muihin vieraisiin tai nuolee jonkun miehen korvaa.58788- 32773
Mies, kudoin sulle villahaalarin
Sellasen kirjavan, jossa on huppu ja avattava lappu takalistossa. Laitathan sitten joka päivä sen töihin. ☺️110734