Elämme valtavan kuulovian kanssa.
Kuulon tutkimukseen lähettäisin terveiset. Nyt tutkimus tehdään eristetyssä tilassa, jossa ei ole häiriöitä ja erilaisia ääniä. Toki silloin asetukset laitteissa eivät koskaan vastaa tuon kopin ulkopuolella olevaa elämää.
Minusta tärkeintä olisi ensin keskustella tämän tutkimukseen vuosittaiseen tarkastukseen tulevan henkilön kanssa ihan normaalissa tilassa, jossa on näitä muita ääniä ja yrittää saada selville keskustelussa, miten henkilö nämä äänet kohtaa.
Useimmiten lienee, että hän kuulee kaiken huutona ja meluna, joten eivät laitteet ole asennettu sinnepäinkään, mitä pitäisi olla.
Pitääkö jokaisessa kodissa tällaisessa kodissa elää kuin tuossa vuoratussa kopissa ja ääneti, kuuntelematta puhetta, radiota tai muitakaan ääniä. ei voi tehdä kodin askareita, etteikö tule komennus tai määräys huudosta, melusta.
Ahdistus meillä on jo melkoinen, täällä on kohta sairaita koko huusholli täynnä.
Vetoan teihin nyt , että koetatte saada ne laitteet asennettua niin, että voidaan elää vähän normaalimpaa elämää.
Kun tuo potilas tulee käymään seillä pisteissänne, häntä pelottaa hän ei juuri enää puhu mitään, joten puhukaa hänen kanssaan ensin ainakin tavallisessa elinympäristössä, jotta voitte nähdä sen miten laitteet toimivat ja ymmärtää senkin miten hän erilaisin keinoin yrittää salata tuon tilanteen, koska kokee syyllisyyttä kuulonsa menettämisestä.
Kun meidän kohdalla tämä alkoi, silloin hän vielä puhui ja haki apua, mutta koko että ainut oli oli mittaus, jossa sanottiin, että huonompi on ja tule uudestaan vaikka kolmen kuukauden päästä, mitään apua ei mittauksista saa, ihminen tuntee vain olevansa joku aineeton möhkäle jota vain mitataan.
Mieli teki sano , että minä kohta huudan tai tulen huutamaan sinne koppiinne, laitatteko psykiatriaan, etttekö sitten vieläkään ajattelisi, että maailman jossa laitteiden kanssa eletään ei ole vuorattu pömpeli.
Kuulon tutkimus
3
271
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä oli ongelman nimi? Olet siis ahdistunut kuulonheikkenemisestä, mutta kuulo ei ole alentunut riittävästi, jotta saisit kuulolaitteen?
Sairaus ja toimintakyvyn aleneminen ja vanheneminen ahdistaa helposti ihmistä, niin se on. Tosi asia myös on, että terveydenhuollossa ei ole voimavaroja kuunnella potilasta, saatikka sitten selittää tutkimuslöydösten merkitystä.
Kuuloasioita voi hoitaa myös yksityisissä yrityksissä, mutta se tulee todella kalliiksi. Itse kuulontutkimus on vielä kohtuullinen, mutta kuulolaitteet ovat kalliita. Jos varaa on, suosittelen ostamaan laitteen/laitteet itse.
Jos sinua rasittaa henkisesti jokin asia, niin voit aina kysyä, pääsisitkö juttelemaan esim, psykiatrisen sairaanhoitajan tai psykologin kanssa. Eiköhän joka kunnassa olen mielenterveystoimisto tai vastaava. - Anonyymi
Kuulovika näyttää nyt olevan pikemmin yliherkkyys äänille, ei kuulon aleneminen. Tai vika on "hermoissa". Näissä ei auta kuulokojeet.
- Anonyymi
Kai tuo yliherkkyys vaimensi muutaman rokkikonsertin jälkeen ja tilalle tulisi reilu kuulovika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi463088Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs462881100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es502515Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo492403Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks322096Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa581850- 451769
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä411616- 461535
- 261361